امروز دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳

ساعت ۴:۱۵ قبل از ظهر

مناسبت های هر ماه را اینجا ببینید

Previous slide
Next slide
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار

۳ مرداد

3 مرداد

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

امروز چه روزی است سه شنبه، ۳ مرداد ۱۴۰۳
تاریخ امروز به میلادی Thurday, July 24, 2024
تاریخ امروز به قمری ‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫ ‫الثلاثاء، ۱۸ محرم ۱۴۴۶
سوم مرداد – ۱۴۰۳/۰۵/۰۳

روز ۳ مرداد ۱۴۰۳


امروز در سررسید چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ خورشیدی و هجدهم ماه محرم الحرام سال ۱۴۴۶ هجری قمری است. در عرف مذهبی شیعه و گاهشماری روز به روز وقایع کربلا، روز هفتم با شهادت مسلم بن عوسجه گره خورده است. در این روز مسلم بن عوسجه که خود را از کوفه به اردوگاه امام حسین (ع) رسانده بود، به شهادت رسید. مسلم بن عوسجه پس از ورود مسلم بن عقیل به کوفه به کمک وی شتافت. وی کارهای مهمی چون خرید سلاح و دریافت کمک های مردمی را بر عهده داشت. وی همچنین جنگجویان قبایل مذحج و بنی اسد را نیز فرماندهی می کرد. پس از شهادت مسلم بن عقیل و هانی بن عروه، مسلم با خانواده خود از کوفه کوچ کرد و به سپاه امام حسین (ع) ملحق شد.

مناسبت ها و رخدادهای روز ۳ مرداد


روز ۳ مرداد ۱۴۰۳ خورشیدی با هجدهمین روز ماه محرم الحرام ۱۴۴۶ هجری قمری مقارن شده است. در این روز یکی از بهترین یاران امام حسین (ع) یعنی مسلم بن عوسجه به شهادت رسید.

دو شکست در یک روز!


در ۳ مرداد (۲۵ جولای) ۱۷۵۹ میلادی میان فرانسه و انگلیس بر سر تصاحب آمریکای شمالی جنگی در گرفت. در این جنگ نیروهای انگلیسی، فرانسویان را از منطقه نیاگارا بیرون راندند. جالب اینجاست که در سال ۱۸۱۴ درست در همین روز نیروهای ایالات متحده آمریکا، خود انگلیسی ها را در این منطقه شکست دادند.

رمزگشایی از یک خط مرده


در ۳ مرداد (۲۵ جولای) دانشمندانی که به همراه ارتش ناپلئون به مصر آمده بودند، به کشف آثار باستانی این کشور کهن پرداختند. ناپلئون که سعی داشت با تصرف آفریقا، هند را از چنگ انگلستان بیرون کشد، ارتش عثمانی مصر را در ابوقیر شکست داد. فرماندهی ارتش ده هزار نفری عثمانی را مصطفی پاشا به عهده داشت. با این شکست مصر سقوط کرد. یکی از دستاوردهای این لشکرکشی رمزگشایی از خط هیروگلیف بود.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید
تا کنون ۲ نفر به این مطلب رای داده اند.

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

تقویم 1403 در یک نگاه

Previous slide
Next slide

امروز دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳

ساعت ۴:۱۵ قبل از ظهر

والپیپر های زیبای هر فصل رو دانلود کن

دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر زمستان
دانلود والپیپر زمستان
Scroll to Top