پارت چاپ

چه جوهری برای چه کاری مناسب است؟

05دسامبر2017

undefined شما بدنبال انجام کاری هستید و می خواهید بدانید که چه نوع جوهری می تواند به شما در این امر کمک کند. هزینۀ جوهر یک عامل مهم است ولی باید به پایداری، چسبندگی، روشنایی رنگ ها و نوع پوشش دهی جوهر نیز توجه نمایید.
انواع مختلفی از جوهرها در عرصۀ چاپ دیجیتال در دسترس هستند، از جوهرهای حلال و اکوحلال گرفته تا جوهرهای لاتکس، UV، UV حلال، آبکی (هر دو حالت رنگی و رنگدانه ای) و جوهرهای تصعید رنگ. عناصر اصلی در تمام این جوهرها یکی هستند: یک عنصر رنگ دهنده (رنگ یا رنگ دانه) و یک مایع حامل. یکی از عوامل تعیین کنندۀ کیفیت، فرآیندی است که در آن رنگ به ماده یا زیرلایه می چسبد.
هدف از این مقاله، بررسی کیفیت های مختلف از هر نوع جوهر، ارائه فهرستی از کاربردهای این نوع جوهرها و بیان خلاصه ای از مزایا و معایب این جوهرها می¬باشد تا بتوانیم به شما در انتخاب بهترین جوهر برای استفاده در کسب و کارتان کمک نماییم.
جوهر حلال
این نوع جوهر به یک محلول روغنی شباهت دارد که رنگدانه و رزین را حفظ کرده و همچنین در برابر محو شدن مقاوم بوده، ضد آب است و در برابر ساییدگی نیز مقاومت بالایی دارد. جوهر حلال را می توان بر روی انواع مختلفی از بنرها و وینیل ها چاپ نمود زیرا اجازه می دهد تا رنگدانه به خوبی به سطح مورد نظر بچسبد. سپس این مایع حلال بخار شده و یا با روشن کردن گرم کنندۀ موجود در چاپگر می توان آن را ناپدید کرد و در انتها رنگدانه را حفظ نمود.
این جوهر معمولا به مدت 5 تا 7 سال در برابر محو شدن مقاومت می کند و برای استفاده بر روی بنرهایی که در فضای آزاد نصب می¬شوند و یا وینیل هایی که قرار است مدت طولانی استفاده شوند، گزینۀ بسیار مناسبی است. از آنجا که در ساخت این جوهرها از ترکیبات آلی فرار (VOCs) استفاده می شود لازم است تا در هنگام استفاده از این جوهر، تهویه را روشن کنید.
برای تبخیر مایع حلال، نیازی به گرمای زیاد نیست و چون حلال های روغنی خورنده هستند براحتی می‌توان هدپرینت چاپگر را بسته نگه داشت. تمیزکاری منظم، برای حفظ عملکرد مناسب این نوع چاپگرها الزامی است. اگر بدون حفظ و نگهداری، چند روز متوالی از این نوع چاپگرها استفاده شود احتمالا نیاز خواهد بود تا پرینت‌هد تعویض گردد.
اکو حلال
مایع حلال در این نوع جوهرها از عصارۀ اتری (ether) تولید می شود که از تصفیه روغن های معدنی حاصل می گردد. فریب اسم آن را نخورید و بدانید که این یک جوهر زیست محیطی نیست. حلال سبک یا حلالی با حلالیت اندک، شاید نام های بهتری باشند و خواهید دید که گاهی اوقات از این اصطلاحات برای توصیف این نوع جوهر استفاده خواهد شد.
جوهر اکوحلال را می توان بر روی بسیاری از زیرلایه ها چاپ کرد و برای مدت های طولانی حفظ نمود.


هیچ نظری منتشر نشده است.

نظر جدید

Atom

قدرت گرفته شده از سایت زیبا

SiteZiba.com