امروز دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳

ساعت ۵:۱۴ قبل از ظهر

مناسبت های هر ماه را اینجا ببینید

Previous slide
Next slide
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار

۲۶ مرداد و ۲۷ مرداد

26 مرداد 27 مرداد

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

امروز چه روزی استپنجشنبه و جمعه، ۲۶ و ۲۷ مرداد ۱۴۰۲
تاریخ امروز به میلادیThursday, August 17, 2023 &  Friday, August 18, 2023
تاریخ امروز به قمری‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫الخمیس، ۳۰ محرم ١۴۴۵ و الجمعه ۱ صفر ۱۴۴۵

روز ۲۶ و ۲۷ مرداد ۱۴۰۳

۲۶ و ۲۷ مرداد به ترتیب روزهای پنجشنبه و جمعه در سال ۱۴۰۳ خورشیدی اند. در روز ۲۶ ام مردادماه ۱۳۶۹ شمسی آزادگان سرفراز کشور پس از سال ها اسارت به میهن خود بازگشتند. این دو روز در گاهشماری سی روزه مزدیسنایی به ترتیب اشتاد و آسمان نامیده می شوند. این دو ایزد یا فرشته بزرگ هر کدام با راستی و آسمان در ارتباطند. در زبان انگلیسی به پنجشنبه Thursday می گویند. این روز از نام یک خدای اسکاندیناویایی اقتباس شده است. نام این خدا ثور است و یکی از فرزندان بزرگ خدایان اودین می باشد. وی نگهبان جهان آسگارد است و با تاریکی و غولان می جنگد. آسگارد یکی از جهان های نه گانه اسکاندیناویایی است. این جهان های نه گانه دور تا دور درخت جهانی ایگدراسیل حلقه زده اند. آنها به سه دسته جهان های فرازین، جهان های میانی و جهان های زیرین بخش بندی می شوند.

در ادامه کیهان شناسی ۲۶ و ۲۷ مرداد به توصیف جهان های نه گانه می پردازیم. آسگارد نخستین جهان آسیرها یا خدایان برین پیشامسیحی است که با رنگین کمانی که بیفروست نام دارد با جهان های دیگر در ارتباط است. الف هایم دومین جهان است. جایگاه الف ها است. الف ها موجوداتی ریزاندام و خوش صورتند. بوم زیست آنها چشمه ها، غارها و جنگل ها است و به نحوی با جادو در ارتباطند. سومین جهان ونه هایم یا وانهایم است. زیستگاه شاخه ای از خدایان است که ونیرها نامیده می شوند. این ایزدان بر باروری، شکوفایی و رویشگری زمین و خرد، خدایی می کنند و آینده را نیز پیشگویی می کنند. از دیگر کارهای آنها بخشش زیبایی، تندرستی، جوانی، دارایی و بخت نیک است. چهارمین جهان میدگارد نام دارد. این نام به معنای سرزمین میانه است. میدگارد سرزمین ما انسان ها است.

پنجمین جهان در توصیف کیهان شناسانه ما از ۲۶ و ۲۷ مرداد، یوتون هایم نامیده می شود. در این سرزمین یخ بسته که در زیر جهان ما انسان ها است غول های یخی می زیند. این غولان دشمن خونی آسیرها یا خدایان جهان اولند. ششمین جهان جایگاه الف های تاریکی است. به این جهان در اساطیر نورسی سوارتالف هایم می گویند. هفتین جهان به کوتوله های تنومندی تعلق دارد که به آهنگری و صنعتگری می پردازند. زرکارانی چیره دست اند و در آزمندی، خودخواهی و پنهانکاری زبانزدند. آنها کوتوله و زشتند. موسپل هایم یکی از سه جهان زیرین است. جهان آتش و شمشیر که سورت بر آن فرمانروایی می کند. همان که در روز بازپسین یا راگناروک جهان را به آتش می کشد.

نیفل هایم یکی دیگر از جهان های زیرین است. سرای هراس آور تاریکی دهشتبار و سرمای کشنده. آخرین جهان نیز هل هایم نامیده می شود. دوزخ نوردیک ها که روان مردگان در سرمای کشنده آن سرگردان اند. فرمانروای این جهان فراموش شده و رنجبار، هل نام دارد. هل یا هلا فرمانروای سنگدل مردگان است.

مناسبت ها و رخدادهای روز ۲۶ و ۲۷ مرداد


در این روزها یعنی ۲۶ و ۲۷ مرداد انگلستان ثبت زایش، ازدواج و مرگ را اجباری کرد. تا پیش از آن چنین کاری رایج نبود. دیگر کشورها نیز با دین سودمندی این کار، به آن تن دادند.

۲۶ و ۲۷ مرداد: لس آنجلس شهری که دست به دست شد!


در ۲۶ و ۲۷ مرداد (۱۷ و ۱۸ اوت) ۱۸۴۶ میلادی وقتی که آمریکاییان دیدند شهر لس آنجلس رونقی به خود دیده است به آنجا لشکر کشیدند و آن را از مکزیک جدا کردند. خود شهر را مهاجران اسپانیایی پدید آوردند و در رونق بخشی به آن کوشیدند. اما ظاهرا در این کار از جان مایه گذاشتند و خیلی به آن رونق بخشیدند. آمریکا هم با یک لشکرکشی این گل پر رونق را چید!

۲۶ و ۲۷ مرداد: سانتافه به آمریکا می رود!


در ۲۶ و ۲۷ مرداد آمریکاییان خیلی پر کار بوند. علاوه بر لس آنجلس که ذکرش رفت ، یک شهر دیگر را نیز از پیکره مکزیک با زور سرنیزه کندند. شهر سانتافه مکزیکی نیز به همان اشتباه شهر لس آنجلس گرفتار شد : بیش از حد پر رونق شد. این مهاجرنشین نیز به دست نیروهای ژنرال استیفن کرنی به خاک ایالات متحده ضمیمه شد. این اتفاق در سال ۱۸۴۶ رخ داد.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید
تا کنون ۰ نفر به این مطلب رای داده اند.

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

تقویم 1403 در یک نگاه

Previous slide
Next slide

امروز دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳

ساعت ۵:۱۴ قبل از ظهر

والپیپر های زیبای هر فصل رو دانلود کن

دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر زمستان
دانلود والپیپر زمستان
Scroll to Top