پارت چاپ

نمایشگاه فرانکفورت، نوعی پایداری در دنیای ناپایدار

05نوامبر2017

undefinedدر حقیقت، ثبات بازار نشر یکی از مضمون های مشترک نمایشگاه امسال بود. با توجه به این که مساله اختلال های دیجیتال دیگر سایه خود را از روی این صنعت برداشته است، هیچ نزاع شدیدی بین آمازون، فروش چاپی و فروش دیجیتالی بر سر ایجاد تعادل در بازار وجود ندارد و اوضاع کسب و کار به طور کلی خوب است، ناشران بالاخره به چیزی دست پیدا کرده اند که در تمام این سال ها جای خالیش حس می شد: اعتماد به نفس.
"مارکوس داول" مدیرعامل کارگاه "پینگوئین رندوم" (Penguin Random)، در کنفرانس مطبوعاتی افتتاحیه نمایشگاه اعلام کرد: «بازار در بسیاری از کشورها روند رو به رشدی داشته است. رشدی آرام ولی پیوسته.» او معتقد است «همزیستی سالم» بازارهای چاپ و دیجیتال محرک اصلی این رشد است. داول این مساله را خاطرنشان کرد که چاپ در حال حاضر 80%، و دیجیتال 20% میزان فروش را در اختیار دارند. او از حاضران پرسید: «پنج سال پیش چه کسی چنین چیزی را پیش بینی می کرد؟ خیلی ها فکر می کردند نتیجه کار برعکس باشد.»
"استفن پیج" مدیرعامل "فابر اند فابر" (Faber & Faber)، ناشر بریتانایی، این مساله را مطرح می کند که بازار چاپ به ثبات رسیده است و دیگر مثل گذشته این ترس وجود ندارد که دیجیتال می خواهد بازار چاپ را از بین ببرد. او می گوید: «بیش تر از این که مساله چگونگی این فرآیند باشد، بحث بر سر این است که چه چیزهایی باید لحاظ شود.» او اشاره به این مساله دارد که محتوا از فرمت مهم تر است.
"کارولین ریدلی" مدیرعامل "سایمن اند شوستر" (Simon & Schuster) که در بخش سخنرانی سالیانه مدیرعامل صحبت می کرد، معتقد بود چاپ وارد دوران رنسانس شده است. او در ادامه گفت: «کتاب های الکترونیک واقعا تاثیرات قابل توجهی داشتند. اما کتاب های الکترونیک همیشه تنها یک فرمت بوده اند و یک فرمت باقی می مانند.»
هم چنین در زمینه داد و ستد حقوق و رایت آثار، مقامات نمایشگاه فرانکفورت اعلام کرده اند که نمایشگاه امسال یک رکورد تازه به جای گذاشته است. در این نمایشگاه، بیش از 500 وکیل ادبی حضور داشته اند و بیش از 700 وکیل و نماینده مختلف در نمایشگاه فعالیت می کرده اند.
از جمله قراردادهای مهمی که ثبت شد، مربوط به خاطرات دو ستاره مشهور بود (یکی از آن ها مربوط به خاطرات شر بود و دیگری، راجر دالتری). یک کتاب درباره رابطه غیرمعمول یک مادر و دختر به نام «بازی وحشیانه: مادر من، عشق او و خودم»، و کتابی به نام «کوچک ترین بارقه های نور در جهان» درباره ارتباط میان یک دانشمند رشته علمی میان ستاره ای و بیوه ای جوان که در یک گروه حمایت از بیوه ها احساس تنهایی می کند، پیش از پایان نمایشگاه با یک قرارداد هفت رقمی به فروش رفتند. یک مجموعه خاطرات بدون نام درباره یک وکیل، مادر و همسر که در بروکلین زندگی می کند؛ و یک مجموعه خاطرات پسا هولوکاستی از "اشتر سافران فوئر" مادر "جاناتان سافران فوئر" به نام «می خواهم بدانید ما هنوز وجود داریم»، هم از جمله مواردی بودند که در نمایشگاه مورد توجه قرار گرفتند.
این ثباتی که ناشران به آن اشاره می کنند تضاد با ناآرامی های سیاسی دارد که در سراسر دنیا در حال وقوع است. ولی همان طور که انتظار می رفت، سیاستمداران و وقایع دنیا در اصل باعث افزایش انرژی برنامه های حرفه ای امسال شدند.
"اندرو وایلی" وکیل بین المللی، در سخنرانی کلیدی که در مراسم کنفرانس پیش از شروع نمایشگاه ایراد کرد، از وجود تنوع در ادبیات و اهمیت وجود صداهای بین المللی در جهان صحبت کرد و معتقد بود ادبیات از این نظر، شبیه به مرزبندی های بین المللی شده است.
"وایلی" در این باره گفت: «به نظر من حاکمان خودکامه و چنین جوامعی محکوم به نابودی هستند. چرا که این میل سیاسی برای تحمیل یک نقطه نظر ثابت در جهان همیشه مجبور است از این حقیقت فرار کند که مهم ترین دارایی ما انسان ها، همین تنوع فکری است.»
یکی از مهم ترین ویژگی های نمایشگاه کتاب فرانکفورت امسال این بود که امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه و آنگلا مرکل، نخست وزیر آلمان در مراسم افتتاحیه حضور داشتند. فرانسه امسال مهمان افتخاری بود. این دو رهبر سیاسی به بحث درباره این مساله پرداختند که کتاب و فرهنگ به چه نحوی می توانند در دورانی که ملی گرایی اوج گرفته است، اروپا را کنار یکدیگر نگه دارند.
"مکرون" در این باره گفت: «گروه های زیادی هستند که تلاش می کنند نفرت، خرافه و تعصب گرایی را گسترش دهند. ما باید در مقابل آن ها بایستیم.» او در ادامه خاطرنشان کرد که کتاب و ادبیات، حتی اگر ایده هایی را مطرح کنند که چندان خوشایند نیستند، باز هم نقش مهمی دارند. «این همان چیزی است که ما را کنار هم نگه می دارد. چیزی که مانع بسته شدن ارتباط ها با هم می شود و اجازه نمی دهد که تسلیم ترس، خشونت و تفرقه شویم.»
"مرکل" در سخنرانی خود بر اهمیت ادبیات در حوزه سیاست و هم چنین زندگی فرهنگی افراد تاکید کرد. «در ادبیات، ما بازتاب روح جامعه را می بینیم که متکی بر آزادی است، و آزادی بیان ارتباط عمیقی با آزادی سیاسی دارد.»


هیچ نظری منتشر نشده است.

نظر جدید

Atom

قدرت گرفته شده از سایت زیبا

SiteZiba.com