امروز چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳

ساعت ۱۰:۳۱ قبل از ظهر

مناسبت های هر ماه را اینجا ببینید

Previous slide
Next slide
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار

روز امید و شادباش نویسی و زادروز زرتشت

روز امید و شادباش نویسی

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

روز ششم فروردین یعنی روز امید و شادباش و زادروز اشو زرتشت ، در گاهشماری باستانی از جمله گاهشماری زرتشتی، سغدی و خوارزمی، هودرو یا هفدور خوانده می شد. هفدور به معنای  روزِ هفتاد و دو رخداد است. در باورهای کهن مردم این خطه، چنین پنداشته می شد که در این روز هفتاد و دو رخداد تعیین کننده روی داده است. رخدادهایی مانند زادروز زرتشت، اختراع خط به دست جمشید، پیدایش کیومرث و هوشنگ، رویش مشی و مشیانه، بر تخت پادشاهی نشستن جمشید، چیرگی سام بر آژی دهاک (ضحاک) و چند رخداد اساطیری دیگر.

روز شادی های بزرگ و امید های بزرگ تر !


ششم هر ماه در گاهشماری کهن ایرانی (زرتشتی)، خرداد روز نامیده می شود. ششم فروردین ماه نیز خرداد روز است و در آن جشنی برپا می شود. در این جشن که با آب پاشی و شادمانی همراه است، همه امیدوارانه به آرزوهای کوچک و بزرگ خود می اندیشند.

زادروز زرتشت


اگر چه ششم فروردین، روز امید و شادباش و زادروز اشو زرتشت نامیده شده اما زادروز زرتشت دقیقا مشخص نیست. با این حال پژوهشگران معاصر، تخمین هایی زده اند. در تخمین های زده شده، سالروز تولد وی را تا هزار سال پیش از میلاد مسیح، عقب برده اند. درباره زیستگاه وی نیز اتفاق نظری در میان پژوهشگران دیده نمی شود. برخی سیستان را پیشنهاد داده اند و برخی دیگر آذربایجان و ری را. گروه دیگری از تاریخنگاران و پژوهشگران، عقیده دیگری دارند و تاجیکستان و افغانستان را محتمل تر می دانند.

معنی زرتشت چیست ؟


در ادامه توضیحاتمان درباره روز امید و شادباش و زادروز اشو زرتشت باید تصریح کنیم که معنی نام زرتشت نیز نامشخص است. زبان شناسان پذیرفته اند که این نام ریشه ایران باستانی دارد و از واژه Zaratuštra گرفته شده است. بخش دوم نام وی یعنی uštra در زبان های باستانی به معنای شتر است. با توجه به چند معنای محتمل بخش نخست اسم یعنی zarat عقیده بر این است که نام زرتشت می تواند به معنای «مالک شتر پیر» یا «شتربان» یا «پرورش دهنده شتر» باشد. البته پیشنهادهای دیگری هم داده شده است مانند «دوستدار شتر»، «مالک شتر خشمگین» یا «مالک شتر زرد». به هر حال زندگی و نام این پیامبر و مصلح ایرانی در پرده ای از ابهام فرو رفته است. هرمان لومل ایران شناس و هند شناس آلمانی درباره وی می نویسد: «زرتشت در کجا و در چه زمانی می زیست؟ ما نمی دانیم».

روز امید و روز داد


روز امید و شادباش و زادروز اشو زرتشت ، در متن های دینی زرتشتی روز تولد کیخسرو یکی از پادشاهان جاودانه نیز می باشد. باور آنها بر این است که کیخسرو در روز زایش خود، از نو باز خواهد گشت. یکی از دلایلی که باعث شده این روز، روز امید نامیده شود، به این علت است. کیخسرو در چنین روزی، رستاخیز خواهد یافت. همچنین سوشیانت در ششم فروردین نمایان خواهد شد و ریشه ستم را برخواهد کند. او دادگستر است و جهان را با دادگری های خود از نو به تعادل نخستین، یعنی به وضعیت بهشت گونه پیش از یورش اهریمن به آن، بازخواهد گرداند.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید
تا کنون ۱ نفر به این مطلب رای داده اند.

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

تقویم 1403 در یک نگاه

Previous slide
Next slide

امروز چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳

ساعت ۱۰:۳۱ قبل از ظهر

والپیپر های زیبای هر فصل رو دانلود کن

دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر زمستان
دانلود والپیپر زمستان
Scroll to Top