پارت چاپ

الکترونیک چاپی;فرصتی برای بسته بندی هوشمند

01فوریه2018

undefined


با استفاده از الکترونیک چاپی (PE) که در سرتاسر جهان قابل ارائه است، در آینده­ای نه چندان دور، بسته‌بندی هوشمند به استاندارد جدیدی در زمینۀ بسته­بندی محصولات تبدیل خواهد شد. این حوزه، یکی از شاخه­ های صنعت خواهد بود که دارای سریع­ترین نرخ رشد است و تضمین می­کند تا صنعت بسته ­بندی از لحاظ درآمد و امور مالی یکی از قوی­ترین بخش­های صنعت چاپ باقی بماند.

استفاده از الکترونیک چاپی، بسته ­بندی نسل آینده
از آنجا که تلفن­های همراه در حال حاضر هوشمند هستند، ساعت­ها هوشمند شده­اند و تلویزیون­ها نیز تبدیل به تجهیزات هوشمندی گردیده ­اند، زمان آن رسیده است تا از بسته ­بندی­های هوشمند که بسیار مقرون­ به صرفه هستند در امر بسته­ بندی محصول استفاده گردد.
برای جلب توجه مشتریان به اطلاعات یک محصول، بسته ­بندی هوشمند مزایای بسیار بیشتری نسبت به روند معمول آن دارد. با استفاده از الکترونیک چاپی، تولیدکنندگان می ­توانند بصورت تعاملی پیام خود را با مشتریان در میان بگذراند و اطلاعات مورد نیاز را در اختیار آنها قرار دهند.
NFC کمک می­ کند تا از صحت و اعتبار اطلاعات درج شده بر روی محصولات اطمینان حاصل شود.
فناوری که در پشت این پیشرفت­ها قرار دارد را ارتباط میدان نزدیک (NFC) می­نامند. این NFC قادر است دو فرستنده را با هم مرتبط نماید و بسادگی می­ تواند با هزینۀ بسیار کم اطلاعات را روی لیبل محصول چاپ نماید. با در دست داشتن یک گوشی هوشمند (در فاصلۀ 1 تا سانتی­متری از محصول)، دستگاه تلفن شما می­تواند اطلاعات درج شده روی لیبل را بخواند. بسیاری از کسب و کارها که قربانی تقلب رقبا هستند، با استفاده از فناوری NFC می­توانند موارد لازم را روی لیبل محصولات درج نمایند و صحت و اعتبار آنها را مشخص نمایند. صنعت روغن زیتون ایتالیا اخیرا شاهد حضور محصولات تقلبی در بازار بوده که به نام "خالص طبیعی" روانه بازار شده­اند ولی در واقع تقلبی بوده و ارزان­تر از سایر روغن­ها بودند.
پترو باراچینی (Pietro Barachini) بنیانگذار شرکت آی اولیو (iOlive)، در حال حاضر از فناوری NFC برای ارائۀ اطلاعات هویتی محصولات خود استفاده می­کند و می­گوید:" در ابتدا من صاحب یک گلخانه کوچک بودم که دارای درختان زیتون بود ولی امروز نزدیک به 250.000 نهال درخت زیتون تولید کرده ­ام. تمام این درختان زیتون از همان گلخانۀ ابتدایی به عمل آمده­اند. صنعت روغن زیتون ایتالیا با حجم انبوهی از محصولات تقلبی روبرو است، از جمله محصولات شرکت­های معتبر که با همان مارک ولی با قیمت پایین‌تر به فروش می­رسد. آسیب ناشی از محصولات تقلبی نه تنها صنعت و برند را خراب می­کند بلکه اعتماد مصرف­کننده را نیز کاهش می­دهد. با استفاده از فناوری NFC در شرکت iOlive، صحت و درستی روغن­های تولیدی این شرکت به هنگام خرید قابل ارزیابی خواهد بود. محصولات این شرکت بیشتر در منطقۀ توسکانی عرضه می­گردد."
الکترونیک چاپی و ارائۀ مزایای بیشتر برای مصرف­ کنندگان
الکترونیک چاپی علاوه بر اینکه می­تواند آینده مالی شرکت­ها را تضمین نماید، از آن می­توان برای برقراری یک ارتباط مستقیم با مشتری بهره برد و ارتباط موثری با شرکت سازنده ایجاد نمود. با استفاده از فناوری NFC نه تنها می­توان اطلاعات اصلی مربوط به محصول را ارائه نمود بلکه می­توان اطلاعات بیشتر و جامع‌تری از مواد مغذی، کوپن­های تخفیف و دیگر برنامه­ هایی که فروشنده برای ارائۀ محصول خود در نظر گرفته است را در اختیار مشتری قرار داد.
روی بیورلین مدیر بخش نوآوری­های راهبردی موسسۀ تجارت جهانی سان چمیکال (Sun Chemical) می­گوید: "ما اکنون قادریم با استفاده از رسانه ­های اجتماعی، موبایل و دیگر تجهیزات الکترونیک، تا ارتباط بیشتر و بهتری با دنیای اطراف خود برقرار نماییم. از این رو وجود رشد در استفاده از بسته­بندی هوشمند و اتصال آن به تلفن همراه خیلی تعجب ­آور نخواهد بود."
صنعت چاپ و بسته ­بندی قطعا در وهلۀ اول به دنبال بازاریابی از طریق تلفن همراه خواهد بود. استفاده از برچسب ­های NFC روی بسته­ بندی محصول روش جدیدی برای تعامل با مشتریان است و شیوه­ای خلاقانه محسوب می­گردد.
ما از اینکه می­ بینیم الکترونیک چاپی قادر است طی دو سه سال آینده رشد بسیار چشم­گیری داشته باشد و در نمایشگاه دروپا (Drupa 2020) شاهد بسیاری از این پیشرفت­ها خواهیم بود، بسیار هیجان زده هستیم. "

 

هیچ نظری منتشر نشده است.

نظر جدید

Atom

قدرت گرفته شده از سایت زیبا

SiteZiba.com