پارت چاپ

رنسانس در چاپ

27نوامبر2017

undefined امروزه چاپ دیجیتال یک نوع فناوری تمام و کمال محسوب می­شود. بیشتر از 25 سال پیش، وقتی این فناوری هنوز در ابتدای راه بود، از آن در کاربردهای تجاری، ویراستاری و فراملی استفاده می­شده است. امروزه برنامه به کلی عوض شده است.

اگر این حقیقت داشته باشد که چاپ کتاب هنوز بالاترین رتبه در بین 10 برنامۀ کاربردی که تا سال 2020 دارای بالاترین نرخ رشد هستند را در اختیار دارد (رتبه­ های بعدی متعلق به چاپ کاتالوگ، بروشور و ایمیل مستقیم است)، این نیز حقیقت دارد که در طی این سال­ها، چاپ دیجیتال جای خود را در بازار لیبل­های چسبی نیز باز کرده و در بسته­ بندی­هایی نظیر جعبه­ های تاشو، بسته ­بندی­های منعطف و کارتن­ های مقوایی مورد استفاده قرار می­گیرد.

رشد چاپ دیجیتال در برخی از بخش­ها دارای یک سیر تکاملی فناورانه است. بنابراین، می­توان گفت که چاپ الکتروگرافیکی، که برای اولین بار در سال 1933 و در نمایشگاه ایپکس (Ipex) معرفی شد، در حال حاضر سعی دارد تا در رقابت با فناوری اینجکت سهم خود از بازار را حفظ نماید. چاپ اینجکت سرعت و بهره­وری بی­نظیری دارد. به لطف همین فناوری اینجکت، چاپ دیجیتال توانسته است وارد بازارهای جدید مانند منسوجات، سرامیک و شیشه، کاغذ دیواری و کفپوش شود که طبق اعلام موسسۀ اینفو ترندز، این بازار در سال 2015 ارزشی بالغ بر 510 میلیارد یورو به خود اختصاص داده بوده است. این ارقام نشان دهندۀ یک پتانسیل بسیار عظیم برای چاپ دیجیتال در اندازه ­های بزرگ می­باشد.

اهمیت گردش کار
در جریان کنفرانس اخیر، رالف شولزر (مدیر اینفو ترندز در بخش چاپ سفارشی و خدمات انتشاراتی) اعلام کرد که انتظار می­رود تا چاپ الکتروگرافیکی به رشد خود ادامه دهد. با این حال، شکی نیست که چاپ ایجکت (در هر دو نسخۀ چاپی کوچک و بزرگ مقیاس) دارای نرخ رشد بالاتری خواهد بود. با این وجود، فناوری به تنهایی کافی نیست. شرکت­های طراحی گرافیکی باید سیر تکاملی خود را ادامه دهند و می­توانند این کار را به دو روش انجام دهند: توجه بیشتر به تولیدات چاپی، مثلا از طریق سفارشی­ سازی، اهمیت قائل شدن و استفاده از رسانه ­های اجتماعی، یا از طریق کاهش هزینه­ های عملیاتی و هدف­گذاری برای ایجاد یک سیستم اتوماسیون برای انجام فرآیندها.

بیایید در مورد آنچه که می ­توان به لطف وجود یک سیستم اتوماسیون با داشتن یک سری از عملکردها و به جهت آماده­سازی اسناد برای چاپ، انجام داد و فرآیند چاپ را مدیریت کرد کمی فکر کنیم.

گذر از مدیریت دستی و رفتن به سمت یک روند مدیریتی اتوماتیک موجب صرفه ­جویی­های قابل توجهی شده است که اینها ناشی از افزایش سرعت در تجهیزات چاپ نمی­باشد. و حتی ناشی از تکنولوژی هم نیستند. چاپگرهای آنلاین این نمونه بسیار خوبی برای این موضوع هستند.

موفقیت­های چاپ دیجیتال در زمینۀ ارزش ­آفرینی
با توجه به امر ارزش ­آفرینی، پس از برگزاری نمایشگاه دروپا (Drupa) در سال 2016، فناوری­های برجسته‌ای که با فناوری اینجکت مرتبط بودند، یک قدم رو به جلو گام برداشتند. برنامه­های جدید این اجازه را می­دهند تا بتوان با استفاده از داده­ های متغیر، تأثیرات ویژه­ای بر روی مواد مختلف گذاشت و بنابر همین برنامه­ها موجبات ایجاد ارتباط یک به یک را فراهم نمود. برندهای لوکس بدنبال قبول سفارش­های پر مایه در عناصر براق و فلزی بکار رفته در لیبل و بسته ­بندی، می­باشند. حتی اگر بسته بندی محصول به نظر گران­قیمت باشد، 46% از مشتریان آماده­ اند تا پول بیشتری برای محصول بپردازند که این مسئله برای این نوع از مشتریان مترادف با کیفیت است

هیچ نظری منتشر نشده است.

نظر جدید

Atom

قدرت گرفته شده از سایت زیبا

SiteZiba.com