امروز یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳

ساعت ۱۱:۱۵ بعد از ظهر

مناسبت های هر ماه را اینجا ببینید

Previous slide
Next slide
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار

۳۱ تیر

31 تیر

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

امروز چه روزی استشنبه، ۳۱ تیر ۱۴۰۲
تاریخ امروز به میلادیSaturday, July 22, 2023
تاریخ امروز به قمری‫‫‫‫السبت، ۴ محرم ١۴۴۴
سی و یک تیر – ۱۴۰۳/۰۴/۳۱

روز ۳۱ تیر ۱۴۰۳


شنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ خورشیدی با روز چهارم محرم همزمان شده است. در گاهشماری مذهبی عاشورا چهارمین روز محرم به دو فرزند حضرت زینب (س) اختصاص داده شده است. همچنین این روز به حضرت حر ریاحی (ع) نیز اشاره دارد. در این روز و در سال ۶۱ هجری این زیاد از قاضی شریح فتوایی برای جنگ با امام حسین (ع) گرفت. وی با اتکا بر این فتوا در مسجد کوفه خطبه خوانده و مردم را برای کشتن امام حسین (ع) تحریک کرد. پس از این سخنرانی تحریک آمیز چهار گروه به سپاهیان عمر ابن سعد پیوستند. شمر با ۴ هزار نفر، یزید بن رکاب کلبی با ۲ هزار نفر، حصین بن نمیر با ۴ هزار نفر و مضایر بن رهینه با ۳ هزار نفر از جمله اینان بودند.

مناسبت ها و رخدادهای روز ۳۱ تیر


شنبه ۳۱ تیر ماه ۱۴۰۳ خورشیدی با روز چهارم محرم تقارن یافته است. در این روز مردم زیادی از شهر کوفه به سپاه عمر بن سعد پیوستند. پیرمردی به نام کنانه بن عتیق در این روز به سپاه امام پیوست و از نخستین شهدای کربلا بود. وی از یاران امام علی (ع) بود که به همراه وی در یکی از جنگ ها پای خود را از دست داده بود.

شکست امپراتور مقدس


۳۱ تیر ماه (۲۲ جولای) ۱۷۳۹ میلادی از یک پیروزی مهم نظامی پرده بر می دارد. در این روز ارتش عثمانی سپاهیان امپراتوری مقدس را در جایی نزدیک به صربستان کنونی شکست داد. ارتش امپراتوری مقدس روم به تحریک پاپ وقت، به جنگ ارتش عثمانی رفته بود تا مانع تسلط ترک های مسلمان بر مناطق مسیحی نشین شود.

روزی که مصر شکست خورد !


۲۲۵ سال پیش و در ۳۱ تیر (۲۲ جولای) ۱۷۹۸ ارتش مصر از ارتش ناپلئون شکست سختی خورد. این شکست در منطقه اهرام رخ داد. با این پیروزی سلطه ناپلئون بر مصر تکمیل شد. در این لشکرکشی دانشمندان زیاد سپاهیان ناپلئون را همراهی می کردند. یکی از دستاوردهای مهم این لشکرکشی رمزگشایی از خط هیروگلیف مصری بود. در ضمن این نبرد نخستین آشنایی مصریان و جهان عرب با جهان غرب به شمار می رود.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید
تا کنون ۰ نفر به این مطلب رای داده اند.

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

تقویم 1403 در یک نگاه

Previous slide
Next slide

امروز یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳

ساعت ۱۱:۱۵ بعد از ظهر

والپیپر های زیبای هر فصل رو دانلود کن

دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر زمستان
دانلود والپیپر زمستان
Scroll to Top