امروز یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳

ساعت ۱۱:۱۲ بعد از ظهر

مناسبت های هر ماه را اینجا ببینید

Previous slide
Next slide
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار

۱۰ مرداد

10 مرداد

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

امروز چه روزی استسه شنبه، ۱۰ مرداد ۱۴۰۲
تاریخ امروز به میلادیTuesday, August ۱, ۲۰۲۳
تاریخ امروز به قمری‫‫‫الثلاثاء، ١۴ محرم ١۴۴۵
دهم مرداد – ۱۴۰۳/۰۵/۱۰

روز ۱۰ مرداد ۱۴۰۳


سه شنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۳ خورشیدی جشن تموز یا همان چله تابستان است. جشن چله تابستان یا چله تموز همانگونه که از اسمش پیداست در چهلمین روز تابستان برگزار می شود. این روز بلندترین روز تابستان است. در واقع این جشن نسخه تابستانی، شب چله یا همان یلدا است. کلمه تموز به گرم ترین روز سال اطلاق می شود که در ادبیات شفاهی ایران به آن چله بزرگ می گویند. این آیین هم مانند دیگر آیین های جهان باستان، به چرخه طبیعت و فرهنگ کشاورزی مربوط می شود. همزمانی این جشن با موسم برداشت محصول کشاورزی این ارتباط را آشکارتر می سازد. در واقع این نوع جشن، سپاسگزاری نمادین کشاورزان از فراوانی فرآورده های کشاورزی و زمین است.

مناسبت ها و رخدادهای روز ۱۰ مرداد


روز ۱۰ مرداد ۱۴۰۳ خورشیدی روز جشن چله تابستان یا تموز است. خود تموز تلفظ بابلی دوموزی خدای سومری است. ریشه این خدا به فرهنگ بین النهرین یا میان رودان بر می گردد. این ایزد بین النهرینی در اصل خدای گله داران بوده است. تموز خدای هم­جایگاه ایزد بانو عشتار الهه فراوانی، زاد و رود، کشاورزی و زمین است. تموز در کنار حمایت از گله ها، خدای رویش گیاهان، حاصلخیزی و فراوانی است. باستان شناسان و سومر شناسان عقیده دارند که این خدا در اصل یکی از پادشاهان سومری بوده که بعدها همچون یک خدا پرستیده شده است. به هر حال این ایزد باستانی با تابستان و فراوانی محصول در پیوند است و با اینکه اقتدار خود را هزارها سال است که از دست داده در خاطره جمعی مردم خاورمیانه، به شکلی نمادین حاضر است.

کنفدراسیون سوئیس!


در ۱۰ مرداد (۱ اوت) ۱۲۹۰ میلادی کانتون نشین ها یا مناطق خودمختار سوئیس با هم متحد شده و در عین حفظ استقلال یک کشور واحد تشکیل دادند. البته سوئیس با تعاریفی که ما از کشور سراغ داریم کمی متفاوت است. این کشور هفت و نیم میلیون نفر جمعیت دارد. سوئیس چهار زبان رسمی دارد. این چهار زبان آلمانی، ایتالیایی، فرانسوی و رمانش هستند. زبان رمانش را بازمانده ای از زبان عامیانه مردمان لاتین می دانند.

ونیزی در آمریکا


در ۱۰ مرداد (۱ اوت) ۱۴۹۸ میلادی یعنی ۵۲۵ سال پیش کریستف کلمب یه منطقه کارائیب پا گذاشت. وی با دیدن خانه های مردم این سرزمین آن را ونیز نو یا ونزوئلا نامید. بومیان این کشور خانه های خود را بر فراز ستون هایی که در آب های کم ژرفای کارائیب فرو کرده بودند، می ساختند. وی این منطقه را به پادشاهی اسپانیا افزود.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید
تا کنون ۰ نفر به این مطلب رای داده اند.

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

تقویم 1403 در یک نگاه

Previous slide
Next slide

امروز یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳

ساعت ۱۱:۱۲ بعد از ظهر

والپیپر های زیبای هر فصل رو دانلود کن

دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر زمستان
دانلود والپیپر زمستان
Scroll to Top