امروز شنبه ۱۵ بهمن ۱۴۰۱

ساعت ۳:۴۸ بعد از ظهر

مناسبت های هر ماه را اینجا ببینید

قبل
بعدی
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار

۹ مرداد

9 مرداد

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

امروز چه روزی استدوشنبه، ۹ مرداد ۱۴۰۲
تاریخ امروز به میلادیMonday, July 31, 2023
تاریخ امروز به قمری‫‫الاثنین، ١۳ محرم ١۴۴۵
نهم مرداد – ۱۴۰۲/۰۵/۰۹

روز ۹ مرداد ۱۴۰۲


سه شنبه ۹ مرداد ۱۴۰۲ شمسی روز اهدای خون است. در واقع نهم مرداد روز تاسیس سازمان انتقال خون ایران است. این سازمان در سال ۱۳۵۳ شمسی با هدف ساماندهی وضعیت آشفته روند خون رسانی در کشور تاسیس شد.  همچنین موسسان این سازمان هدف دیگر آن را توسعه فرهنگ اهدای خون و تامین خون مورد نیاز کشور و فرآورده ها و مشتقات سالم آن اعلام کردند. با این کار بیماران نیازمند به ویژه کسانی که به بیماری هایی چون تالاسمی، لوسمی و هموفیلی گرفتار شده اند، به خون سالم دسترسی رایگان خواهند یافت. از آن تاریخ به بعد روز تاسیس این سازمان در کشور به عنوان روز اهدای خون در گاهشماری رسمی تثبیت شد.

مناسبت ها و رخدادهای روز ۹ مرداد


روز ۹ مرداد ۱۴۰۲ خورشیدی در تقویم رسمی کشور روز اهدای خون است. همانطور که در شعار این سازمان هم آمده، اهدای خون به حقیقت، اهدای یک زندگی است. با اهدای داوطلبانه خون، یک بیمار خاص را از مرگ نجات می دهیم. خون در واقع گنج سرخی است که در رگ های ما روان است. بخشش این گنج، تقسیم عادلانه فرصت زیستن میان انسان هایی است که برای زنده ماندن به این بخشش ها چشم دوخته اند.

روز یسوعی ها!


در ۹ مرداد (۳۱ جولای) ۱۵۵۶ میلادی قدیس ایگناتیوس لویولا بنیانگذار فرقه ژزوئیت یا یسوعی ها به دنیا آمد. هدف لویولا از تاسیس این فرقه رهبانی مبارزه با بدعت ها بود. یسوعی ها خود را سربازان سپاه دیانت، سربازان عیسی مسیح و پیاده نظام پاپ می نامند. لویولا پیش را راهب شدن یک شیوالیه و از طبقه نجبا به شمار می رفت. وی ادعا کرد که پس از یک تحول روحی خود را وقف مسیح و کلیسای کاتولیک کرده است. لویولا سه اصل را برای رهبانیت یسوعی تعریف کرد : تقوا، فقر و فرمانبرداری مطلق از پاپ. وی پاپ را نماینده خدا می دانست.

یسوعی ها در آغاز تاسیس خود حمایتی از پاپ دریافت نکردند. پس از پیدایش مارتین لوتر و مذهب پروتستان، پاپ از این فرقه برای سرکوب پروتستان ها بهره برد. علی رغم تعصب دینی اعضای این فرقه، معلمان برجسته ای از این فرقه برخاستند. در تاریخ آمده است که شمار مدرسه هایی که به دست این فرقه تاسیس شده، بالغ بر ۵۰۰ عدد است.

مارکی دولافایت، ژنرال می شود!


در ۹ مرداد (۳۱ جولای) ۱۷۷۷ میلادی مارکی دو لافایت با نام کامل ماری پاول ژوزف یوروش ژیلبر دو موتیه دو لافایت، از سوی موسسان کشور تازه استقلال یافته ایالات متحده آمریکا به درجه ژنرالی رسید. وی نجیب زاده ای فرانسوی بود که در تدوین بیانیه حقوق بشر نقشی فعال داشت. در جنگ استقلال آمریکا وی به ارتش جورج واشنگتن کمک زیادی کرد. چند شهر در آمریکا به افتخار وی لافایت نامیده شده اند.

لطفا به این مطلب ستاره دهید، این برای ما بسیار مهم است. سپاس از محبتتون
تا کنون ۰ نفر به این مطلب رای داده اند.

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

تقویم 1402 در یک نگاه

قبل
بعدی

امروز شنبه ۱۵ بهمن ۱۴۰۱

ساعت ۳:۴۸ بعد از ظهر

والپیپر های زیبای هر فصل رو دانلود کن

دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر زمستان
دانلود والپیپر زمستان