امروز چهارشنبه ۱۲ بهمن ۱۴۰۱

ساعت ۱۲:۳۰ بعد از ظهر

مناسبت های هر ماه را اینجا ببینید

قبل
بعدی
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار

۲۸ تیر

28 تیر

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

امروز چه روزی استچهارشنبه، ۲۸ تیر ۱۴۰۲
تاریخ امروز به میلادیWednesday, July 19, 2023
تاریخ امروز به قمری‫‫‫‫الأربعاء، ۱ محرم ١۴۴۴
بیست و هشت تیر – ۱۴۰۲/۰۴/۲۸

روز ۲۸ تیر ۱۴۰۲


چهارشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۲ خورشیدی سرآغاز سال نو قمری یعنی ۱۴۴۵ هجری است. در واقع امروز سر سال قمری یعنی اول محرم است. در گاهشماری رسمی کشور این روز با چند مناسبت همراه شده است. این مناسبت ها عبارتند از روز شعر و ادبیات آیینی و همچنین روز بزرگداشت محتشم کاشانی.

مناسبت ها و رخدادهای روز ۲۸ تیر


چهارشنبه ۲۸ تیر ماه ۱۴۰۲ خورشیدی سرآغاز سال نو قمری است. امروز اولین روز سال ۱۴۴۵ هجری قمری یعنی اول محرم است. در این روز در همه نقاط کشور مراسمی برای گرامیداشت شاعران و نویسندگان آیینی برگزار می شود. در این روز شاعران و نویسندگان آثاری در ستایش و رثای خاندان نبوت و امامت عرضه می کنند. این روز در ۱۸ خرداد سال ۱۴۰۰ شمسی از سوی شورای عالی فرهنگی به نام روز ملی ادبیات آیینی و بزرگداشت محتشم کاشانی به تقویم رسمی کشور راه یافت.

روز محتشم


۲۸ تیر ماه که با روز اول محرم نیز همپوشان است، روز محتشم کاشانی نامگذاری شده است. کمال الدین علی محتشم کاشانی شاعر سده دهم هجری در نراق به دنیا آمد. این شاعر که به شمس الشعرای کاشانی ملقب شده بود بعدها به کاشان نقل مکان نمود. بیشتر عمر این شاعر در این شهر گذشت. قصیده مشهور وی که به دوازده بند نیز مشهور است، در ادبیات شیعه جایگاه ویژه ای دارد. ترکیب بند وی با مطلع «باز این چه شورش است که در خلق عالم است» یکی از مشهورترین قصاید زبان فارسی است.

سرآغازی برای کتابخانه های عمومی


۱۴۳ سال پیش و در ۲۸ تیر (۱۹ جولای) ۱۸۸۰ میلادی یک کتابخانه در شهر سانفرانسیسکو امانت دادن کتاب ها را به مردم عادی آغاز کرد. گر چه کتابخانه مرو یازده قرن پیش از این تاریخ کتاب های خود را عاریه می داد اما با این روش نوین ماهیتا تفاوت داشت. در آن زمان کتابخانه ها کتاب های خود را تنها به پژوهشگران، دانشمندان و ادبا عاریه می دادند.

لطفا به این مطلب ستاره دهید، این برای ما بسیار مهم است. سپاس از محبتتون
تا کنون ۱ نفر به این مطلب رای داده اند.

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

تقویم 1402 در یک نگاه

قبل
بعدی

امروز چهارشنبه ۱۲ بهمن ۱۴۰۱

ساعت ۱۲:۳۰ بعد از ظهر

والپیپر های زیبای هر فصل رو دانلود کن

دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر زمستان
دانلود والپیپر زمستان