امروز شنبه ۱۵ بهمن ۱۴۰۱

ساعت ۴:۰۵ بعد از ظهر

مناسبت های هر ماه را اینجا ببینید

قبل
بعدی
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار

۵ مرداد و ۶ مرداد

5 مرداد 6 مرداد

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

امروز چه روزی استروز ۵ و ۶ مرداد ۱۴۰۲
تاریخ امروز به میلادیWednesday, July ۲۶, ۲۰۲۳ & Friday, July 28, 2023
تاریخ امروز به قمری‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫ الخمیس و الجمعه، ۹ و ۱۰ محرم ۱۴۴۵
پنجم مرداد و ششم مرداد – ۱۴۰۲/۰۵/۰۵ و ۱۴۰۲/۰۵/۰۶

روز ۵ و ۶ مرداد ۱۴۰۲


در این دو روز به نقطه اوج رخداد کربلا می رسیم. پنجشنبه و جمعه ۵ و ۶ مرداد با تاسوعا و عاشورای حسینی یعنی ۹ و ۱۰ محرم برابرند. در روز تاسوعای محرم شمر بن ذی الجوشن با نامه ای از ابن زیاد به کربلا پا می گذارد. وی در این نامه از عمر بن سعد شدت عمل می خواهد. در نامه آمده که اگر در این راه تعلل کند، فرماندهی به شمر واگذار خواهد شد. عمر بن سعد از واگذاری فرماندهی خوددداری می کند. در این روز شمر از حضرت عباس و دیگر فرزندان ام البنین خواست که از سپاه امام حسین (ع) جدا شوند. این درخواست با پاسخ منفی ایشان روبرو شد. تاسوعا در گاهشماری مذهبی شیعه روز حضرت عباس (ع) خوانده می شود. این روز تعطیل رسمی است.

مناسبت ها و رخدادهای روز ۵ و ۶ مرداد


روز ۵ مرداد ۱۴۰۲ خورشیدی با نهمین روز محرم الحرام ۱۴۴۵ هجری قمری همزمان شده است. در این روز شیعیان به سوگواری برای حضرت عباس (ع) می پردازند. در عرف مذهبی شیعه این روز به دلیل اتفاقات ویژه آن و رد امام نامه شمر بن ذی الجوشن، روز حضرت عباس (ع) نامیده شده است. برخی از شهرهای ایران در این روز آیین های ویژه ای برگزار می کنند. مانند شمع گردانی در اردبیل، توغ گردانی در آذرشهر، چهل منبر در لرستان، جریده گردانی در کاشان. در روستای قورتان اصفهان نیز مراسم ویژه ای به نام زار خاک اجرا می شود

۵ و ۶ مرداد و تاسوعا و عاشورای حسینی!


در ۵ و ۶ مرداد با روزهای اوج واقعه کربلا مواجه می شویم. در روز ۶ مرداد به دهمین روز کربلا یا عاشورا می رسیم. در عرف مذهبی شیعه روز عاشورا روز شهادت امام حسین (ع) و یاران ایشان است. در نبرد کربلا که از صبح عاشورا تا عصر آن طول کشید امام و همه یاران وی به جز امام سجاد (ع) به شهادت رسیدند. پس از به شهادت رساندن امام، عمر بن سعد به خیمه های اهل بیت حمله برد و همه زنان و کودکان را به اسارت گرفت. این روز تعطیل رسمی است.

روزی که انسان پرواز کرد!


در ۵ و ۶ مرداد ۱۱۴ سال پیش و به زبان دقیق تر در ۶ ام مرداد یعنی در ۲۷ جولای ۱۹۰۹ میلادی اورویل رایت یکی از برادران رایت توانست یک ساعت و دوازده دقیقه پرواز کند. وی با هواپیمایی که برای آن دوران پیشرفته به حساب می آمد چنین رکوردی به جا گذاشت.

لطفا به این مطلب ستاره دهید، این برای ما بسیار مهم است. سپاس از محبتتون
تا کنون ۰ نفر به این مطلب رای داده اند.

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

تقویم 1402 در یک نگاه

قبل
بعدی

امروز شنبه ۱۵ بهمن ۱۴۰۱

ساعت ۴:۰۵ بعد از ظهر

والپیپر های زیبای هر فصل رو دانلود کن

دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر زمستان
دانلود والپیپر زمستان