پارت چاپ

اپل از بازار کتاب های الکترونیک عقب می کشد

03اكتبر2017

 

undefinedمنشا محاکمه
در سال 2012 اپل به این متهم شد که همراه با پنج ناشر بزرگ دیگر مشغول توطئه چینی در بازار کتاب های الکترونیکی هستند. همین مساله باعث شد وزارت دادگستری به بررسی دقیق فعالیت های این شرکت بپردازد. زمانی که اپل در سال 2010 آیپد را عرضه کرد، با پنج مورد از شش ناشر بزرگ ایالات متحده (هچت، هارپرکالینز، مک میلان، پنگوئن و سایمن اند شاستر) یک قرارداد بست. به موجب این قرارداد، کتابفروشی اپل همیشه در بازار بهترین قیمت را ارائه می داد. علاوه بر این، اپل و غول های دنیای نشر به دنبال این بودند که قیمت کتاب های الکترونیک را افزایش داده و به تخریب جایگاه مطمئنی که شرکت آمازون در بازار کتاب های الکترونیکی به دست آورده بود، بپردازند.
تغییری عمده در بازار زمانی به وجود آمد که در این صنعت، مدل عمده فروشی سنتی جای خود را به مدل فروش آژانس محور داد. ادی کو، مدیر بخش محتوای اپل به ناشران طرف قرارداد این شرکت پیشنهاد داد که از مدل آژانس محور استفاده کنند. در این مدل، بر خلاف مدل عمده فروشی که قیمت کتاب ها را خرده فروش ها تعیین می کردند، این بار خود ناشران باید قیمت ها را مشخص می کردند. در مدل آژانس محور خود اپل هم یک آژانس محسوب می شد و 30 درصد کمیسیون دریافت می کرد.
این پرونده به ویژه به این خاطر پیچیده شد که بخش عمده ای از ماجراهای آن در اواخر عمر استیو جابز در حال وقوع بود. بخش زیادی از اسناد این پرونده ایمیل ها و صحبت های او هستند که اکنون دیگر در دسترس نیستند. آن طور که در زندگی نامه والتر ایزاکسن نقل شده است، جابز در صحبت با ناشران استراتژی اپل را به این صورت ترسیم کرده بود: «ما مدل آژانس محور را پیش می گیریم. شما قیمت را تعیین می کنید، ما 30 درصد خودمان را می گیریم و البته، مشتری ها هم پول بیش تری پرداخت می کنند. ولی این همان چیزی است که شما می خواهید.»
اپل با این ناشران توافقی موسوم به توافق «مطلوب ترین ملت» ثبت کرده بود. در این توافق از این مساله اطمینان حاصل می شد که خرده فروش های کتاب الکترونیکی مثل آمازون و بارنز اند نوبل نمی توانستند کتاب را با قیمتی پایین تر از کتاب های الکترونیکی اپل بفروشند. این توافق و هم چنین مساله مدل آژانس محور باعث می شد قیمت های کتاب های الکترونیکی بالاتر از قیمت 9.99 دلاری باشد که آمازون برای عناوین الکترونیکی معروف در نظر می گیرد.
قیمت گذاری کتاب الکترونیکی چگونه تغییر کرد؟
عرضه کتاب خوان الکترونیکی کیندل شرکت آمازون در سال 2007، با قیمت گذاری 9.99 دلاری که آمازون برای کتاب های محبوب در نظر گرفته بود تمام بازار را به هم ریخت. این قیمت بسیار کم تر از قیمت معمول نسخه فیزیکی این کتاب ها بود. آمازون که شرکت پیشروی بازار کتاب الکترونیک است، از مدل عمده فروشی برای خرید و فروش کتاب ها استفاده می کرد و به این ترتیب، این اختیار را داشت که کتاب ها را با قیمت پایین عرضه کند و رقبا را از میان بردارد.
زمانی که اپل وارد بازار کتاب الکترونیک شد، در مقایسه با قیمت استاندارد 9.99 دلار آمازون، قیمت ها تقریبا به 5 دلار برای هر واحد رسیده بود. در گزارشی که هنگام تعقیب قانونی این پرونده نوشته شده است اشاره شده است که: «میلیون ها کتابی که به صورت خرده فروشی با قیمت 9.99 دلار و کم تر فروخته می شدند، از طریق توافقات کلی که اپل به عنوان آژانس با ناشران ثبت کرده بود به 12.99 یا 14.99 دلار رسیده بودند.»
طبق گزارش «جهان کتاب دیجیتال»، قیمت کتاب الکترونیکی در سال 2013 به ثبات رسیده بود. در آن زمان قیمت ها به مقدار مشخصی رسیده بودند چرا که خرده فروش ها و ناشران تمایل داشتند به مصرف کننده ها همان چیزی را بدهند که مد نظر داشتند (کتاب هایی با قیمت کم تر). ناشران و نویسندگان در حال حاضر به دنبال این هستند که ببینند اگر حتی برای تازه ترین عناوین خود هم تخفیف درنظر بگیرند چه اتفاقی می افتد.
پرونده
اپل معتقد است کار اشتباهی انجام نداده و هم چنان بر این باور است که تنها می خواسته در بازار کتاب الکترونیک فضای رقابتی تری ایجاد کند. این پرونده این ظرفیت را دارد عواقب مهمی به وجود آورده و صنعت کتاب الکترونیک و هم چنین حوزه های دیگری همچون موسیقی و سینما را تغییر دهد. شرکت های اصلی حوزه فناوری در حال حاضر بیش تر از قبل از طرف دولت ایالات متحده مورد بررسی قرار گرفته اند.
هر پنج ناشر موفق شدند دادگاه را راضی کنند، حالا اپل تنها باقی مانده است. این پرونده از 3 ژوئن 2013 به جریان افتاد و در 20 ژوئن 2013 به پایان رسید و توافقات نهایی حاصل شد. انتظار می رفت که ظرف چند ماه آینده، قاضی کوت نظر نهایی خود را اعلام کند.
بر اساس صحبت های کوت که 19 ژوئن مطرح شد، خیلی ها معتقدند او طرف اپل را خواهد گرفت. از آن جا که پرونده هنوز باز است، کوت اعلام کرد که با مطالعه مدارک ارائه شده به درک بیش تری رسیده است.
وکیل مدافع اپل، ارین اسنایدر معقتد است اگر اپل گناهکار است، «چنین سابقه ای دنیای این کسب و کار را به هم می ریزد»، و شرکت ها به دنبال بازارهای تازه خواهند بود. مارک رایان، دادستان وزارت دادگستری معتقد است که اپل به همراه پنج ناشر اصلی، مسئول «این توافق سنتی با قیمت های ثابت و مستقیم هستند.» بسته به نظر نهایی کوت، اپل ممکن است با محکومیت های مهمی مواجه شده و اعتبار خود را از دست بدهد.
صنعت کتاب الکترونیک یک بازار نسبتا تازه است که ساختار قیمت استانداردی دارد. این یعنی بعد از به پایان رسیدن پرونده اپل، در سراسر بازار کتاب خرده فروشی های عمده، تغییر قابل توجهی رخ می دهد. ولی با توجه به ورود رقبای بیش تر به این میدان، آینده کتاب های الکترونیک روشن و خلاقانه به نظر می رسد. در چنین فضایی است که ناشران و نویسندگان می توانند قیمت ها و فروش های مختلف را آزمایش کنند تا ببینند در گذر زمان، کدام حالت می تواند ارزش خودش را بیش تر ثابت کند.

منبع: http://www.ipina.ir

هیچ نظری منتشر نشده است.

نظر جدید

Atom

قدرت گرفته شده از سایت زیبا

SiteZiba.com