امروز دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳

ساعت ۰:۴۰ قبل از ظهر

مناسبت های هر ماه را اینجا ببینید

Previous slide
Next slide
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار

۲۱ تیر

21 تیر

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

امروز چه روزی استچهارشنبه، ۲۱ تیر ۱۴۰۲
تاریخ امروز به میلادیWednesday, July 12, 2023
تاریخ امروز به قمری‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫الأربعاء، ٢٣ ذوالحجه ١۴۴۴
بیست و یک تیر – ۱۴۰۳/۰۴/۲۱

روز ۲۱ تیر ۱۴۰۳


برای روز چهارشنبه ۲۱ تیر ۱۴۰۳ خورشیدی در گاهشماری رسمی کشور مناسبتی رسمی تعیین نشده است. روز چهارشنبه روز تیر است. گفته شده که کلمه تیر از تیشتر پهلوی مشتق شده است. تیر در زبان فارسی همان سیاره عطارد است. در دین مزدیسنایی این سیاره با باران در ارتباط دانسته می شد و برای خواست باران به درگاه وی نیایش می کردند. در اوستا به نام های تیشتر یا تیشتره خوانده شده است. ستاره این ایزد، شب آهنگ یا شعرای یمانی است. هر سال که دیو خشکسالی یا اپوش به سرزمین ایران یورش می برد، این ایزد انبار باران را در دریای فراخکرت باز می کند.  فراخکرت دریایی اساطیری است که در دامنه کوه البرز واقع شده است. ابرها برای بارش از این دریا آب می نوشند.

مناسبت ها و رخدادهای روز ۲۱ تیر


امروز چهارشنبه برابر با ۲۱ تیر ماه ۱۴۰۳ است. در تقویم رسمی برای امروز مناسبت خاصی در نظر گرفته نشده است. روز بیست و یکم در دین های باستانی ایران به ایزد رام پیشکش شده است. نماد این ایزد، قوچ است و با پزشکی نیز در ارتباط است. این ایزد موکل روز ۲۱ ام است. نام او به معنای آرامش و شادی است. هنوز هم به همین معنا در فارسی معاصر به کار می رود. یکی دیگر از معانی آن صلح و آشتی است. این خدا بر پایه باورهای کهن ایرانی یکی از راهنمایان روان درگذشتگان است.

کنفدراسیون آلمانی ناپلئون بناپارت


در ۲۱ تیر (۱۲ جولای) ۱۸۰۶ میلادی آلمان یک کشور یکپارچه نبود. ناپلئون بناپارت که به سوی آلمان لشکر کشیده بود برای اداره بهتر این کشور چند پاره کنفدراسیونی از ۱۲ شاهزاده نشین تاسیس کرد. همه این شاهزاده نشین ها در منطقه راین واقع شده بودند. ناپلئون پس از این کار همه را تحت الحمایه فرانسه اعلام کرد.

روز استقلال مستعمرات فرانسه

در این روز چند مستعمره سابق فرانسه از جمله چاد، نیجر، ساحل عاج، ولتای علیا، داهومی، کنگو و آفریقای مرکزی به استقلال دست یافتند.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید
تا کنون ۰ نفر به این مطلب رای داده اند.

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

تقویم 1403 در یک نگاه

Previous slide
Next slide

امروز دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳

ساعت ۰:۴۰ قبل از ظهر

والپیپر های زیبای هر فصل رو دانلود کن

دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر زمستان
دانلود والپیپر زمستان
Scroll to Top