پارت چاپ

جایگاه مرکب ایرانی در بازار صنعت چاپ کشور

undefined

با توجه به تمرکز صنعت چاپ ایران و تهران بر چاپ افست این بحث پیرامون مرکب های افست و میزان واردات و تولید آن ارایه می گردد.

آژانس خبری چاپ و بسته بندی ایران، در آخرین سال تحریم مرکب ساخت داخل، افزایش قیمتی قابل توجه پیدا کرد.

این در حالی بود که به گفته شرکت‌های تولیدکننده نسبت فروش مرکب ایرانی به خارجی ۷۰ به ۳۰ است . رشد نسبی کیفیت تولید مرکب های ایرانی نسبت به برخی مرکب‌های وارداتی از آسیای شرقی قابل توجه بود اما عدم تبلیغات یا کم توجه ای به این مقوله نتوانست رونق مناسب برای مرکب ایرانی ایجاد کند.

اگر به سراغ چاپخانه‌ها برویم از اعتماد نکردن به مرکب ایرانی می‌شنویم. چاپخانه‌دارها معتقدند مرکب مصرفی خود را از نوع وارداتی تامین می‌کنند؛ چرا که با تولید داخل نمی‌توانند به کیفیت مطلوبشان دست پیدا کنند.

هرچند به گفته آنها در بعضی از رنگ های ساختنی چون قرمز، گلی و آبی آسمانی از مرکب ایرانی راضی‌اند.

تولیدکنندگان مرکب ایرانی تقریبا ۴۵۰۰ تن مرکب تولید می‌کنند. با این وجود این حجم وسیع از تولید داخل، چاپخانه‌دارها کماکان مرکب وارداتی را ترجیح می‌دهند.

چاپخانه داران مرکب وارداتی را به نسبت قابل قبول تر و با کیفیت تر با تولید خود می‌دانند و دلایل این انتخاب را کیفیت بالا، زود خشک شدن، همخوانی با الکل و نوردها، خوب نشستن روی کار و شیشه نشدن(خشک نشدن) می‌دانند.

با این حال به نظر می‌رسد از میان مرکب‌های ایرانی رنگ‌های خاص و ساختنی نسبتا بهتر از رنگ های اصلی است. برخی  معتقدند در مرکب‌های ایرانی بسیار رقیق بوده و در چاپ با مشکل زمینه آوردن کار چاپی مواجه می‌شوند.

علاوه بر آن این مرکب روی مقوای گلاسه هم دیر خشک می‌شود و مشکل پشت زدن را به همراه دارد.گله‌مندی چاپخانه‌داران از مرکب تولید داخل بیانگر کیفیت پایین این محصول است.

اکنون سالهاست که مرکب مورد نیاز چاپخانه‌داران از واردات این محصول تامین می‌شود. کیفیت مرکب ایرانی به حدی نازل شده که با وجود قیمت ارزان‌تر، چاپخانه‌داران استفاده از مرکب خارجی را به‌صرفه‌تر می‌دانند و خرید مرکب گران‌تر را ترجیح می‌دهند.

حال با توجه به شرایط ایجاد شده برای بازارهای اقتصادی ایران و رفع تحریم ها مطمئنا حضور شرکت های خارجی پررنگ تر از همیشه خواهد شد و تهدید بزرگی برای کارخانه ها تولید کننده داخلی خواهد بود.

تجهیز تکنولوژیکی، افزایش کیفیت محصولات برابر با استاندارهای بین المللی، جذب سرمایه گذار و پارتنر های صاحب نام از جمله راه کارهایی است که اگر از سوی تولیدکنندگان مرکب ایرانی اتخاذ نشود روندی ناخوشایند در پی خواهد داشت.

نگاهی به مرکب های فلکسو در پروسه چاپ

undefined

با توجه به ماهیت روش چاپ فلکسوگرافی و شرایط و نیروهای وارده به مرکب در این روش چاپی، مرکب های فلکسو در پروسه چاپ باید بطور عام خواصی داشته باشند.
به گزارش آژانس خبری چاپ و بسته بندی ایران، ویژگی هایی که مرکب های فلکسو در پروسه چاپ باید از آن برخوردار باشد در ادامه به شرح ارایه می شود.

1. جریان پذیری(fluidity):
مرکب فلکسوگرافی باید به خوبی جاری شود. چون در این روش چاپ، عموما مرکب از داخل محفظه مرکب به داخل مرکبدان پمپ می شود . و از آنجا به روی سیلندر و کلیشه ودر نهایت زیرایند(سطح چاپی)منتقل می شود. در تمام این مراحل ، مرکب باید بخوبی جاری شود و به اصطلاح فلو داشته باشد. وگرنه چاپ با مشکل مواجه می شود.

2. گرانروی (viscosity):
ویسکوزیته مرکب در فلکسو گرافی خیلی مهم است. برای حفظ دانسیته چاپ، باید انرا تحت کنترل در آورد. ویسکوزیته مناسب به پارامتر های زیادی مانند سرعت نورد ،نوع زیرآیند،روش اندازه گیری،دما،مخلوط حلال ،و ضخامت چاپ دارد.

3. انتقال (transfer):
مرکب باید به نحو مطلوبی از مرکبدان به روی زیرآیند (سطح چاپی) نهایی منتقل شود. لذا میزان چسبندگی مرکب بر روی نورد ها،کلیشه و سطح چاپی،اثر زیادی روی مقدار مرکب انتقال یافته دارد. در اجزاء مرکب، رزین بیشترین تاثیر را روی میزان چسبندگی مرکب دارد. علاوه بر این انرژی سطحی زیرآیند نیز می تواندروی انتقال مرکب اثر بگذارد. هرچه انرژی سطحی زیرآیند بیشتر باشد ،انتقال مرکب بهتر صورت می پذیرد.

4. قدرت رنگی(colour and strengh):
قدرت رنگی چاپ فلکسو گرافی ، به ضخامت فیلم مرکب چاپ شده روی زیرآیند و نوع و غلظت رنگدانه بکار رفته در فرمولاسیون مرکب دارد. ضخامت فیلم تر چاپی عمومابین ١٢ تا ١۵میکرون متغیر می باشد . که این تغییر به نوع نورد، روش اندازه گیری و عملکرد چاپچی بستگی دارد. بطور متوسط ضخامت فیلم در فلکسوگرافی کمتر از گراور است. ولذا به یک مرکبی با قدرت رنگی بالاتر نیاز است تا به چاپ مورد نظر رسید. چون ضخامت فیلم مرکب در طول چاپ خیلی متغیر است. در عمل باید مرکبی با ویسکوزیته بیشتر و قدرت رنگی بالاتر طراحی کرد، تا چاپچی بتواند با افزودن حلال و ورنی به چاپ مورد نظر برسد.

5. جنس کلیشه(stereo composition):
جنس و مواد بکار رفته در ساخت کلیشه،اثر زیادی روی انتخاب نوع حلال بکار رفته در مرکب دارد. تا حلال باعث خرابی کلیشه نشود. آب و الکل عموما با تمام کلیشه ها سازگار است ولی گاهی با توجه به جنس خاص کلیشه باید حلال های مناسب تر بکاربرد.

6. مشخصات چاپ:
با توجه به نوع طراحی چاپ، مرکب علاوه بر تامین شید رنگی مورد نیاز باید براق ، مات، شفاف و غیر شفاف باشد. همچنین کلیشه ممکن است هافتون دار باشد و لذا مشخصات مرکب روی کیفیت چاپ اثر بگذارد. مرکب دراین موارد باید جریان پذیری خوب ، خیس سازی خوب و بازحل شوندگی خوب روی کلیشه داشته باشد. همچنین مرکب، علاوه بر انتقال خوب از نوردها وکلیشه بروی زیرآیند، باید روی زیرآیند بسرعت خشک شود. بعبارتی درمرکب باید یک موازنه ی خوبی بوجود بیاید،که روی نورد و کلیشه خشک نشود ولی روی زیرآیند بسرعت خشک شود. تا سرعت چاپ بالا برود ودر صورت نیاز چاپ مجددی روی چاپ قبلی انجام شود. لذا نوع دستگاه چاپ و روش چاپ و سرعت و ویزگی های چاپ روی طراحی فرمولاسیون چاپ اثر می گذارد.

7. چسبندگی و کاربرد نهایی (adhesion and end user):
نوع زیر آیندی که چاپ روی آن انجام می شود ،در فرمولاسیون مرکب نقش زیادی دارد. مثلا در چاپ روی کاغذ ،چسبندگی با نفوذ مرکب به داخل کاغذ ایجاد می شود. ولی در زیر آیند های غیر جذبی مانند پلاستیک ها چسبندگی با موارد دیگری همچون پیوند های شیمیایی و فیزیکی و خیس سازی(wetting) بین سطح چاپی و مرکب بوجود می آید. شرایط کاربرد نهایی چاپ نیز در فرمولاسیون مرکب نقش زیادی دارد.مثلا در بسته بندی ها مقاوت حرارتی مهم است و درچاپ برعکس ،عدم حل شوندگی مرکب در لاک و چسب مهم است. یا در کاربرد های مختلف ،زیرایند باید در برابر عواملی مانند آب ، روغن ها ، چربی ها، صابون، شوینده ها و ... مقاومت کند.

استراتژی رنگ در اسناد امنیتی

undefined

رنگ به عنوان مهمترین عنصر بصری در گرافیک اسناد امنیتی است که هم ارزش زیبایی شناسی و روان شناختی دارد و همچنین نحوی در بحث امنیتی، جنبه کاربردی آن را بررسی کرد.
به گزارش آژانس خبری چاپ و بسته بندی ایران، رنگ ها در اسناد مختلف به شکل رنگ چاپی (مرکب) به کار می روند که برای عموم مردم ملموس است و هم به صورت اپتیکی قابل مشاهده هستند. منظور از رنگ های اپتیکی، انواع سازه های نوری مثل هولوگرام ها (با تنوع فراوانی که در رنگ و نوع فویل دارند) است که دارای چرخش نوری و رنگ های اپتیکی جذابی هستند.
شایان ذکر است که ایجاد هارمونی رنگ در اسناد امنیتی، به خصوص اسناد بانکی (اسکناس و چک پول) بسیار دشوار است. چرا که هماهنگی بین تمام ویژگی های امنیتی طراحی شده، برای یک پارچه دیده شدن بخشی از وظایف رنگ است و بیننده نباید آیتم ها را مجزا ببیند. علاوه بر این، رنگ ها در اسناد باید حس امنیت را در مخاطب ایجاد کنند به همین دلیل همیشه از رنگ های خاموش و سنگین برای طراحی اسکناس ها استفاده می شود.
نکته دیگر در طراحی اسکناس ها و چک پول ها، کنتراست و اختلاف فام هر اسکناس با اسکناس دیگر است. به این مفهوم که کل رنگ یک اسکناس باید آن را از سایر اسکناس ها مجزا کند که در نگاه اول، بدون توجه به طرح و ارزش عددی آن، از رنگ آن قابل تشخیص باشد.
از لحاظ کاربردی رنگ ها قابل استفاده هستند و امنیت سند را نسبت به سیستم های کپی و اسکن تضمین کند. برای دست یابی به این مهم، نرم افزار های طراحی موجود و معتبر (مثل JURA و FORTUNA) ، یک چارت رنگی به طراح ارایه می دهد که با قرار دادن آن رنگ ها در کنار هم، ترکیبی متضاد به وجود می آید که اسکنر ها و دستگاه های کپی به علت دیجیتال بودن سیستم کاری، توانایی بازسازی آن ها را ندارند.
در واقع دستگاه ابتدا یک رنگ بازسازی می کند، ولی رنگ بعدی (طبق چارت نرم افزار) که بلافاصله پس از آن چاپ شده است را نمی تواند بازسازی کند، چرا که این دو رنگ، مکمل یک دیگر هستند و عناصر سازنده آن ها به شدت متفاوت است. در نهایت دستگاه با هر میزان دقت، در بازسازی این دو رنگ دچار مشکل می شود.

نگاهی به تفاوتهای چاپ افست و دیجیتال

undefined

با نگاهی به توسعه ماشین آلات صنعت چاپ در همه بخش ها شاهد آنیم که دیجیتال و دیجیتالیسم روز به روز توسعه و گسترش یافته است و به نوعی انقلاب دیجیتال به سکوی اول این صنعت نزدیک تر از همیشه است.
آژانس خبری چاپ و بسته بندی ایران،اما در ایران چاپ دیجیتال تعریف خاصی بخود گرفته است و بیشتر به سمت نشر کتاب و واژه چاپ و کپی برای مخاطب تداعی می گردد.
در این مقال به بررسی تفاوت های چاپ دیجیتال یا رقمی با روش چاپ افست می پردازیم،تفاوت اصلی بین چاپ دیجیتال و روشهای سنتی چاپ مثل لیتوگرافی و چاپ افست، فلکسوگرافی، گراور، یا لترپرس در استفاده نکردن از پلیتهای چاپ است که در نتیجه مراحل آماده سازی پیش از چاپ سریع تر و ارزان تر هستند.
مرسوم ترین روشها شامل چاپگرهای جوهرافشان و لیزری هستند که پیگمنت یا تونر را بر روی زمینه های متنوعی همچون کاغذ، کاغذ عکاسی، کانواس یا بوم، چوب، فوم، شیشه، سنگ و ... می‌نشانند.
در بیشتر فرآیندهای چاپ دیجیتال جوهر یا تونر همچون روشهای سنتی در داخل کاغذ نفوذ نمی‌کنند بلکه لایه نازکی بر روی سطح تشکیل می‌دهند و در برخی سیستمها ممکن است برای تثبیت آنها بر روی زمینه از مواد اضافی و پوششی که توسط فرآیندهای حرارتی یا تابش یووی افزوده می‌شوند نیز استفاده گردد.
تفاوتهای اساسی
چاپ دیجیتال با سایر روشهای چاپ مثل چاپ افست و یا لتر پرس دارای تفاوت اساسی است. برخی از این تفاوت‌ها به شرح زیر است:
به دلیل حذف مراحل پیش از چاپ شامل آماده سازی و لیتوگرافی، فرآیند چاپ دیجیتال کوتاه تر است.
در چاپ دیجیتال هزینه چاپ به تعداد نسخه‌های چاپی ارتباطی ندارد و برای هر برگ چاپ شده مقدار ثابتی است.
در این روش میزان مواد باطله شامل کاغذ و مواد شیمیایی کمتر است چون نیازی به رسیدن به رنگ و یا تنظیمات حین چاپ وجود ندارد.
چاپ دیجیتال در هر دور چاپ می تواند تصویر و متن متفاوتی را چاپ کند چون در این روش از پلیت استفاده نمی شود.
نزدیک ترین عدد که برای نرخ برابر چاپ دیجیتال و افست پیش بینی شده نسخه 490 چاپی است، بعبارتی هزینه تولید در این عدد برابر می شود.

نگاه ویژه محیط زیست به مرکب های پایه آب

undefined

در بخش چاپ انعطاف پذیر و ماشین های هلیوگراور و فلکسو به دلیل عدم جاذب بودن بستر چاپی مرکب ها و حلال ها نقش بسیار عمده و بزرگی در بخش های گوناگون از کیفیت تولید تا مسایل زیست محیطی ایفا می کنند.
به گزارش آژانس خبری چاپ و بسته بندی ایران، دو نوع مرکب پایه حلال و پایه آب برای چاپ و تولید بیشترین نقش را دارند. تنها تعداد كمی از موارد چاپی هستند كه نمی توان از مركب های پایه آب به جای مركب های پایه حلال استفاده كرد.
مركب های پایه آب سهم بزرگی از بازار بسته بندی چاپ فلكسو را بدست آورده اند. بنا بر آمار انجمن تولید كنندگان مركب چاپ، مصرف مركب های پایه آب در بازار بسته بندی و چاپ در سال ١٩٩٩ سهم ٣٧ درصدی را به خود اختصاص داده است.
از جمله بازارهایی كه مركب های پایه آب در مقابل مركب های پایه حلال اولویت كامل دارد را می توان:كارتن، ساك های پلاستیكی(پلی اتیلنی) خرید،بسته های پلاستیكی چند لایه و پاكت های نامه نام برد.
دولت آمریكا در اقدامی جامع، محدودیت های بیشتر برای چاپخانه های استفاده كننده از مركب های پایه حلال ایجاد کرده و این قوانین باعث شد چاپخانه ها به دنبال استفاده از تكنولوژی ها و سایر روشهای چاپ بروند.
این اقدام به دنبال خواست آژانس حفاظت از محیط زیست آمریكا برای كاهش ورود حلال های فرار به محیط زیست صورت گرفت.
همزمان یک انتخاب برای تولیدكنندگان مركب استفاده از سیستم های پایه آب بود. مركب های پایه آب به مرور بهبود یافت و امروز مركب های پایه آب در بسیاری از عرصه ها به خصوص فلكسوگرافی سهم بزرگی بدست آورده است.
به غیر از ملاحظات زیست محیطی، مركب های پایه آب فواید دیگری نیز دارند، از جمله پایداری بیشتر در حین چاپ و کاهش خطر آتش سوزی.
ویسكوزیته ی مركب های پایه آب به دلیل سرعت تبخیر كمتر آب بسیار پایدارتر است. این مركب ها دارای حلال های فرار كمتری است و حتی می توان آنها را بدون حضورهیچگونه حلالی تولید كرد.
حال با پیشرفت تکنولوژی کیفیت این دست از محصولات نیز رشد قابل توجه ای یافته است. متاسفانه در ایران این دست از مرکب ها کمتر مورد استفاده قرار گرفته است. فرآیندی که می تواند کمک شایانی به چاپخانه دار و محیط زیست کشور نماید.

جنگ بزرگ اقتصادی با خلاقیت در گرافیک بسته بندی

undefinedخلاقیت یک فرآیند ذهنی است که شامل تولید ایده یا مفاهیم جدید و یا ایجاد ارتباط های تازه بین ایده ها و مفاهیم موجود، می شود.
به گزارش آژانس خبری چاپ و بسته بندی ایران ، از دیدگاه علمی، محصولات یک تفکر خلاق (که گاهی تفکر واگرا نیز خوانده می شود)، معمولا دارای ابتکار و تناسب و اقتضاء هستند. از دیدگاه عام و روزمره، خلاقیت صرفاً عمل ساختن چیزی جدید محسوب می شود.
یکی دیگر از تعاریف خلاقیت فرآیند شکستن پیش فرض ها و انگاشت هاست. بسیاری از ایده های خلاقه وقتی شکل می گیرند که فرد عقیده هایی که از قبل در ذهنش تشکیل شده بود را دور می اندازد و تصمیم می گیرد که راه و روشی جدید که به نظر می رسد دیگران به آن فکر نکرده اند را به کار گیرد.
طی بررسی های به عمل آمده، زیبایی و خلاقیت و نوآوری در طراحی و بسته بندی باعث جذابیت بیش از حد کالا می شود و چشم هر بیننده ای را جذب خود می کند ، موضوعی که از ابعاد گوناگون قابل بحث و بررسی است.
استفاده از خلاقیت و به وجود آوردن یک بسته بندی با طراحی زیبا تضمین کننده فروش و جذب مصرف کننده است. در ادامه به تعدادی از خلاقیت در طراحی گرافیک و بسته بندی در ذیل توجه کنید که خود گویای همین امر است.
اجرا طراحی گرافیکی در بسته بندی یک محصول، باید بتواند علاوه بر اطلاع رسانی، زیبایی و معرفی، نقش تبلیغاتی و بازاریابی را نیز برای محصول ایفا کند.

طرح هر بسته می تواند به طور مستقل مانند یک بروشور، پوستر و استند عمل کند. یعنی چنان کامل و جذاب و از روی آگاهی طراحی شده باشد تا بتواند خریداری را که محصول را نمی شناسد و در مورد آن اطلاعات کافی ندارد، ترغیب به خرید کند.
به بیان دیگر یک طراحی گرافیکی موفق برای بسته بندی باید خود، محصول خود را بفروشد. پس طراحی وگرافیک یک بسته باید اطلاع رسانی پویا و اعتماد پذیر داشته باشد.
از سوی دیگر ایجاد هویت ایرانی از طریق بسته بندی کالا را داشته باشد و دارای ویژگی نوآوری، خلاقیت، تحلیل آور و ایده دهنده باشد که متاسفانه این موضوع در ایران هم چنان مورد توجه قرارنگرفته و به همین خاطر خسارات فراوان مالی در بخش های مختلف به بار آمده و می آید.
امروزه از مهم ترین فاکتورهای فروش و موفقیت در بازار تجاری توجه به هنر طراحی و بسته بندی است. اهمیت این شاخه از هنر گرافیک تا بدانجا است که در برخی از کشورها که تولیدکننده نیستند، تنها یک طراحی خوب بسته بندی برای کالاهای وارداتی، نام آن کشور را در زمره تولیدکنندگان کالا و در نهایت صادرات آن قرار می دهد. نمونه بارز این موضوع در ارتباط با زعفران ایران اتفاق افتاده، زعفران از ایران بصورت فله خریداری می شود و در کشور اسپانیا در بسته بندی های مدرن و خلاق به جهان عرضه می گردد و شما با مراجعه به یک سوپر مارکت به راحتی با نام آشنای زعفران اسپانیا که اکنون برندی بزرگ در سراسر اروپا شده مواجه خواهید شد!
این به معنای آن است که جهان امروز تنها تشنه تولید کالا نیست بلکه این تولید هنر است که چرخه های اقتصادی را به حرکت درمی آورد.
بسته بندی و طراحی نامناسب، پایین بودن کیفیت و ابتدایی بودن بسته بندی کالاهای ایرانی، ایران را به کشور تک محصولی در صادرات تبدیل کرده است.
به خاطر بسپارید که طراحی وگرافیک بسته بندی یکی از مهمترین دست افزار های بازاریابی است و اثر بخشی آن بستگی به انتخاب بازار مورد نظر جامعه شناسی و عوامل پیرامونی منطقه دارد.

Atom

قدرت گرفته شده از سایت زیبا

SiteZiba.com