امروز جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳

ساعت ۲:۲۰ بعد از ظهر

مناسبت های هر ماه را اینجا ببینید

Previous slide
Next slide
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار

۷ مرداد

7 مرداد

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

امروز چه روزی استشنبه، ۷ مرداد ۱۴۰۲
تاریخ امروز به میلادیSaturday, July 29, 2023
تاریخ امروز به قمری‫السبت، ١۱ محرم ١۴۴۵
هفتم مرداد – ۱۴۰۳/۰۵/۰۷

روز ۷ مرداد ۱۴۰۳


امروز برابر با شنبه ۷ مرداد ۱۴۰۳ خورشیدی است. در تقویم رسمی جمهوری اسلامی ایران این روز، روز جشن مردادگان و همچنین روز تجلیل از اسرا و مفقودان نامگذاری شده است. روز هفتم ماه در گاهشماری سی روزه باستان یا همان گاهشماری یزدگردی، مرداد نامیده می شود. البته تلفظ درست تر آن امرداد است. امرداد به معنای بی مرگی و جاودانگی است. در این روز جشنی برپا می شود که به جشن امردادگان مشهور است. امردادگان یکی از جشن های دوازده گانه ایرانیان باستان است. هر گاه روز و ماه با هم همنام می شدند، آن روز را جشن می گرفتند.

امرداد یکی از امشاسپندان ششگانه است و ایزد جاودانگی و سرور گیاهان و زاد و رود جانوران و رمه ها است.

مناسبت ها و رخدادهای روز ۷ مرداد


روز ۷ مرداد ۱۴۰۳ خورشیدی علاوه بر اینکه روز جشن امردادگان است روز اسرا و مفقودان نیز نامگذاری شده است. پس از فروپاشی رژیم بعثی صدام و اطمینان از این واقعیت که هیچ رزمنده ای از ایران هنوز در آن کشور اسیر نیست، مفقودان جنگ هشت ساله، شهید تلقی شدند. نام این شهیدان رسما شهدای مفقود الاثر تعیین و ثبت شد. روز هفتم مرداد در تقویم رسمی کشور روز بزرگداشت اسرا و مفقودان دفاع مقدس است.

ژاپن درهای خود را می گشاید!


در ۷ مرداد (۹۶ جولای) ۱۸۵۸ میلادی ژاپن و آمریکا برای اولین بار با هم قرارداد بازرگانی امضا کردند. ژاپن تا پیش از دوران میجی به بیگانگان بدگمان بود. بر پایه قوانین سختگیرانه کشور و جلوگیری از انتشار مسیحیت در ژاپن، هر بیگانه ای که پا به خاک آن کشور می گذاشت کشته می شد. با دوران میجی، زاپن درهای خود را به روی جهان گشود.

استانبول را رها کنید!


در ۷ مرداد (۲۹ جولای) ۱۹۱۲ میلادی یونانی ها یک اخطار جدی دریافت کردند. یونان تا مدتها از تسلط ترکان عثمانی رنج می برد. فروپاشی خلافت عثمانی پس از جنگ جهانی اول به یونانی ها فرصتی برای انتقام داد. آنها به سوی استانبول لشکر کشیدند. فاتحان جنگ جهانی اول یعنی قدرت های بزرگ آن روز فورا مقابل این اقدام نظامی ایستادند و به یونانی ها هشدار دادند. استانبول با این اخطار، از سقوط به دست یونانی ها نجات یافت.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید
تا کنون ۰ نفر به این مطلب رای داده اند.

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

تقویم 1403 در یک نگاه

Previous slide
Next slide

امروز جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳

ساعت ۲:۲۰ بعد از ظهر

والپیپر های زیبای هر فصل رو دانلود کن

دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر زمستان
دانلود والپیپر زمستان
Scroll to Top