امروز دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳

ساعت ۶:۴۵ قبل از ظهر

مناسبت های هر ماه را اینجا ببینید

Previous slide
Next slide
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار

۲۶ تیر

26 تیر

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

امروز چه روزی استدوشنبه، ۲۶ تیر ۱۴۰۲
تاریخ امروز به میلادیMonday, July 17, 2023
تاریخ امروز به قمری‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫الأثنین، ٢۸ ذوالحجه ١۴۴۴
بیست و شش تیر – ۱۴۰۳/۰۴/۲۶

روز ۲۶ تیر ۱۴۰۳


روز دوشنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ خورشیدی در گاهشماری رسمی کشور با رخداد و مناسبت خاصی مشخص نشده است. با این حال امروز سالروز تاسیس شورای نگهبان قانون اساسی است. این شورا بنا به اساسنامه خود وظیفه تطبیق قوانین تصویب شده مجلس را با شرع و قانون اساسی بر عهده دارد. در واقع این نهاد از نخستین نهادهای نوبنیاد جمهوری اسلامی ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی است. نهاد شورای نگهبان با استناد به اصل ۹۲ قانون اساسی تاسیس شد.

مناسبت ها و رخدادهای روز ۲۶ تیر


امروز دوشنبه برابر با ۲۶ تیر ماه ۱۴۰۳ و سالروز تاسیس شورای نگهبان قانون اساسی است. این شورا علاوه بر نظارت بر تطبیق شرع و قانون اساسی، وظیفه تایید صلاحیت نامزدهای مجلس و ریاست جمهوری را نیز به عهده دارد.

تیر اعدام نوکیشان در رم باستان!


۲۶ تیر در تاریخ کلیسای مسیحی معنای ویژه ای دارد. در این روز و درست ۱۸۴۳ سال پیش دوازده نفر از نوکیشان مسیحی در شمال آفریقا اعدام شدند. در آن زمان امپراتوری رم باستان قلمرو خود را تا آفریقا و آسیا گسترده بود. پیدایش دین نوین مسیحی برای این امپراتوری یک تهدید تلقی شد. امپراتوران رومی برای مبارزه با گسترش این دین جدید بی رحمانه به سرکوب پیروان آن برخاستند. اما در نهایت پیروزی با این دین بود و رم پایتخت این امپراتوری به قلب این دیانت نوین تبدیل شد. با گرویدن کنستانتین امپراتور روم به مسیحیت همه بخش های امپراتوری به دین تازه گرویدند.

تولد یک قانون نوین!


۲۶ تیر(۱۷ جولای) ۱۸۸۰ میلادی ژاپن آیین های کیفری دوران فئودالیته خود را کنار گذاشت و آیین دادرسی و کیفری فرانسه را در کشور به اجرا گذاشت. این جایگزینی در دوره امپراتوری میجی صد و بیست و دومین امپراتور ژاپن روی داد. از دوره امپراتور میجی به عنوان دوران مدرنیزاسیون ژاپن یاد می کنند. در واقع پایه های ژاپن مدرن در دوران حکومت این امپراتوری پی نهاده شد. وی را به خاطر این اصلاحات ساختاری در تاریخ ژاپن با عنوان امپراتور بزرگ میجی می شناسند. وی به هنگام تاجگذاری منشوری ۵ ماده ای را اعلام کرد که در آن همه در برابر قانون یکسان بودند. وی جستجوی دانش جهانی و فراگیری آن را نیز در منشور خود گنجانده بود.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید
تا کنون ۱ نفر به این مطلب رای داده اند.

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

تقویم 1403 در یک نگاه

Previous slide
Next slide

امروز دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳

ساعت ۶:۴۵ قبل از ظهر

والپیپر های زیبای هر فصل رو دانلود کن

دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر زمستان
دانلود والپیپر زمستان
Scroll to Top