امروز شنبه ۸ بهمن ۱۴۰۱

ساعت ۳:۰۹ قبل از ظهر

مناسبت های هر ماه را اینجا ببینید

قبل
بعدی
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار

۱۴ مرداد

14 مرداد

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

امروز چه روزی استشنبه، ۱۴ مرداد ۱۴۰۲
تاریخ امروز به میلادیSaturday, August 5, 2023
تاریخ امروز به قمری‫‫‫‫السبت، ١۸ محرم ١۴۴۵
چهاردهم مرداد – ۱۴۰۲/۰۵/۱۴

روز ۱۴ مرداد ۱۴۰۲


شنبه ۱۴ مرداد ۱۴۰۲ خورشیدی روز بزرگی در تاریخ مبارزات آزادیخواهانه مردم ایران است. امروز روزی است که فرمان مشروطیت به دست مظفر الدین شاه امضا شد. روز قبل از آن هم همین شاه قاجاری، فرمان تشکیل مجلس شورای ملی را توقیع کرده بود. با این کار شاه قاجار درخواست مردم و جنبش مشروطیه را دایر بر مشارکت مردم در حکومتداری پذیرفت. این نخستین باری بود که در تاریخ ایران، حکومت مشروطه برقرار می شد. ا=فرمان مشروطیت به پیشنهاد و پافشاری میرزا نصرالله خان نائینی و به قلم و انشای احمد قوام نوشته شد.

مناسبت ها و رخدادهای روز ۱۴ مرداد


در ۱۴ مرداد ۱۴۰۲ یکی از دوران سازترین رخدادهای تاریخ سیاسی ایران وی داد. فرمان مشروطیت در این روز صادر شد. آرزوی دیرینه ای که پس از آشنایی ایرانیان منورالفکر با پیشرفت غربی ها، جان و دل ایرانیان را تسخیر کرده بود.

۱۴ مرداد من اول دیدم پس مال من است!


۱۴ مرداد ۴۴۰ سال پیش گیلبرت به سرزمین کانادا رسیده و چشمش به جمال بخش هایی از آن روشن شد. چون هیچ کس از اروپاییان پیش از وی آنجا را البته به جز بومیان بیچاره! ندیده بود، همه آن سرزمین را بخشی از پادشاهی انگلستان نامید. این دریانورد انگلیسی به جایی رسیده بود که امروزه «نیو فاند لند» نامیده می شود. در گذشته مالک شدن به سختی امروز نبود. با یک کشتی و یک ارتش کوچک تفنگدار می شد همه جا را تصرف کرد. البته استعمارگران انصافا به یک قانون با جوانمردی کامل وفادار بودند. به کسی که می گفت : «من اول!» احترام می گذاشتند و سر کشتی را کج می کردند.

۱۴ مرداد: لهستان عادلانه تقسیم می شود!


لهستان گویی در تاریخ برای تقسیم شدن آفریده شده است. در ۱۴ مرداد (۵ اوت) ۱۷۷۲ میلادی دو ابر قدرت آن روز یعنی روسیه تزاری و پروس (گویا آلمان را آن روزها پروس می خواندند) و اتریش عادلانه میان خود تقسیم کردند. این اتفاق در سالهای بعد و در سالهای ۱۷۹۳ و ۱۷۹۵ نیز تکرار شد. البته الحق و الانصاف باید گفت که اتریش در دومین تجزیه لهستان شرکتی نداشت! تنها در سومی شرکت کرد. به این ترتیب کشور لهستان به مدت ۱۲۳ سال استقلال و موجودیت خود را از دست داد. اما این استقلال تا جنگ جهانی دوم ادامه داشت. آلمان این بار به رهبری هیتلر به لهستان حمله کرد و پس از یک ماه جنگ آن را به چنگ آورد. این حمله سرآغاز جنگ جهانی دوم بود. در فاصله تجزیه سوم تا حمله هیتلر، لهستان به کمک پیمان ورسای دوباره موجودیت خود را بر نقشه جهان اروپایی بازیافت. گر چه ارزش زئوپولتیکی آن دوباره آز و طمع آلمانی ها را برانگیخت.

لطفا به این مطلب ستاره دهید، این برای ما بسیار مهم است. سپاس از محبتتون
تا کنون ۰ نفر به این مطلب رای داده اند.

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

تقویم 1402 در یک نگاه

قبل
بعدی

امروز شنبه ۸ بهمن ۱۴۰۱

ساعت ۳:۰۹ قبل از ظهر

والپیپر های زیبای هر فصل رو دانلود کن

دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر زمستان
دانلود والپیپر زمستان