امروز دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳

ساعت ۳:۱۴ قبل از ظهر

مناسبت های هر ماه را اینجا ببینید

Previous slide
Next slide
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار

۱۲ فروردین

12 فروردین

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

امروز چه روزی است شنبه ۱۲ فروردین ۱۴۰۳
تاریخ امروز به میلادی ۱ April (1 آپریل) ۲۰۲۳ Saturday
تاریخ امروز به قمری ۱۰ رمضان ۱۴۴۴ هجری قمری 
دوازده فروردین

امروز ۱۲ فروردین ۱۴۰۳ خورشیدی است. این روز با ۳۱ March 2024 میلادی و ۲۰ رمضان ۱۴۴۵ هجری قمری برابر است. روز ۱۲فروردین در تاریخ کشورمان با یک همه پرسی تعیین کننده شناخته می شود. دوازده فروردین هزار و چهارصد و دو در گاهشماری رسمی کشور روز جمهوری اسلامی نامگذاری شده است و به همین نام در سررسید و تقویم ثبت شده است.

تولد جمهوری در روز ۱۲ فروردین

روز ۱۲ فروردین ۱۴۰۳ در واقع روز تولد جمهوری اسلامی است. در ۱۲فروردین ۱۳۵۸ خورشیدی یعنی دو ماه پس از پیروزی انقلاب ۵۷ امام خمینی پیشنهاد همه پرسی را مطرح کرد. بر پایه این پیشنهاد یک همه پرسی در ایران و بیرون از آن برای تعیین ساختار سیاسی حکومت جدید در روزهای ۱۰ و ۱۱ فروردین ۱۳۵۸ خورشیدی برگزار شد.

یک آری بزرگ

روز ۱۲ فروردین در حقیقت روز اعلام نتایج همه پرسی بود. در روزهای ۱۰ و ۱۱ فروردین برگه های همه پرسی میان رای دهندگان توزیع شد. این برگه های رأی از دو بخش و دو رنگ تشکیل شده بودند. یک بخش آن حاوی کلمۀ آری و به رنگ سبز و رنگ دیگر آن قرمز و حاوی کلمۀ نه بود. بر پایه آمار رسمی ۹۷.۵ درصد از جمعیت واجد شرایط در همه پرسی آن سال شرکت کردند. نزدیک به ۹۹ درصد واجدان شرایط به جمهوری اسلامی رأی آری دادند.

روز جمهوری اسلامی در روز ۱۲ فروردین

نتایج همه پرسی در روز ۱۲ فروردین به صورت رسمی اعلام شد. امام خمینی پس از اعلام رسمی نتیجه رأی گیری با یک پیام عمومی، آغاز جمهوری اسلامی را رسما اعلام نمود. متن پیام ایشان به شرح زیر است:
من به ملت بزرگ ایران که در طول تاریخ شاهنشاهی، که با استکبار خود آنان را خفیف شمردند و بر آنان کردند آنچه کردند، صمیمانه تبریک می‌گویم. خداوند تعالی بر ما منت نهاد و رژیم استکبار را با دست توانای خود که قدرت مستضعفین است در هم پیچید و ملت عظیم ما را ائمه و پیشوای ملتهای مستضعف نمود، و با برقراری جمهوری اسلامی، وراثت حقه را بدانان ارزانی داشت. من در این روز مبارک، روز امامت امت و روز فتح و ظفر ملت، جمهوری اسلامی ایران را اعلام می‌کنم.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید
تا کنون ۰ نفر به این مطلب رای داده اند.

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

تقویم 1403 در یک نگاه

Previous slide
Next slide

امروز دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳

ساعت ۳:۱۴ قبل از ظهر

والپیپر های زیبای هر فصل رو دانلود کن

دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر زمستان
دانلود والپیپر زمستان
Scroll to Top