پارت چاپ

کاهش 40 درصدی محصولات چاپی و حضور ایران در نمایشگاه مسکو

20سپتامبر2017

مدیرکل دفتر امور چاپ و نشر وزارت ارشاد با مقایسه آمار حدود ۱۴۴ هزار تنی واردات محصولات چاپی در سال ۹۴ و رسیدن آن به عدد ۸۳ هزار تن در پایان سال ۹۵، از کاهش ۴۰ درصدی در این زمینه خبر داد.
محمودرضا برازش مدیرکل دفتر امور چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در جریان نشست خبری هفدهمین جشنواره ملی صنعت چاپ ایران که صبح شنبه ۱۱ شهریور همزمان با روز ملی صنعت چاپ، در سرای اهل قلم در تهران برگزار شد، این خبر را داد و با اشاره به اینکه هم‌اکنون در حوزه چاپ لیبل، کارت‌های بانکی، کارت‌های هویتی و کارت‌های امنیتی شاهد افزایش تولید و بلکه صادرات هستیم، گفت: در سال ۱۳۹۴ میزان ترخیص محصولات چاپی ۱۴۳ هزار و ۹۰۰ تن بود که این آمار در پایان سال ۹۵ به ۸۳ هزار تن رسید که ۴۰ درصد کاهش را نشان می‌دهد.
بی نیازی ورود ماشین‌آلات چاپ به کشور به تائید وزارت ارشاد
خبر بعدی هم مربوط به سخنان برازش در همین نشست خبری است. مدیر دفتر چاپ ارشاد از اصلاح بند۱۷ آئین‌نامه تأسیس و فعالیت واحدهای چاپی مصوب سال ۱۳۷۰ توسط هیأت دولت خبر داد که به موجب آن ورود ماشین‌آلات چاپ به کشور دیگر نیازی به تائید وزارت ارشاد ندارد.
برازش در این برنامه گفت: توافقنامه‌ای که چندی پیش میان سیدرضا صالحی‌امیری و علی طیب‌نیا وزرای وقت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اقتصاد و امور دارایی برای واگذاری بخش‌های صنعتی چاپ از وزارت ارشاد به وزارت اقتصاد امضا شد، تصریح کرد: در چند دهه گذشته وزارت صنعت زیر بار این مسئله که تولی‌گری حوزه‌های صنعتی چاپ را برعهده بگیرد، نمی‌یافت اما در دو سال گذشته و با جلسات متعددی که بین ما به عنوان وزارت ارشاد از یکسو و وزارت صنعت، معدن و تجارت از سوی دیگر و همچنین اتاق اصناف و مرکز پژوهش‌های مجلس برگزار شد، این واگذاری صورت گرفت.
این مقام مسئول در وزارت ارشاد با اشاره به اینکه مطابق این تفاهمنامه، وزارت صنعت، معدن و تجارت متولی صنعت چاپ و وزارت ارشاد متولی امور نظارتی محتوایی صنعت چاپ است، عنوان کرد: خوشبختانه این توافقنامه به تائید آقای جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور رسیده است و هم‌اکنون بندهای مختلف آن در کمیسیون فرهنگی دولت در دست بررسی است. یکی از این بندها هم از تصویب هیأت وزیران گذشته که مطابق آن واردات ماشین‌آلات چاپی از این پس نیازی به اخذ تائیدیه از وزارت ارشاد ندارد.

هیچ نظری منتشر نشده است.

نظر جدید

Atom

قدرت گرفته شده از سایت زیبا

SiteZiba.com