امروز جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳

ساعت ۱:۴۹ بعد از ظهر

مناسبت های هر ماه را اینجا ببینید

Previous slide
Next slide
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار

۹ فروردین

7 فروردین

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

امروز چه روزی استچهارشنبه ۹ فروردین ۱۴۰۳
تاریخ امروز به میلادی۲۹ march (29 مارس) ۲۰۲۳ wednesday
تاریخ امروز به قمری۷ رمضان ۱۴۴۵ هجری قمری 
نه فروردین – ۱۴۰۳/۱/۹

امروز ۹ فروردین ۱۴۰۳ خورشیدی است. ایرانیان باستان به نهمین روز از هر ماه آذر می گفتند. البته این نامگذاری به دوران اوستایی نو و گاهشماری مرسوم آن دوران تعلق دارد. در آن زمان به این واژه آتَر می گفتند. معنی آن آتش است. این نام در گاهشماری فعلی ایران نیز موجودیت خود را حفظ کرده است. البته امروزه ما آن را به جای نهمین روز سال به نهمین ماه سال اطلاق می کنیم. روز ۹ فروردین در تقویم رسمی ایران حاوی هیچ مناسبتی نیست.

تکاپوی سنت ها در روز ۹ فروردین ۱۴۰۳

روز ۹ فروردین ۱۴۰۳ در گاهشماری و تقویم رسمی کشور روز چهارشنبه شنبه است. امروز نیز در فرهنگ ملی ما ایرانی ها همچنان از جشن های نوروزی و دید و بازدیدها سهمی می برد. گرامیداشت باززایی طبیعت و جشن سال نو در فرهنگ ایرانی تا روز سیزدهم فروردین ادامه می یابد. ریشه چنین باورهایی به دوران های دور و دراز پیشاتاریخی بر می گردد.

مناسبت ها و رخدادهای روز ۹ فروردین ۱۴۰۳

در تقویم رسمی سال ۱۴۰۳ خورشیدی مناسبت مهمی برای روز ۹ فروردین ذکر نشده است. اما جهان در این روز از رخدادهای مهم خالی نبوده است. درست در ۳۵۸ سال پیش نخستین مهاجران سوئدی به قاره آمریکا رفتند و نخستین مهاجرنشین خود را در «دلیور» پایه گذاری کردند. ۱۲ سال پیش تر از آن هم آنتونیو توردسیلاس تاریخنگار اسپانیایی دیده از جهان فرو بسته بود. وی دیدارهای کریستف کلمب از قاره جدید را به نگارش درآورده بود. صد سال بعد از این تاریخ نیز بومیان آمریکا طعم نخستین شکست های بزرگ خود را از مهاجران بیگانه چشیدند. در ۱۸۱۴ میلادی سرخپوستان قبیله کریک از ژنرال اندرو جکسون به سختی شکست خورده و سرزمین های خود را برای همیشه از دست دادند. این ژنرال بعدها به ریاست جمهوری آمریکا رسید. در ۱۹۶ سال پیش و در چنین روزی نابغه بی بدیل موسیقی جهان، بتهوون برای همیشه خاموش شد.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید
تا کنون ۱ نفر به این مطلب رای داده اند.

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

تقویم 1403 در یک نگاه

Previous slide
Next slide

امروز جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳

ساعت ۱:۴۹ بعد از ظهر

والپیپر های زیبای هر فصل رو دانلود کن

دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر زمستان
دانلود والپیپر زمستان
Scroll to Top