امروز دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳

ساعت ۶:۲۸ قبل از ظهر

مناسبت های هر ماه را اینجا ببینید

Previous slide
Next slide
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار

۲ مرداد

2 مرداد

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

امروز چه روزی استدوشنبه، ۲ مرداد ۱۴۰۲
تاریخ امروز به میلادیMonday, July ۲۴, ۲۰۲۳
تاریخ امروز به قمری‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫ ‫الأثنین، ۶ محرم ١۴۴۴
دوم مرداد – ۱۴۰۳/۰۵/۰۲

روز ۲ مرداد ۱۴۰۳


امروز دوشنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ خورشیدی است. دوم مرداد خورشیدی با ششم ماه محرم سال قمری برابر است. در این روز عبیدالله بن زیاد نامه ای برای عمر بن سعد ارسال کرد. در این نامه تهدید آمیز ابن زیاد به عمر بن سعد فهمانده بود که همه کارهای وی را زیر نظر دارد. در این روز حبیب بن مظاهر از امام حسین درخواست کرد که اجازه دهد با قبیله بنی اسد مذاکره کند. این قبیله در نزدیکی اردوگاه امام اقامت کرده بود. نود نفر از این قبیله به درخواست حبیب بن مظاهر پاسخ مثبت دادند. اما مردی مخفیانه عمر بن سعد را از تصمیم قبیله آگاه کرد. وی نیز ۴۰۰ سوار به نزد قبیله فرستاده و ایشان را از آنجا راند. در این روز حضرت قاسم (ع) فرزند امام حسن (ع) به شهادت رسید.

مناسبت ها و رخدادهای روز ۲ مرداد


روز ۲ مرداد ۱۴۰۳ خورشیدی با روز ششم محرم و شهادت حضرت قاسم فرزند امام حسن (ع) مصادف شده است. در گاهشماری مذهبی شیعه روز ششم محرم به سوگواری این حضرت اختصاص یافته است.

۲ مرداد روز ماشین چاپ چرخان !


در ۲ مرداد (۲۴ جولای) ۱۸۴۷ میلادی یک مخترع آمریکایی به نام ریچارد مارچ هو ماشین چاپ چرخنده یا رتاتیو را به ثبت رساند. وی این اختراع خود را در اداره ثبت اختراعات نیویورک ثبت نمود. این ماشین چاپ چرخنده یا گردنده ماشین چاپ سریعی است که به چاپ کردن متون اکتفا نمی کند. این ماشین فوق العاده علاوه بر چاپ، کارهایی مانند برش دادن و دسته کردن کاغذ را نیز به مجموعه توانمندی های خود می افزاید. از این ماشین به دلیل سرعت چاپ بالای آن در چاپخانه روزنامه های پر تیراژ بهره برده می شود.

مرگ یک امپراتوری بزرگ!


۲ مرداد (۲۴ جولای) شاهد مرگ و تجزیه یک امپراتوری گسترده بود. خلافت عثمانی که مرزهای آن تا اروپا گسترده شده بود پس از جنگ جهانی اول فرو پاشید. ۱۰۰ سال پیش و در سال ۱۹۲۳ میلادی کشورهای پیروز جنگ، در لوزان سوییس گرد آمدند و با انعقاد پیمان لوزان امپراتوری عثمانی را تقسیم کردند. فرانسه و انگلستان ایالت های عربی امپراتوری عثمانی را میان خود قسمت نمودند. با این تقسیم راه را برای مهاجرت یهود به سرزمین فلسطین هموار کردند.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید
تا کنون ۰ نفر به این مطلب رای داده اند.

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

تقویم 1403 در یک نگاه

Previous slide
Next slide

امروز دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳

ساعت ۶:۲۸ قبل از ظهر

والپیپر های زیبای هر فصل رو دانلود کن

دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر زمستان
دانلود والپیپر زمستان
Scroll to Top