امروز شنبه ۱۵ بهمن ۱۴۰۱

ساعت ۳:۴۰ بعد از ظهر

مناسبت های هر ماه را اینجا ببینید

قبل
بعدی
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار

۲۴ مرداد

24 مرداد

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

۲۴ مرداد
امروز چه روزی استسه شنبه، ۲۴ مرداد ۱۴۰۲
تاریخ امروز به میلادیTuesday, August 15, 2023
تاریخ امروز به قمری‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫الأحد، ٢۶ محرم ١۴۴۵
بیست و چهارم مرداد – ۱۴۰۲/۰۵/۲۴

روز ۲۴ مرداد ۱۴۰۲


امروز به روز مریخ یعنی سه شنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۲ خورشیدی می رسیم. در بسیاری از فرهنگ ها این روز با سیاره یا کره مریخ گره خورده است. کلمه Tuesday در فرهنگ غربی گویا از نام یکی از خدایان اروپای شمالی به نام Tiw یا Tyr گرفته شده است. این ایزد سرزمین های شمالی فرمانروای مریخ و خدای جنگ دانسته می شد. در فارسی گاهی این خدا را تیر و گاهی ثور ترجمه کرده اند. روز ۲۴ ام ماه نیز در گاهشماری دینی مزدیسنایی، روز دین نامیده شده است. دین در اینجا به معنای نیروی درونی اخلاق و بینش باطنی است.

مناسبت ها و رخدادهای روز ۲۴ مرداد


۱۳۰۵ سال پیش در ۲۴ مرداد (۱۵ اوت) ۷۱۸ میلادی عرب های مسلمان در زمان خلافت اموی ها قسطنطنیه یا همان پایتخت مشهور بیزانس را محاصره کردند. پیش از این هم یک بار به چنین عملی دست زده بودند که ناکام ماندند. در این دومین محاصره، دو سال شهر را از همه سو در محاصره گرفتند. با این حال شهر مقاومت کرد و کمک بلغارها از راه زمین و یونانی ها از راه دریا به بیزانسی ها، این محاصره را بی اثر ساخت.

۲۴ مرداد قوبیلای قاآن ناکام می شود!


ظاهرا ۲۴ مرداد سالروز ناکامی ها است. قوبیلای قاآن یا کوبلای خان از نوادگان چنگیز و خان بزرگ چین در تصرف ژاپن ناکام ماند. البته ژاپنی ها این ناکامی را مدیون یک طوفان نابهنگام دریایی بودند. نابهنگام برای کوبیلای خان و گرنه برای ژاپنی ها کاملا هم به هنگام بود. به طوری که نام آن را طوفان الهی یا کامیکازه نامیدند. این نام چنان ذهن جمعی ژاپنی ها را تسخیر کرد که بعدها در جنگ جهانی دوم نام هواپیماهای انتحاری خود را کامیکازه نامیدند. این طوفان در سال ۱۲۸۱ رخ داد.

۲۴ مرداد: بمباران بروکسل


در ۲۴ مرداد (۱۵ اوت) ۱۶۹۵ میلادی بروکسل بمباران شد. در این روز اوئی چهاردهم پادشاه فرانسه دستور گلوله باران شهر بروکسل را صادر کرد. با این کار چهل درصد شهر ویران شد. این اتفاق در زمان جنگ های نه ساله فرانسه با موتلفین رخ داد.

لطفا به این مطلب ستاره دهید، این برای ما بسیار مهم است. سپاس از محبتتون
تا کنون ۰ نفر به این مطلب رای داده اند.

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

تقویم 1402 در یک نگاه

قبل
بعدی

امروز شنبه ۱۵ بهمن ۱۴۰۱

ساعت ۳:۴۰ بعد از ظهر

والپیپر های زیبای هر فصل رو دانلود کن

دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر زمستان
دانلود والپیپر زمستان