امروز جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳

ساعت ۱:۱۶ بعد از ظهر

مناسبت های هر ماه را اینجا ببینید

Previous slide
Next slide
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار

۳۰ مرداد

30 مرداد

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

امروز چه روزی استدوشنبه، ۳۰ مرداد ۱۴۰۲
تاریخ امروز به میلادیMonday, August 21, 2023
تاریخ امروز به قمری‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫الاثنین، ۴ صفر ١۴۴۵

روز ۳۰ مرداد ۱۴۰۳


۳۰ مرداد در گاهشماری رسمی جمهوری اسلامی ایران به روز بزرگداشت علامه مجلسی و روز جهانی مسجد اختصاص داده شده است. علامه مجلسی یا مجلسی ثانی فقیه اخباری شیعه در دوران پادشاهی دو نفر از شاهان صفوی می زیست. این دو پادشاه، شاه سلیمان و شاه سلطان حسین صفوی بودند. وی در سال ۱۰۳۷ قمری در اصفهان دیده به جهان گشود. پدر علامه، شیخ محمد تقی از شاگردان شیخ بهایی بود و از علمای سرشناس روزگار خود به شمار می رفت. علامه مجلسی اجازه روایت حدیث را از ملا صدرا دریافت نموده است. علامه اعتقاد داشت تنها حکومت عادل مشروع است و حکومتی که از حدود عدل تجاوز کند، مشروعیت خود را می بازد.

علامه مجلسی در سال ۱۶۸۷ میلادی از شاه سلطان حسین مقام شیخ الاسلامی دریافت کرد. وی با تصوف، فلسفه، اهل تسنن و سایر مذاهب سرسختانه مخالفت می ورزید. مهم ترین اثر وی بحار الانوار است. ستایش او از شاهان صفوی اغراق آمیز است. وی خواست شاهان را خواست خدا می دانست.

مناسبت ها و رخدادهای روز ۳۰ مرداد


۳۰ مرداد روز جهانی مسجد است. پس از رخداد تاسف بار به آتش کشیده شدن مسجد الاقصی به دست یک صهیونیست متعصب سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ایران به اجلاس وزیران امورخارجه کشورهای مسلمان پیشنهادی ارائه داد. در این پیشنهاد عنوان شد که این روز یعنی ۲۱ آگوست هر سال به عنوان روز جهانی مسجد گرامی داشته شود. اجلاس وزیران با اکثریت مطلق این پیشنهاد را پذیرفت. دنیس مایکل ولیم روهان شهروند متعصب اسرائیلی در ۲۱ آگوست ۱۹۶۹ مسجد الاقصی را به آتش کشید. در این آتش سوزی عمدی هزار و پانصد متر از مسجد سوخت و یکی از آثار گرانبهای آن یعنی منبر تاریخی سلطان ناصر صلاح الدین یوسف بن ایوب نیز در این میان به تمامی سوخت و خاکستر شد.

۳۰ مرداد: انجمن وکلا


۱۴۵ سال پیش در ۳۰ مرداد (۲۱ اوت) ۱۸۷۸ میلادی وکلای دادگستری آمریکا انجمن مستقلی تشکیل دادند که کار خود را در نیویورک آغاز کرد. این انجمن به اختصار A. B. A نامیده می شود.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید
تا کنون ۱ نفر به این مطلب رای داده اند.

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

تقویم 1403 در یک نگاه

Previous slide
Next slide

امروز جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳

ساعت ۱:۱۶ بعد از ظهر

والپیپر های زیبای هر فصل رو دانلود کن

دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر زمستان
دانلود والپیپر زمستان
Scroll to Top