امروز شنبه ۱۵ بهمن ۱۴۰۱

ساعت ۳:۳۱ بعد از ظهر

مناسبت های هر ماه را اینجا ببینید

قبل
بعدی
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار

۱۲ فروردین

12 فروردین

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

امروز چه روزی استشنبه ۱۲ فروردین ۱۴۰۲
تاریخ امروز به میلادی۱ April (1 آپریل) ۲۰۲۳ Saturday
تاریخ امروز به قمری۱۰ رمضان ۱۴۴۴ هجری قمری 
دوازده فروردین

امروز ۱۲ فروردین ۱۴۰۲ خورشیدی است. این روز با ۱ April 2023 میلادی و ۱۰ رمضان ۱۴۴۴ هجری قمری برابر است. روز ۱۲فروردین در تاریخ کشورمان با یک همه پرسی تعیین کننده شناخته می شود. دوازده فروردین هزار و چهارصد و دو در گاهشماری رسمی کشور روز جمهوری اسلامی نامگذاری شده است.

تولد جمهوری در روز ۱۲ فروردین

روز ۱۲ فروردین ۱۴۰۲ در واقع روز تولد جمهوری اسلامی است. در ۱۲فروردین ۱۳۵۸ خورشیدی یعنی دو ماه پس از پیروزی انقلاب ۵۷ امام خمینی پیشنهاد همه پرسی را مطرح کرد. بر پایه این پیشنهاد یک همه پرسی در ایران و بیرون از آن برای تعیین ساختار سیاسی حکومت جدید در روزهای ۱۰ و ۱۱ فروردین ۱۳۵۸ خورشیدی برگزار شد.

یک آری بزرگ

روز ۱۲ فروردین در حقیقت روز اعلام نتایج همه پرسی بود. در روزهای ۱۰ و ۱۱ فروردین برگه های همه پرسی میان رای دهندگان توزیع شد. این برگه های رأی از دو بخش و دو رنگ تشکیل شده بودند. یک بخش آن حاوی کلمۀ آری و به رنگ سبز و رنگ دیگر آن قرمز و حاوی کلمۀ نه بود. بر پایه آمار رسمی ۹۷.۵ درصد از جمعیت واجد شرایط در همه پرسی آن سال شرکت کردند. نزدیک به ۹۹ درصد واجدان شرایط به جمهوری اسلامی رأی آری دادند.

روز جمهوری اسلامی در روز ۱۲ فروردین

نتایج همه پرسی در روز ۱۲ فروردین به صورت رسمی اعلام شد. امام خمینی پس از اعلام رسمی نتیجه رأی گیری با یک پیام عمومی، آغاز جمهوری اسلامی را رسما اعلام نمود. متن پیام ایشان به شرح زیر است :
من به ملت بزرگ ایران که در طول تاریخ شاهنشاهی، که با استکبار خود آنان را خفیف شمردند و بر آنان کردند آنچه کردند، صمیمانه تبریک می‌گویم. خداوند تعالی بر ما منت نهاد و رژیم استکبار را با دست توانای خود که قدرت مستضعفین است در هم پیچید و ملت عظیم ما را ائمه و پیشوای ملتهای مستضعف نمود، و با برقراری جمهوری اسلامی، وراثت حقه را بدانان ارزانی داشت. من در این روز مبارک، روز امامت امت و روز فتح و ظفر ملت، جمهوری اسلامی ایران را اعلام می‌کنم.

لطفا به این مطلب ستاره دهید، این برای ما بسیار مهم است. سپاس از محبتتون
تا کنون ۰ نفر به این مطلب رای داده اند.

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

تقویم 1402 در یک نگاه

قبل
بعدی

امروز شنبه ۱۵ بهمن ۱۴۰۱

ساعت ۳:۳۱ بعد از ظهر

والپیپر های زیبای هر فصل رو دانلود کن

دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر زمستان
دانلود والپیپر زمستان