پارت چاپ

صدهزار نفر در صنعت چاپ کشور مشغول فعالیت هستند

10سپتامبر2017

غلامرضا شجاع عصر چهارشنبه در هفتمین جشنواره صنعت چاپ که در سالن تبلیغات اسلامی قزوین برگزار شد اظهارداشت: صنعت چاپ در آمریکا در جایگاه سوم، در انگلیس و مالزی رتبه پنجم و ژاپن صنعت هفتم است اما در ایران هنوز جایگاه خود را پیدا نکرده است.

وی افزود: هفت درصد از صنعت چاپ متعلق به نشر و کتاب است و ۹۳ درصد در صنایع چاپ و بسته بندی و مواد غذایی، دارویی، کاشی و سرامیک است و باید بتواند جاگاه خود را پیدا کند.
شجاع یادآورشد: نقش محوری صنعت چاپ در چرخه تولید و زنجیره ارزش محصولات در دست تولید بی شک شاخص بزرگی در تولید ناخالص ملی یک کشور ایفا می کند،
در بحث فرهنگ و فرهنگ سازی نیز هنرصنعت چاپ به عنوان بخش سخت‌ افزاری و سرمایه ‌بر تولید محصولات فرهنگی بحساب می آید که همواره به عنوان یکی از محورهای اشاعه فرهنگ در جوامع مطرح و کاربردی است.
نماینده تشکل های صنعت چاپ استان های کشور گفت: برای حمایت از صنعت چاپ باید تسهیلات با سود کم در اختیار صنعتگران قرار گرد تا بتوانند تجهیزات خود را به روز کنند.
وی اضافه کرد:درحال حاضر صنعت چاپ افست را پشت سر گذاشته ایم و چاپ دیجیتال هم رقیب نیست و تکمیل کننده فعالیتهاست که لازم است مورد توجه قرار گیرد.
شجاع با اشاره به مشکلات صنعت چاپ یادآورشد: مالیات بر ارزش افزوده، کمبود تجهیزات صحافی و ارجاع برخی کارها به تهران، گران بودن دستگاههای چاپ، پایین بودن نقدینگی فعالان این صنعت و فرسودگی برخی تجهیزات از مشکلات اساسی است که باید برای آن چاره اندیشی شود.
وی گفت: نبود ارتباط مناسب بین کانون های تبلیغاتی با چاپخانه داران موجب شده تا از ظرفیت موجود استان مطلع نباشند و کارها به استانهای دیگر برود که با ارتباظ بیشتر می توان این نقیصه را برطرف کرد.
شجاع گفت: نبود باور جدی به نقش و اهمیت صنعت چاپ در توسعه اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی کشور از دیگر مشکلات است در حالی که این صنعت می‌تواند جایگزین مناسبی برای نفت در جهت توسعه اقتصادی و صادراتی کشور باشد که متأسفانه یک چنین نگاهی برای صنعت چاپ وجود ندارد.
وی بیان کرد:فرسودگی ناوگان صنعت چاپ از دیگر چالش های فراروی این صنعت است که در این زمینه نیازمند نوسازی و استفاده از تکنولوژی‌های جدید و بومی‌سازی هستیم.
شجاع تصریح کرد: متأسفانه ما در حوزه تکنولوژی و ماشین‌آلات صنعت چاپ تقریباً وابسته هستیم و عمده ماشین‌ آلات این حوزه که کهنه و فرسوده اند از خارج کشور وارد شده و در اختیار اکثر چاپخانه‌ها قرار می ‌گیرد.
وی اضافه کرد: البته چاپخانه‌های مدرنی نیز داریم که به خوبی فعالیت می کنند اما تعداد آن بسیار محدود است و باید تمامی چاپخانه‌ها را مدرن و به روز کنیم.
عضو شورای سیاست گذاری جشنواره صنعت چاپ وزارت ارشاد اظهارداشت: میزان واردات اقلام چاپی در سال ۹۴ بیش از ۱۴۳ هزار تن بود که این میزان در سال گذشته به ۸۳ هزار تن رسید و همچنان باید این روند کاهشی تداوم یابد.
در این مراسم از پیش کسوتان و فعالان صنعت چاپ استان قزوین تجلیل شد.

هیچ نظری منتشر نشده است.

نظر جدید

Atom

قدرت گرفته شده از سایت زیبا

SiteZiba.com