امروز دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳

ساعت ۰:۵۸ قبل از ظهر

مناسبت های هر ماه را اینجا ببینید

Previous slide
Next slide
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار

۱۶ مرداد

16 مرداد

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

امروز چه روزی استدوشنبه، ۱۶ مرداد ۱۴۰۲
تاریخ امروز به میلادیMonday, August 7, 2023
تاریخ امروز به قمری‫‫‫‫‫‫الاثنین، ۲۰ محرم ١۴۴۵
شانزدهم مرداد – ۱۴۰۳/۰۵/۱۶

روز ۱۶ مرداد ۱۴۰۳


امروز دوشنبه ۱۶ مرداد ۱۴۰۳ خورشیدی با ۲۰ محرم الحرام ۱۴۴۵ هجری قمری و ۷ آگوست ۲۰۲۳ میلادی همزمان شده است. در تاریخ رسمی جمهوری اسلامی ایران ۱۶ ام خرداد روز تشکیل جهاد دانشگاهی است. همچنین امروز در سیستم نامگذاری روزهای سی روزه سال مزدیسنایی به نام ایزد مهر شناخته می شود. مهر یکی از فرشتگان یا ایزدان آیین مزدیسنایی است. این کلمه به معنی دوستی و پیمان است؛ به این ترتیب این ایزد نگهبان دوستی ها و پیمان ها است. نماد این ایزد در نمادشناسی مزدیسنایی، خورشید است. البته کارویژه این خدا در سامانه اساطیری این دین کهن به همین جا ختم نمی شود.

مهر همزمان خدای جنگ، نگهدار خانواده و کشور و همچنین بخشنده دارایی و فراوانی است. به واسطه خورشید نیز این خدا با نور و درخشش ارتباط می یابد. در برخی منابع وی را خدای شهریاری و چیرگی و قدرت هم می دانند و وظیفه داوری کردارها را در روز داوری پایانی نیز بر عهده وی می گمارند. مهر خدای راستی و زیبایی سخن ورانه نیز می باشد.

مناسبت ها و رخدادهای روز ۱۶ مرداد


روز ۱۶ مرداد ۱۴۰۳ خورشیدی سالروز تاسیس جهاد دانشگاهی است. در میانه سال های ۱۳۵۷ تا سال ۱۳۵۹ فضای عمومی دانشگاه با خواسته های اسلامی و سیاسی امام خمینی (ره) همسو نشده بود. ایشان برای همسو سازی دانشگاهیان با هدف هایی که برای انقلاب اسلامی تعیین فرمودند فرمان تاسیس جهاد دانشگاهی را صادر کردند. این فرمان در ۱۶ مرداد ۱۳۵۹ شمسی صادر گشت. در پی این فرمان شورای عالی جهاد دانشگاهی تاسیس گشت. وظیفه این شورا نظارت بر کارکرد مدیریت دانشگاه ها و سازماندهی آن بر پایه چارچوب های اعلام شده امام خمینی بود.

۱۶ مرداد روز بولیوار !


در ۱۶ مرداد (۷ اوت)  ۱۸۱۹ میلادی سیمون بولیوار انقلابی مشهور و قهرمان ملی آمریکای لاتین، ارتش اسپانیا و لاتینی هایی که خود را به استعمار فروخته بودند، پیروز شد. وی آنها را در ناحیه کوهستانی بویکا شکست داد. این ناحیه در صد و پنجاه کیلومتری شهر بوگوتا واقع شده است. بولیوار این پیروزی را با کمک ونزوئلیایی ها به دست آورد. با این کار گرانادای نوین به استقلال دست یافت و به محض مستقل شدن خود را کلمبیا نامید. البته دلیل این نامگذاری را به درستی نمی توان تفسیر کرد چون هر دو اسم به هر حال به استعمار اسپانیا ارجاع می دهند!

۱۶ مرداد: لینچ کردن !


۱۶ مرداد در تاریخ سیاهان آمریکا روز شومی است. در ۷ اوت ۱۹۳۰ گروهی از سفیدپوست های خشمگین به زندانی در شهر ماریون ایندیای آمریکا ریختند و دو سیاه پوست زندانی را از سلول های خود بیرون کشیدند. گفته شده که پلیس شهر نیز در این کار همدست بوده است. به هر حال این دو سیاهپوست بیچاره در میان تشویق عمومی لینچ شدند. به این معنا که جسم را همزمان با دار زدن به آرامی در آتش می سوزانند و به اصطلاح کباب می کنند. بیچاره از کسی که متفاوت به دنیا بیاید!

لطفا به این مطلب امتیاز دهید
تا کنون ۱ نفر به این مطلب رای داده اند.

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

تقویم 1403 در یک نگاه

Previous slide
Next slide

امروز دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳

ساعت ۰:۵۸ قبل از ظهر

والپیپر های زیبای هر فصل رو دانلود کن

دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر زمستان
دانلود والپیپر زمستان
Scroll to Top