پارت چاپ

چاپ لیبل بر روی اینجکت اسکرین یو وی

21ژانویه2018

undefined

شرکت دنی یک ابزار Truepress Jet L350UV بر روی چاپگرهای خود نصب نموده تا بتواند به تقاضاهایی با حجم بالا با حجم کاری کمتر، پاسخ مناسب بدهد. شرکت دنی در منطقۀ ریچینی (Riccione) کشور ایتالیا واقع شده که به تولید لیبل­های برچسبی اقدام می­نماید که عمدتا در بسته­بندی مواد غذایی، نوشابه­ها و محصولات مراقبت شخصی کاربرد دارند.

 

به قول مارکو اولیویری (Marco Olivieri)، رئیس شرکت دنی: "از سال 1999 که شروع کسب و کار ما بوده است، ما هرگز دست از توسعه و بهبود فعالیت خود دست نکشیده­ایم. همه ساله سرمایه­گذاری جدیدی روی شرکت، توسعۀ ماشین­آلات و مشارکت با شرکای واجد شرایط داریم. این امر باعث شده حتی در زمان رکود اقتصادی نیز رشد داشته باشم. امروزه ما بعنوان یک شرکت لیبل­ساز صنعتی، قادریم نیازهای بازار را پاسخگو باشیم".

 

وجود صفحه نمایش اختصاصی پرینت هدهایی با فناوری قطره­ای چهار مرحله­ای و سیستم ایکویز (Equios)، صفحه نمایش Truepress Jet L350UV که توسط خود شرکت دنی پشتیبانی می­شود موجب شده که این شرکت بتواند تولیداتی با حجم بالا و کیفیت قابل قبول ارائه نماید که با تغییرات نوع کار قابل تغییر بوده و راه­حلی ایده­ال برای کارهای با حجم پایین و متوسط ارائه می­نماید. اولیویری می­گوید، "ماشین جدید باعث شده تا بتوان سفارش مشتریان را در کمترین زمان انجام داده و چاپ فلکسی را نیز با این دستگاه انجام دهیم. فناوری اینکجت یکی از فناوری­های نو است که هنوز وارد بازار نشده و این یعنی اینکه ما می­توانیم عملکرد متفاوتی نسبت به دیگر شرکت­های ایتالیایی داشته باشیم. ما معتقدیم که این نوع سرمایه­گذاری ما مزایای زیادی برای بازارهایی بدنبال دارد که نیازمند بازۀ زمانی کوتاه­تر هستند و در عین حال بدنبال کیفیت عالی نسبت به دیگر فناوری­های دیجیتال می­باشند.

 

مدیر REM، اتوری مارتی (Ettore Maretti) اضافه نمود که: ویژگی­های بخصوص این سیستم چاپی این است که طوری طراحی شده تا بتواند جدیدترین نوع لیبل را بر اساس نیازهای بازار تهیه نماید، در اینجا حجم کاری به طور مداوم کاهش می­یابد و نیاز است تا تغییرات زیادی بصورت مکرر برای ارائه­دهندۀ خدمات چاپی بوجود آید. عامل دیگری که موجب برتری این شرکت نسبت به دیگران شده وجود کارکنان مجرب و ماهر است. ما قادریم تضمین نماییم که کار ما دارای استاندارد بالا هم در نصب و هم پس از فروش می­باشد که این روند بصورت ثابت توسط ما رصد می­شود، این نکته در حداقل­سازی خرابی دستگاه بسیار مهم است. نتیجه این است که حداقل در 90% از اوقات، دستگاه آمادۀ چاپ است.

اداره چاپ ونشر پوست می اندازد!

18ژانویه2018

undefined

در پی نهایی شدن موضوع انتقال هیئت انتخاب و خرید کتاب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به اداره‌کل امور چاپ و نشر این وزارتخانه، به زودی یکی دیگر از واحدهای مرتبط با حمایت از کتاب‌ها که در یکی دیگر از ادارات کل ستادی معاونت امور فرهنگی این وزارتخانه مستقر است، به دفتر امور چاپ منتقل خواهد شد.

 

بر این اساس و با توجه به انتقال هیئت انتخاب و خرید کتاب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که در واقع ناظر بر حمایت بعدِ از چاپ، از کتاب‌هاست، بخش مربوط به حمایت از کتاب‌های فاخر و ارزشمند نیز که فعالیت‌های آن به حمایتِ پیش از چاپ از آثار مرتبط است، به دفتر امور چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، منتقل خواهد شد.

مطابق همین گزارش، این اقدام که پیشنهاد مربوط به آن در معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مورد موافقت کلی قرار گرفته، با هدف تجمیع بخش‌های مربوط به حمایت از آثار و کتاب‌ها در این معاونت، و متمرکز کردن فعالیت‌های مربوطه در یک اداره‌کل انجام خواهد شد.

واحد مربوطه (حمایت از کتاب‌های فاخر و ارزشمند) در حال حاضر در دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی‌های فرهنگیِ معاونت امور فرهنگی این وزارتخانه مستقر است که مسئولیت آن بر عهده «علی‌اصغر سیدآبادی» است و به زودی شورایی که امور مربوط به انتخاب و معرفی آثار فاخر و ارزشمند را جهت حمایت بر عهده داشت، از این دفتر به اداره‌کل امور چاپ و نشر منتقل خواهد شد که مسئولیت آن بر عهده «مهرزاد دانش» است
فروش نشر پیرسون 12 برابر صنعت نشر ایران است

04ژانویه2018

undefined

چندی قبل هفته‌نامه ناشران (Publishers Weekly) گزارشی از پرفروش‌ترین ناشران جهان در سال 2016 را منتشر کرد که مطابق با آن ناشرانی از کشورهای مختلف جهان، جایگاه یک تا پنجاه و چهارم را از آن خود کردند.

 

مطابق با این گزارش، نشر پیرسون (Pearson) از کشور انگلستان است که به عنوان یک ناشر آموزشی بین‌المللی، همواره از پرفروش‌ترین ناشران جهان بوده است. در گزارش مورد اشاره، میزان فروش این ناشر در سال 2016 رقم 5 میلیارد و 617 میلیون دلار بوده است؛ یعنی حدود 22 هزار و 480 میلیارد تومان.

 

زمانی می‌توان ابعاد شگفت‌انگیز میزان فروش این ناشر را درک کرد که این رقم را با میزان فروش کتاب در کشور خودمان مقایسه کنیم. البته به دلیل نبود ساز و کار محاسباتی در بخش فروش، امکان ارائه رقم دقیقی از میزان فروش صنعت نشر(مانند اکثر قریب به اتفاق صنایع دیگر) وجود ندارد بنابراین تنها راهکار، در نظر گرفتن مجموع مبالغ پشت جلدِ کتاب‌هایی است که در طول یک سال منتشر شده‌اند. مطابق با گزارش‌های منتشر شده از سوی خانه کتاب، مجموع مبلغ کتاب‌هایی که در سال 1395 منتشر شده است، رقمی معادل هزار و 854 میلیارد تومان بوده است. با فرض اینکه میزان فروش کتاب در سال مورد اشاره نیز رقمی برابر با این عدد بوده(که قطعا رقم پایین‌تری است)، مقایسه آن با درآمد نشر پیرسون ما را به نسبت یک دوازده‌ هزارم می‌رساند؛ به عبارت دیگر، نشر پیرسون به تنهایی 12 برابر صنعت نشر ایران فروش دارد.

 

چنانچه گفته شده در رنکینگ هفته‌نامه ناشران درج شده، با نام ناشرانی از کشورهای مختلف مواجهیم؛‌ ناشرانی از کشورهای کانادا، آلمان، فرانسه، اسپانیا و... از کشورهای آسیایی هم ناشرانی وجود دارند. مثلا هفت ناشر از کشور ژاپن در این لیست قرار دارند که پرفروش‌ترین آن‌ها، گروه هیتوتسوباشی (Hitotsubashi Group) نام دارد. این مرکز نشر در سال 2016 با یک میلیارد و 226 میلیون دلار، جایگاه شانزدهم را به خود اختصاص داده است. البته از لیست مورد اشاره، ناشران چینی حذف شده‌اند ولی در گزارش‌ سال قبل اتحادیه ناشران جهان، ناشران چینی بالاترین جایگاه‌ها را نسبت به ناشران آسیایی دیگر به خود اختصاص داده‌اند؛‌ از جمله مرکز نشر شمال چین(China South Publishing & Media Group Co., Ltd) که در سال 2015 رقم 2 میلیارد و 811 میلیون دلار فروش داشته است.
صنعت چاپ باید از مالیات بر ارزش افزوده معاف شود

03ژانویه2018

undefinedسعید باستانی با اشاره به اهمیت صنعت چاپ، عنوان کرد:‌ چاپ دو بخش بزرگ صنعت و تکنولوژی و محتوا را در بر می‌گیرد و اگر این دو بخش را به عنوان لازم و ملزوم هم برای انجام کارهای چاپی در نظر بگیریم، باید در نظر داشته باشیم اقدامی انجام دهیم که کمترین آسیب به این حوزه وارد شود. 


وی افزود: اگرچه مالیات بر ارزش افزوده نوعی سیاستگذاری کلان در رویدادهای اقتصادی کشور است و هدف اصلی آن محدود کردن یا گسترش یک محصول، کالا یا خدمات است اما از آنجایی که صنعت چاپ به عنوان یک صنعت مادر و فراگیر برای دیگر صنایع به خصوص حوزه فرهنگ است باید، در زمره معافیت از مالیات بر ارزش افزوده قرار گیرد.

باستانی با اشاره به چرایی دریافت مالیات بر ارزش افزوده توضیح داد:‌ اگر در کشور بخواهیم برای کاری محدودیت ایجاد کنیم، مالیات بر ارزش افزوده را از او دریافت می‌کنند و از آنجایی که این مالیات از مصرف‌کننده دریافت می‌شود، به عنوان مثال برای نمک مالیات ارزش بر افزوده در نظر می‌گیرند، زیرا اگر مصرف نمک افزایش پیدا کند در بخش درمان و دارو باید هزینه کرد و این کار را انجام می‌دهند تا مصرف آن کاهش پیدا کند.

وی ادامه داد:‌ اما در یکسری کارها باید در مالیات بر ارزش افزوده کاهش داشته باشیم که یکی از آن حوزه ها مقوله فرهنگ است از آنجایی که می‌خواهیم فرهنگ در حوزه‌های مختلف بسط و گسترش پیدا کند، معتقدم نباید مالیات بر ارزش افزوده بگیریم.

سخنگوی کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در مقوله فرهنگ باید ابتدا حلقه فرهنگ تعریف شود،‌گفت: در بحث کتابخوانی از مواد اولیه شامل کاغذ و مرکب تا لیتوگرافی، ماشین آلات چاپ ، صحافی و کتابفروشی تمام این زنجیره باید از مالیات بر ارزش افزوده معاف باشد و نمیتوانیم بگوییم کاغذ، چاپخانه‌دار یا کتابفروش را از مالیات معاف نمی‌کنیم، در غیر این صورت سیاستگذاری در حوزه فرهنگ و کتابخوانی معنی ندارد.

باستانی یادآور شد: به دلیل پیوستگی و همبستگی صنعت چاپ با حوزه کتاب و نشر، معتقد هستم که فعالان این حوزه نیز باید از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف باشند و کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی با این رویکرد از حوزه چاپ حمایت می‌کند و در جلسات و نشست‌هایی که با دست‌اندرکاران و فعالان این حوزه داریم،‌ تلاش می‌کنیم اقدامات لازم در این زمینه را دنبال کنیم.

بهره‌مندی چاپ از ویژگی‌های صنعت
سخنگوی کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی در بخش دیگر صحبت‌های خود، به موضوع واسپاری بخش سخت‌افزاری صنعت چاپ به وزارت صنعت، معدن و تجارت اشاره کرد و گفت: کمیسیون صنایع چند سال پیش از مرکز پژوهش‌های مجلس درخواست کرد تا برای موضوع صنعتی شدن این حوزه، راهکاری ارائه دهد، به دنبال آن نشستی برگزار شد و در نهایت به این نتیجه رسیدیم که در مرحله اول متولی بخش عملیاتی و صنعتی چاپ وزارت صنعت، معدن و تجارت باشد.

وی ادامه داد:‌ در نشستهای مختلفی که به صورت مستمر با فعالان و نمایندگان دو وزارتخانه مرتبط با صنعت چاپ برگزار شد، قرار بر این شد که بعد از واسپاری برخی خدمات در این حوزه، در مرحله دوم صنعت چاپ کم‌کم از ارشاد جدا شود و به صورت کامل به این وزارت صنعت،‌ معدن و تجارت ملحق شود.

باستانی با اشاره به اقدامات پیش روی کمیسیون صنایع در این زمینه توضیح داد:‌ در یکی ـ دو هفته آینده جلسه‌ای برگزار می‌شود و روش کاری جدا شدن صنعت چاپ از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، به صورت کامل تحویل دولت می‌شود تا در این زمینه دو وزارتخانه مرتبط با فعالیت‌های پیش روی خود آشنا شوند.

به گفته وی، وزارتخانه‌های فرهنگ و ارشاد اسلامی و صنعت،‌ معدن و تجارت همچنین تشکل‌های صنعت چاپ، موافق اجرایی شدن این موضوع هستند و امیدواریم بتوانیم به زودی خبر خوبی به اهالی چاپ بدهیم. اما نکته اینجا است که کار باید به گونه‌ای انجام شود که تشکل‌های چاپ و اصناف کمتر دچار سردرگمی شوند.

بهره‌مندی چاپ از تسهیلات صنعت
سخنگوی کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در صورت نهایی شدن این موضوع، فقط نظارت بر محتوا بر عهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خواهد بود، گفت:‌ به دلیل اهمیتی که بخش محتوا دارد، نمی‌توان موضوع نظارتی را نادیده گرفت اما غیر از آن تمام موارد دیگر به وزارت صنعت سپرده می‌شود تا به عنوان یک صنعت، به صنعت چاپ نگاه شود.

وی ادامه داد:‌ زمانی که چاپ به عنوان یک صنعت شناخته شود، پیگیری مشکلات و خواسته‌های اصناف از طریق کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی انجام می‌شود، همچنین اقداماتی که در حوزه وام و تسهیلات بانکی انجام می‌دهند نیز مطابق شرایط وزارت صنعت خواهد شد.

باستانی همچنین درباره اختصاص بودجه به صنعت چاپ،‌گفت: با صنعتی شدن چاپ هر بودجه‌ای که به صنایع تعلق بگیرد به چاپ هم اعطا می‌شود و هدف ما این است که وقتی به عنوان یک صنعت به چاپ نگاه کردیم فعالان این حوزه بتوانند از مزایای صنایع دیگر بهره‌مند شود.

وی یادآور شد:‌ در سال گذشته حدود 17 هزار میلیارد تومان تسهیلات به حوزه صنعت پرداخت شد اما فعالان چاپ کشور نتوانستند هیچ مبلغی بگیرند چون به عنوان یک صنعت در قانون دیده نشده‌اند و جایگاه صنعتی نداشتند،‌ در صورتی که صنعت چاپ زیر مجموعه وزارت صنعت،‌ معدن و تجارت قرارگیرد چاپ از تمام مواهب حوزه صنعت بهره‌مند خواهند شد.

هفت برتری کتاب الکترونیکی به کتاب‌های چاپی

02ژانویه2018

undefined

به گزارشتیجی‌دیلی، دفاع همیشگی طرفداران کتاب‌های الکترونیک، عدم قطع درختان یا مثلاً محافظت از محیط زیست است. آنها می‌گویند قرن بیست‌و‌یکم عصر تکنولوژی است و نباید درختان را برای تهیه کاغذ قطع کنیم. آنها اعتقاد دارند کتاب‌های الکترونیک خیلی بهتر از کتاب‌های چاپی هستند. خوانندگان کتاب‌های الکترونیک دلایل دیگری نیز دارند، که در اینجا هفت مورد از رایج‌ترین آنها را آورده‌ایم:

1. دسترسی سریع و آسان
دسترسی به کتاب‌های الکترونیکی بسیار سریع‌تر و آسان‌تر از کتاب‌های چاپی است. وقتی بخواهید یک کتاب چاپ شده را پیدا کنید، باید کلی قفسه، کتابخانه و کتاب‌فروشی را بگردید. تازه شاید بعد از این همه سفر در میان کتاب‌های خاک خورده، نتوانید کتاب مورد علاقه خود را بیابید. ولی کتاب‌های الکترونیکی را تنها با فشردن چند دکمه پیدا خواهید کرد.

2. به سادگی به‌ روز رسانی می‌شوند
به روزرسانی مطالب کتاب‌های چاپی به طور حتم نیاز به چاپ نسخه‌های جدید و صرف وقت و هزینه بسیاری دارد. ولی در مورد کتاب‌های الکترونیکی وضع کاملاً متفاوت است چون کافی است کتاب‌های قدیمی را از سایت بردارید و کتاب‌های ویرایش شده جدید را جایشان بگذارید.

3. حفظ محیط زیست
همان موضوعی که در ابتدای بحث مطرح شد موضوع اصلی دلیل سوم است. طرفداران کتاب‌های الکترونیک می‌گویند هدف از گسترش این کتاب‌ها، جلوگیری از قطع درختان است و کسانی که محیط زیست را دوست دارند، باید کتاب الکترونیک بخوانند.

4. حمل و نقل آسان
پرواضح است که کتاب‌های چاپی نسبت به کتاب‌های الکترونیک نیاز به هزینه گزافی برای حمل و نقل دارند. با یک ابزار ذخیره ساده صدها، هزاران و شاید میلیون‌ها کتاب جابجا می‌شود. ولی اگر این تعداد کتاب چاپی بخواهد جابجا شود، نیاز به ابزارها و وسایل حمل و نقل بزرگ است.

5. نیاز به فضای کم
طرفداران کتاب‌های الکترونیک همیشه این مسئله را مطرح می‌کنند که با وجود کاهش فضاهای زندگی در جوامع امروزی و کوچک شدن خانه‌ها دیگر قفسه‌های بزرگ قدیمی برای چیدن کتاب‌ها در زندگی امروزی مناسب نیست. آنها عقیده دارند وقتی می‌شود هزاران کتاب را در یک دیسک چند گیگابایتی جا داد، چرا باید از این همه فضا برای نگهداری انواع چاپی استفاده کرد.

6. حفظ و نگهداری ساده و دوام زیاد
در طول زمان، کتاب‌های چاپی کهنه و فرسوده می‌شوند و هرچند امروز کتاب‌های قدیمی به قیمت‌های گزاف خرید و فروش می‌شود، ولی حداقل برای زندگی روزمره کاربرد نخواهد داشت. یک کاربر کتاب‌های الکترونیک تنها باید از ویروسی شدن سیستم یا حافظه مجازی‌اش جلوگیری کند. همین کافی است که چندین سال بدون تغییر از کتاب خود محافظت کند.

7. مقرون به صرفه بودن
معمولاً فردی که علاقمند به کتاب‌‌خوانی است به خصوص در مورد کتاب‌های رمان و داستان بهتر است از کتاب‌های الکترونیک استفاده کند چون بعد از خواندن یک داستان کمتر پیش می‌آید فرد دوباره رغبتی برای خواندن یک داستان تکراری داشته باشد. بسیاری از کارشناسان اعتقاد دارند برای چنین افرادی خرید کتاب‌های الکترونیکی مقرون به صرفه‌تر است و به عبارتی دخل و خرجشان جور درمی‌آید.

 

دوره کاربردی آموزش چاپ در چاپخانه

01ژانویه2018

undefined مدیر گروه پژوهشی عفراوی با اعلام این خبر گفت: با توجه به 15 سال تجربه تدریس در شکل‌های مختلف، آموزشگاه‌ها، کنفرانس، کارگاه، شرکت‌ها و چاپخانه‌ها به صورت خصوصی و گروهی، ضرورت برگزاری دوره‌هایی در محیط چاپخانه یکی از نیازهای اصلی اهالی چاپ به شمار می‌آمد.

وی افزود: در آموزش‌های عملی و کاربردی در محیط چاپخانه، دانشجویان می‌توانند علاوه بر برخورداری از آموزش‌های تئوری، به شکل عملی تجهیزات چاپخانه و کارکرد آن‌ها را ببینند و یادگیری به شکل عمیق‌تری اتفاق افتد.

عفراوی با اشاره به پبش‌بینی شرایط مختلف برای برگزاری این دوره‌ها، توضیح داد: به دنبال این نیاز، بررسی‌های لازم برای برگزاری این دوره انجام شد تا شرایط استانداردی برای آموزش یک دوره به دست آید که این شرایط شامل مباحث تئوری و وجود تجهیزات لازم چاپخانه بود.

وی تاکید کرد: باتوجه به ارتباط با چاپخانه‌های مختلف در سطح استان تهران از حدود 4 ماه پیش فهرستی از چاپخانه‌های دارای شرایط تهیه شد و از این فهرست، برای بررسی دقیق‌تر امکان برگزاری دوره، بازدید شد و در نهایت برای برگزاری اولین دوره، مجتمع چاپی صنوبر انتخاب شد.

عفراوی با اشاره به ویژگی‌های محل انتخاب شده برای این دوره، یادآور شد: این مجتمع دارای تجهیزات کاملی از فرآیند چاپ است، بنابراین هنرجویان می‌توانند در بخش‌های مختلف پیش از چاپ، چاپ و پس از چاپ در عمل آشنا شده، فرایند کامل چاپ را ببینند و این به معنای آموزش حداکثری چاپ در یک روز است. این امکان برای هنرجویان و افرادی که قصد ورود به چاپ را دارند یا حتی کسانی که در این فرایند مشغول هستند، کمتر میسر شود.

وی همچنین درباره تجهیزات چاپ این مجتمع توضیح داد: این مجتمع چاپی در یک مجموعه 5 طبقه و در محلی قابل دسترس قرار گرفته است و در هر طبقه بخش‌هایی از فرایند چاپ صورت می‌گیرد و این تجهیزات شامل ماشین‌های چاپ تک‌رنگ تا 5 رنگ و از GTO تا 4.5 ورقی به همراه طیف وسیعی از ماشین‌آلات پیش از چاپ و پس از چاپ را شامل می‌شود.

آموزش برای همه گروه‌ها
عفراوی همچنین درباره دوره‌هایی که برای آموزش در چاپخانه در نظر گرفته‌ شده است، نیز گفت: گروه‌های متعددی در کشور هستند که نیاز به آموزش‌های یک روزه دارند. گروه‌هایی که از سویی آنچنان درگیر کار هستند که عملاً فرصت گذراندن دوره‌های طولانی مدت را ندارند و از طرف دیگر به شدت نیازمند اطلاعات دوره‌های چاپ هستند.

وی ادامه داد: ما با توجه به تجربیات خود مباحث هر گروه را برنامه‌ریزی می‌کنیم تا هنرجویان طی یک روز حداکثر اطلاعات مورد نیاز را دریافت کنند به شکلی که قادر باشند مشکلات پیش آمده در فرایند چاپ را به فراخور گروهی که در آن قرار دارند کشف کرده و یک قدم از همکاران خود پیشی بگیرند.

عفراوی همچنین درباره گروه‌ مخاطبین این دوره‌ها نیز یادآور شد: روابط عمومی سازمان‌ها، شرکت‌ها و ارگان‌ها، طراحان گرافیک، ناظران چاپ، ناشران، همه دست‌اندرکاران فرایند چاپ همچون صحافان، کاغذفروشان و ... و حتی کارفرمایانی که سفارشات چاپی متعددی دارند و گاهی سفارشات آن‌ها به دلیل عدم آشنایی با فرایند چاپ به شکل مشکل داری تحویلشان میشود، از مخاطبان دوره به شمار می‌آیند.

به گفته وی، ایده‌آل فعال بودن در هر صنف و شغلی این است که فرایند کاری آن را بدانیم تا قادر باشیم استفاده حداکثری و بهینه را داشته باشیم. آموزش کمک می‌کند که تمام فعالان به یک زبان مشترک دست یابند و طبیعتاً در چنین روزی شاهد کاهش ضایعات چاپی و بهبود کیفیت چاپ خواهیم بود.

عفراوی درباره اهمیت آموزش در صنعت چاپ گفت: این مسئله در گام نخست برای ناظر چاپ، سپس کارفرما در صنعت چاپ و در انتها برای کل کشور مفید خواهد بود، زیرا همواره دانش و اطلاعات در فرایند کاری افراد موجب رشد یکباره آن‌ها شده است. دوره یک روزه، کوتاه، فشرده و حاوی تجربیاتی است که در حالت عادی سال‌ها زمان، برای فراگیری آن نیاز است.

دوره آموزش کاربردی چاپ چهارشنبه 20 دی ماه از ساعت 9 تا 18 در مجتمع چاپ صنوبر برگزار می‌شود.


Atom

قدرت گرفته شده از سایت زیبا

SiteZiba.com