امروز جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳

ساعت ۱:۴۸ بعد از ظهر

مناسبت های هر ماه را اینجا ببینید

Previous slide
Next slide
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار

۸ فروردین

8 فروردین

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

امروز چه روزی استسه شنبه ۸ فروردین ۱۴۰۳
تاریخ امروز به میلادی۲۸ march (28 مارس) ۲۰۲۳ tuseday
تاریخ امروز به قمری۶ رمضان ۱۴۴۵ هجری قمری 
هشت فروردین – ۱۴۰۳/۱/۸

امروز ۸ فروردین ۱۴۰۳ خورشیدی است. در گاهشماری باستانی ایران هر روز از ماه به یک نام خوانده می شده است. البته در ایران باستان چندین نوع سامانه زمان سنجی رایج بوده است. نامگذاری روزهای ماه در گاهشماری اوستایی نو متداول شده است. استاد زرین کوب اعتقاد دارد که این گاهشماری پس از آشنایی ایرانیان با گاهشماری مصری در ایران رسمیت یافته است. به هر حال در این گاهشماری به هشتمین روز ماه، دی به آذر می گفتند. در ظاهر این نام به معنای آفریدگار بوده است و آیینی نیز در ستایش خداوند در این روز برپا می شده است. دی به آذر در زبان اوستایی باستان دَثوَش تلفظ می شده است.

نوروز بزرگ در روز ۸ فروردین ۱۴۰۳

روز ۸ فروردین ۱۴۰۳ در گاهشماری و تقویم رسمی کشور روز سه شنبه است. در تقویم رسمی کشور هیچ مناسبتی به این روز اختصاص نیافته است. با این حال در فرهنگ توده ای ما ایرانیان این روز همچنان با جشن ها و حال و هوای نوروزی در پیوند است. این را باید میراث بازمانده نیاکان دانست. در تقسیم بندی گذشتگان شش روز اول سال را نوروز کوچک یا نوروز عامه می نامیدند. از روز ششم به بعد را نوروز بزرگ نامگذاری می کردند.

مناسبت ها و رخدادهای روز ۸ فروردین ۱۴۰۳

در تقویم رسمی سال ۱۴۰۳ خورشیدی مناسبت مهمی برای روز ۸ فروردین گزارش نشده است. اما در تاریخ جهان رخدادهای زیادی با این روز مصادف شده اند. ۲۲۹ سال پیش یعنی در سال ۱۷۹۴ موزه لوور فرانسه درهای خود را بر روی مردمان عادی باز کرد و به این وسیله هنر از انحصار اشرافیت بیرون آمد. نخستین آمبولانس جهان نیز، در ۱۵۷ سال پیش اختراع شد. جالب است بدانید که این نیای آمبولانس های امروزی با اسب کشیده می شد. امروز زادروز نویسنده بلندآوازه روسی ماکسیم گورکی نیز هست. نام اصلی وی الکسی پشکوف است. گورکی بنیانگذار رئالیسم سوسیالیستی در ادبیات جهان به شمار می رود.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید
تا کنون ۵ نفر به این مطلب رای داده اند.

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

تقویم 1403 در یک نگاه

Previous slide
Next slide

امروز جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳

ساعت ۱:۴۸ بعد از ظهر

والپیپر های زیبای هر فصل رو دانلود کن

دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر زمستان
دانلود والپیپر زمستان
Scroll to Top