پارت چاپ

آیا طراحی قفسه کتاب در حیات صنعت چاپ مفید است؟

09دسامبر2017

undefined

چند سال پیش که نخستین دستگاه‌های کیندل، جایگزین آیپدهای معمولی برای مطالعه کتاب‌های الکترونیک شد، شاید کمتر کسی فکرش را می کرد که این دستگاه‌ها بلای جان انتشار کتاب‌های چاپی شوند.

امروزه با گسترش تکنولوژی دستگاه‌های کتابخوان الکترونیکی، حتی آنهایی که در صنعت چاپ کتاب نیستند نیز از نابودی این صنعت و کلاً تولید کتاب‌های کاغذی نگران هستند.
البته باید به افراد علاقمند به کتاب‌های الکترونیک نیز حق دارد، چون کدام آدم عاقلی پیدا می‌شود که به جای پرداخت مبلغی ناچیز برای دانلود فایل پی‌دی‌اف یک کتاب یا نسخه الکترونیک آن، بیش از 18 پوند مثلاً برای رمانی پرداخت کند که قرار است فقط یک بار آن را بخوانند.

در ماه‌های اخیر نسخه 10 دستگاه کیندل به بازار آمده است و میلیون‌ها دستگاه فروخته و بسیاری نیز پیش فروش شده است و در این میان باید دید صنعت چاپ کتاب چه راهکارهایی برای علاقمند کردن مردم به کتاب های سنتی اندیشیده است.

سایت دپول (the-pool) در حوزه طراحی داخلی تخصص دارد و اعتقاد دارد امروزه به ظاهر کتاب‌های چاپی کمتر توجه می‌شود و به همین خاطر مردم کمتر به این کتاب‌ها رغبت نشان می‌دهند.

کارولین دونوگو، کارشناس و منتقد این سایت در یادداشتی به مسئله ظاهر کتاب‌ها پرداخته است. او اعتقاد دارد اصلاح ظاهر کتاب‌ها می‌تواند ابزاری نه چندان قوی ولی موثر در برابر نابودی صنعت چاپ کتاب باشد.

وی اعتقاد دارد هرچند در سال‌های اخیر گرایش به کتاب‌های الکترونیک در بین جوانان انکارناپذیر است، ولی هنوز بسیاری از علاقمندان کتاب‌های چاپی وجود دارند که از وضعیت ظاهری و به خصوص جلد کتاب‌ها راضی نیستند.

وی می‌نویسد:«چرا کارشناسان کتاب و صنعت چاپ به قفسه‌های کتابخانه توجه نمی‌کنند و چرا وقتی کتابی چاپ می‌شود به ظاهر آن توجه نمی‌شود، چون متاسفانه یا خوشبختانه بسیاری از زنان و مردان کتاب را برای تزئین خانه‌شان می‌خرند.»

به نوشته این سایت، در شبکه اجتماعی مثل اینستاگرام که بیشتر کاربران آن عاشق عکس و طراحی هستند، بیش از 15 میلیون پست درباره کتاب‌های چاپی وجود دارد و همین ثابت می‌کند که خیلی ها به طراحی فضاهای داخلی با محوریت کتاب توجه نشان می‌دهند.

دونوگو می‌نویسد: «من نمی‌توانم به صنعت چاپ کتاب با ارائه طرح‌های عجیب‌وغریب قفسه‌های کتاب کمک کنم، اما اعتقاد دارم همین قفسه‌های زیبا برای کتاب‌ها می‌تواند در حیات صنعت چاپ کتاب نقش بسزایی داشته باشد. چون در بسیاری از موارد مشاهده شده که افراد حتی علاقه به کتابی نداشته‌اند ولی ظاهر کتاب و چیدمان زیبای قفسه‌ها باعث شده به طرف کتاب مورد نظر برود و آن را مطالعه کند.»

هیچ نظری منتشر نشده است.

نظر جدید

Atom

قدرت گرفته شده از سایت زیبا

SiteZiba.com