پارت چاپ

دوره کاربردی آموزش چاپ در چاپخانه

۱۱دی۱۳۹۶

undefined مدیر گروه پژوهشی عفراوی با اعلام این خبر گفت: با توجه به 15 سال تجربه تدریس در شکل‌های مختلف، آموزشگاه‌ها، کنفرانس، کارگاه، شرکت‌ها و چاپخانه‌ها به صورت خصوصی و گروهی، ضرورت برگزاری دوره‌هایی در محیط چاپخانه یکی از نیازهای اصلی اهالی چاپ به شمار می‌آمد.

وی افزود: در آموزش‌های عملی و کاربردی در محیط چاپخانه، دانشجویان می‌توانند علاوه بر برخورداری از آموزش‌های تئوری، به شکل عملی تجهیزات چاپخانه و کارکرد آن‌ها را ببینند و یادگیری به شکل عمیق‌تری اتفاق افتد.

عفراوی با اشاره به پبش‌بینی شرایط مختلف برای برگزاری این دوره‌ها، توضیح داد: به دنبال این نیاز، بررسی‌های لازم برای برگزاری این دوره انجام شد تا شرایط استانداردی برای آموزش یک دوره به دست آید که این شرایط شامل مباحث تئوری و وجود تجهیزات لازم چاپخانه بود.

وی تاکید کرد: باتوجه به ارتباط با چاپخانه‌های مختلف در سطح استان تهران از حدود 4 ماه پیش فهرستی از چاپخانه‌های دارای شرایط تهیه شد و از این فهرست، برای بررسی دقیق‌تر امکان برگزاری دوره، بازدید شد و در نهایت برای برگزاری اولین دوره، مجتمع چاپی صنوبر انتخاب شد.

عفراوی با اشاره به ویژگی‌های محل انتخاب شده برای این دوره، یادآور شد: این مجتمع دارای تجهیزات کاملی از فرآیند چاپ است، بنابراین هنرجویان می‌توانند در بخش‌های مختلف پیش از چاپ، چاپ و پس از چاپ در عمل آشنا شده، فرایند کامل چاپ را ببینند و این به معنای آموزش حداکثری چاپ در یک روز است. این امکان برای هنرجویان و افرادی که قصد ورود به چاپ را دارند یا حتی کسانی که در این فرایند مشغول هستند، کمتر میسر شود.

وی همچنین درباره تجهیزات چاپ این مجتمع توضیح داد: این مجتمع چاپی در یک مجموعه 5 طبقه و در محلی قابل دسترس قرار گرفته است و در هر طبقه بخش‌هایی از فرایند چاپ صورت می‌گیرد و این تجهیزات شامل ماشین‌های چاپ تک‌رنگ تا 5 رنگ و از GTO تا 4.5 ورقی به همراه طیف وسیعی از ماشین‌آلات پیش از چاپ و پس از چاپ را شامل می‌شود.

آموزش برای همه گروه‌ها
عفراوی همچنین درباره دوره‌هایی که برای آموزش در چاپخانه در نظر گرفته‌ شده است، نیز گفت: گروه‌های متعددی در کشور هستند که نیاز به آموزش‌های یک روزه دارند. گروه‌هایی که از سویی آنچنان درگیر کار هستند که عملاً فرصت گذراندن دوره‌های طولانی مدت را ندارند و از طرف دیگر به شدت نیازمند اطلاعات دوره‌های چاپ هستند.

وی ادامه داد: ما با توجه به تجربیات خود مباحث هر گروه را برنامه‌ریزی می‌کنیم تا هنرجویان طی یک روز حداکثر اطلاعات مورد نیاز را دریافت کنند به شکلی که قادر باشند مشکلات پیش آمده در فرایند چاپ را به فراخور گروهی که در آن قرار دارند کشف کرده و یک قدم از همکاران خود پیشی بگیرند.

عفراوی همچنین درباره گروه‌ مخاطبین این دوره‌ها نیز یادآور شد: روابط عمومی سازمان‌ها، شرکت‌ها و ارگان‌ها، طراحان گرافیک، ناظران چاپ، ناشران، همه دست‌اندرکاران فرایند چاپ همچون صحافان، کاغذفروشان و ... و حتی کارفرمایانی که سفارشات چاپی متعددی دارند و گاهی سفارشات آن‌ها به دلیل عدم آشنایی با فرایند چاپ به شکل مشکل داری تحویلشان میشود، از مخاطبان دوره به شمار می‌آیند.

به گفته وی، ایده‌آل فعال بودن در هر صنف و شغلی این است که فرایند کاری آن را بدانیم تا قادر باشیم استفاده حداکثری و بهینه را داشته باشیم. آموزش کمک می‌کند که تمام فعالان به یک زبان مشترک دست یابند و طبیعتاً در چنین روزی شاهد کاهش ضایعات چاپی و بهبود کیفیت چاپ خواهیم بود.

عفراوی درباره اهمیت آموزش در صنعت چاپ گفت: این مسئله در گام نخست برای ناظر چاپ، سپس کارفرما در صنعت چاپ و در انتها برای کل کشور مفید خواهد بود، زیرا همواره دانش و اطلاعات در فرایند کاری افراد موجب رشد یکباره آن‌ها شده است. دوره یک روزه، کوتاه، فشرده و حاوی تجربیاتی است که در حالت عادی سال‌ها زمان، برای فراگیری آن نیاز است.

دوره آموزش کاربردی چاپ چهارشنبه 20 دی ماه از ساعت 9 تا 18 در مجتمع چاپ صنوبر برگزار می‌شود.


هیچ نظری منتشر نشده است.

نظر جدید

Atom

قدرت گرفته شده از سایت زیبا

SiteZiba.com