امروز شنبه ۱۵ بهمن ۱۴۰۱

ساعت ۳:۴۱ بعد از ظهر

مناسبت های هر ماه را اینجا ببینید

قبل
بعدی
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار

۸ مرداد

8 مرداد

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

امروز چه روزی استیکشنبه، ۸ مرداد ۱۴۰۲
تاریخ امروز به میلادیSunday, July 30, 2023
تاریخ امروز به قمری‫الأحد، ١۲ محرم ١۴۴۵
هشتم مرداد – ۱۴۰۲/۰۵/۰۸

روز ۸ مرداد ۱۴۰۲


امروز برابر با یکشنبه ۸ مرداد ۱۴۰۲ خورشیدی است. امروز یعنی هشتم مرداد و دوازدهم محرم الحرام به شهادت امام زین العابدین (ع) اختصاص یافته است. یکی دیگر از مناسبت های رسمی این روز بزرگداشت شیخ اشراق، شیخ شهاب الدین سهروردی است.

مناسبت ها و رخدادهای روز ۸ مرداد


در روز ۸ مرداد ۱۴۰۲ خورشیدی مصادف با ۱۲ محرم الحرام سال ۹۵ هجری قمری حضرت زین العابدین (ع) به شهادت رسیدند. نام کامل حضرت، علی بن حسین بن علی بن ابی طالب (ع) است. اما دو لقب مشهور دارند که یکی سجاد و دیگری زین العابدین است. امام سجاد (ع) پس از شهادت پدر به امامت شیعیان رسیدند و به این ترتیب چهارمین امام شیعه دوازده امامی تلقی می شوند. مدت امامت حضرت سی و چهار سال بود. ایشان در واقعه کربلا پدر گرامی شان را همراهی می کردند ولی به دلیل بیماری در نبرد شرکتی نداشتند. مجموعه ای از نیایش ها و مناجات به نام صحیفه سجادیه و رساله حقوق از آثار بازمانده از حضرت سجاد (ع) است.

امام سجاد (ع) بر پایه منابع تاریخی شیعه به فرمان ولید بن عبدالملک خلیفه اموی به شهادت رسیدند. پیکر ایشان در قبرستان بقیع و در جوار امام حسن مجتبی (ع)، امام محمد باقر (ع) و امام جعفر صادق (ع) به خاک سپرده شده است.

۸ مرداد روز بزرگداشت شیخ اشراق!


۸ مرداد همچنین روز بزرگداشت شیخ شهاب الدین سهروردی مشهور به شیخ اشراق است. شهاب الدین یحیی بن حبش بن امیرک ابوالفتوح سهروردی که با القابی چون شیخ اشراق، شیخ شهید و شیخ مقتول نیز شناخته می شود، فیلسوف و صوفی نامدار ایرانی است. وی در سال ۵۴۹ هجری قمری به دنیا آمد. وی واضع حکمت اشراق است. مشهورترین کتاب وی نیز به همین نام است. این فیلسوف مشهور به خاطر سخنان صوفیانه ای که بر زبان می راند توسط فقیهان به الحاد متهم شد و به دستور صلاح الدین ایوبی کشته شد. البته برخی از منابع می گویند که وی در زندان مرد.

روزی که تصاویر رنگی به جنبش افتادند!


در ۸ مرداد (۳۰ جولای) ۱۹۲۸ میلادی نخستین فیلم رنگی به نمایش درآمد. این روز برای صنعت سینما یک روز تعیین کننده و بزرگ تلقی می شود.

لطفا به این مطلب ستاره دهید، این برای ما بسیار مهم است. سپاس از محبتتون
تا کنون ۰ نفر به این مطلب رای داده اند.

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

تقویم 1402 در یک نگاه

قبل
بعدی

امروز شنبه ۱۵ بهمن ۱۴۰۱

ساعت ۳:۴۱ بعد از ظهر

والپیپر های زیبای هر فصل رو دانلود کن

دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر زمستان
دانلود والپیپر زمستان