امروز شنبه ۸ بهمن ۱۴۰۱

ساعت ۳:۳۰ قبل از ظهر

مناسبت های هر ماه را اینجا ببینید

قبل
بعدی
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار

۲۲ تیر و ۲۳ تیر

22 تیر 23 تیر

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

امروز چه روزی استپنجشنبه و جمعه، ۲۲ و ۲۳ تیر ۱۴۰۲
تاریخ امروز به میلادیThursday, July 13, 2023 & Friday, July 14, 2023
تاریخ امروز به قمری‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫الخمیس و الجمعه، ٢۴ و ۲۵ ذوالحجه ١۴۴۴
بیست و دو تیر و بیست و سه تیر – ۱۴۰۲/۰۴/۲۲ و ۱۴۰۲/۰۴/۲۳

روز ۲۲ تیر و ۲۳ تیر ۱۴۰۲


۲۲ و ۲۳ تیر ۱۴۰۲ خورشیدی به ترتیب روزهای پنجشنبه و جمعه هستند. در گاهشماری رسمی کشور مناسبتی رسمی برای این دو روز تعیین نشده است. این دو روز در گاهشماری مزدیسنایی به ترتیب روز باد و روز دی به دین نامیده می شدند. باد در این نظام باورها هم به پدیده طبیعی معروف اشاره دارد و هم به ایزدی که بر کار این پدیده نظارت دارد. انسان های باستان برای هر پدیده ای یک ایزد یا شبه ایزد تخیل می کردند. دی به دین که با روز ۲۳ ام همپوشان است، یکی از روزهای ویژه اهورامزدا در نظام تقویمی سی روزه است. از این سی روز، چهار روز آن من جمله روز اول ماه به اهورامزدا تخصیص داده می شد.

مناسبت ها و رخدادهای روز ۲۲ تیر و ۲۳ تیر


۲۲ و ۲۳ تیر ماه ۱۴۰۲ در گاهشماری رسمی کشور با مناسبتی مزین نشده اند. اما در تاریخ جهان این دو روز از رخدادهای مهم خالی نبودند. یکی از این رخدادها در ۲۰۱ سال پیش روی داد. در این روز که مشخصا ۲۲ ام تیر ماه (۱۳ جولای) ۱۸۲۲ بود، استقلال خواهان یونانی نیروهای عثمانی را به سختی شکست دادند. این شکست در تنگه ترموپیل به وقوع پیوست.

جورج ایستمن نابغه ای برای همه فصول


در این روز یک نابغه تمام عیار دیده به جهان گشود. نام این نابغه بی بدیل جورج ایستمن است. این شخص با اختراع دوربین کداک جهان را برای همیشه تغییر داد و به شکلی مستقیم بر هنر نقاشی و سینما نیز تاثیری شگرف باقی گذاشت. وی بنیانگذار شرکت مشهور کداک است. دوربین های کوچک و قابل حمل وی عکاسی را به میان مردم آورد و کار نقاشان پرتره را تا حدود زیادی کساد کرد! البته پس از این اتفاق هنر نقاشی دست از شبیه سازی واقعیت عینی برداشت و مکتب های انتزاعی تازه ای را پدید آورد. وی همچنین برای دوربین های کوچک و حمل پذیر خود حلقه کوچک فیلم را هم اختراع کرد. با این نوآوری راه برای عکس متحرک یا فیلم باز شد. او به حق پدر یک عصر نوین است.

پایانی برای عثمانی ها

در ۲۲ ام تیرماه ۱۴۵ سال پیش خلافت عثمانی بسیاری از ممتلکات خود را در بالکان از دست داد. برای این امپراتوری رو به پایان، از همه آن قلمرو تنها کشور کوچک آلبانی باقی مانده بود. بلغارستان نیز به خودمختاری رسید و عثمانی ها تنها این حق تشریفاتی را یافتند که برای آنجا فرماندار کل تعیین کنند.

در ۲۳ تیر ماه ۱۶۱ سال پیش یک زن برای نخستین بار مدرک دکترا گرفت. تا آن زمان زنان حق تحصیلات عالیه نداشتند. این بانو که فلورنس بسکام نام داشت در رشته زمین شناسی از دانشگاه جان هاپکینز آمریکا فارغ التحصیل شد.

لطفا به این مطلب ستاره دهید، این برای ما بسیار مهم است. سپاس از محبتتون
تا کنون ۱ نفر به این مطلب رای داده اند.

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

تقویم 1402 در یک نگاه

قبل
بعدی

امروز شنبه ۸ بهمن ۱۴۰۱

ساعت ۳:۳۰ قبل از ظهر

والپیپر های زیبای هر فصل رو دانلود کن

دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر زمستان
دانلود والپیپر زمستان