امروز شنبه ۸ بهمن ۱۴۰۱

ساعت ۲:۳۸ قبل از ظهر

مناسبت های هر ماه را اینجا ببینید

قبل
بعدی
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار

۲۵ مرداد

25 مرداد

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

امروز چه روزی استچهارشنبه، ۲۵ مرداد ۱۴۰۲
تاریخ امروز به میلادیWednesday, August 16, 2023
تاریخ امروز به قمری‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫الأربعاء، ٢۹ محرم ١۴۴۵
بیست و پنجم مرداد – ۱۴۰۲/۰۵/۲۵

روز ۲۵ مرداد ۱۴۰۲

۲۵ مرداد روز ارد است. روز دارایی و خوشبختی در ایران باستان. خود ارد هم ظاهرا ایزدی بوده که به این دو نعمت نظارت داشت یا آنها را می بخشید. روز چهارشنبه فرنگی یا Wednesday از نام اودین خدای خدایان اسکاندیناوی اخذ شده است. او را با نام پدر همه یا پدر خدایان نیز می شناسند. این خدا ویژگی های ناسازی را در خود گرد آورده بود. از یک سو خدای جنگ و دلیری شمرده می شد و از سوی دیگر خدای حکمت و دانش. وی با دانش، پادشاهی، درمان، مرگ، چوبه دار، جادو، شعر، دیوانگی و خط رونی مرتبط دانسته می شد. خط رونی خطی است که پیش از مسیحی سازی اروپای شمالی در آن کشورها رایج بود.

نمی دانیم که سرآغاز این کار در ۲۵ مرداد بوده یا نه اما در اساطیر آمده که ادوین نه شب و نه روز از درخت کیهانی ایگدراسیل که مرکز کیهان هم به شمار می آمد آویزان ماند. از این درخت کیهانی نه جهان سرچشمه می گرفتند. وی که از این درخت واژگونه آویخته شده بود، نه سرود جادویی و ۱۸ رونی را فراگرفت. به این ترتیب توانایی هم سخنی با مردگان و رایزنی با خردمندان مرده را به دست آورد. ادین در روز پایان جهان یعنی راگناروک به دست ماده گرگی اساطیری به نام فنریز کشته می شود.

مناسبت ها و رخدادهای روز ۲۵ مرداد


در این روز ارتش فرانسه شکست سختی خورد. در ۲۵ مرداد (۱۶ اوت) ۱۵۱۳ پادشاه انگلستان هنری هشتم به فرانسه لشکر کشید و فرانسویان را در شمال غرب این کشور تار و مار کرد.

۲۵ مرداد مرگ یک نویسنده!


در ۲۵ مرداد جهان ادبیات یکی از مشهورترین نویسندگانش را از دست داد. بانو مارگارت میچل هفتاد و چهار سال پیش در چنین روزی چشم از جهان فرو بست. رمان وی «بر باد رفته» به همه زبان های زنده جهان ترجمه شده است. اقتباس هالیوودی این رمان شهرت آن را چندین برابر کرد.

۲۵ مرداد: ماکاریوس اسقفی که رییس جمهور شد!


در ۲۵ مرداد (۱۶ اوت) ۱۹۶۰ میلادی اسقف ماکاریوس به ریاست جمهوری قبرس رسید. قبرس که در استعمار انگلستان بود پس از سال ها مبارزه مسلحانه به استقلال دست یافت. در اولین انتخابات آزاد آن، ماکاریوس اسقف قبرس به ریاست جمهوری رسید!

لطفا به این مطلب ستاره دهید، این برای ما بسیار مهم است. سپاس از محبتتون
تا کنون ۰ نفر به این مطلب رای داده اند.

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

تقویم 1402 در یک نگاه

قبل
بعدی

امروز شنبه ۸ بهمن ۱۴۰۱

ساعت ۲:۳۸ قبل از ظهر

والپیپر های زیبای هر فصل رو دانلود کن

دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر زمستان
دانلود والپیپر زمستان