امروز شنبه ۸ بهمن ۱۴۰۱

ساعت ۳:۳۸ قبل از ظهر

مناسبت های هر ماه را اینجا ببینید

قبل
بعدی
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار

۱ شهریور

1 شهریور

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

امروز چه روزی استچهارشنبه، ۱ شهریور ۱۴۰۲
تاریخ امروز به میلادیWednesday, August ۲۳, ۲۰۲۳
تاریخ امروز به قمری‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫ ‫الأربعاء، ۶ صفر ١۴۴۵

روز ۱ شهریور ۱۴۰۲


امروز چهارشنبه ۱ شهریور ۱۴۰۲ خورشیدی روز بزرگداشت ابوعلی سینا و روز پزشک است. این روز با ششم صفر سال ۱۴۴۵ هجری و ۲۳ آگوست ۲۰۲۳ میلادی همزمان گشته است. شیخ الرئیس ابوعلی حسین بن عبدالله بن حسن بن علی بن سینا پزشک، فیلسوف و سیاستمدار پرآوازه مسلمان است. تاثیر وی در زمان خود و بعدها تا دوران مدرن از حدود جهان اسلام گذشته و به جهان مسیحی غرب رسیده بود. وی در اصل از اهالی بلخ بود. پدر حسین، در زمان پادشاهی نوح دوم سامانی از بلخ به بخارا کوچ کرد. در آنجا از روستایی به نام خرمیثن زنی ستاند و نخستین فرزند وی همین ابوعلی سینای مشهور است. از مشهورترین نوشته های وی قانون در طب است. بر پایه گفته های تاریخ نگاران این کتاب، ۷۰۰ سال در اروپا تدریس می شده و منازعی نداشته است. کتاب معروف دیگر وی شفا نام دارد. این کتاب دانشنامه ای در دانش های عقلی به شمار می آید. وی در سال ۴۱۶ میلادی در همدان درگذشت.

 امروزه علت مرگ را سرطان روده بزرگ می دانند. مهم ترین کتاب های ابن سینا به زبان علمی آن روز یعنی زبان عربی نوشته شده است. اروپاییان در قرون وسطی وی را پادشاه پزشکان می نامیدند. این روز به پاس خدمات بزرگ ابن سینا به دانش پزشکی روز پزشک نام گرفته است.

مناسبت ها و رخدادهای روز ۱ شهریور


روز ۱ شهریور ۱۴۰۲ خورشیدی در گاهشماری رسمی جمهوری اسلامی ایران روز بزرگداشت ابوعلی سینا پزشک و فیلسوف نامدار و همچنین روز پزشک نامگذاری شده است.

۱ شهریور: نخستین خیابان یکطرفه !


تا پیش از ۱ شهریور ۴۰۶ سال پیش یعنی در سال ۱۶۱۷ میلادی در همه شهرها هیچ خیابانی یکطرفه نبود. در این روز شهرداری لندن تصمیم گرفت که یکی از خیابان های شهر را یکطرفه سازد. این کار بعدها به یک روال جهانی تبدیل شد و جا افتاد.

۱ شهریور: گیوتین به سرهای تاجدار هم رحم نمی کند !


۱ شهریور (۲۳ اوت ) ۱۷۵۴ میلادی یکی از بد اقبال ترین شاهان فرانسه دیده به جهان گشود. نام این شاه لوئی شانزدهم بود و ۱۸ سال حکومت کرد. وی در هنگامه پر تب و تاب انقلاب فرانسه به گیوتین سپرده شد و سر شاهانه اش با تیغه سنگین گیوتین از تن جدا شد.

لطفا به این مطلب ستاره دهید، این برای ما بسیار مهم است. سپاس از محبتتون
تا کنون ۰ نفر به این مطلب رای داده اند.

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

تقویم 1402 در یک نگاه

قبل
بعدی

امروز شنبه ۸ بهمن ۱۴۰۱

ساعت ۳:۳۸ قبل از ظهر

والپیپر های زیبای هر فصل رو دانلود کن

دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر زمستان
دانلود والپیپر زمستان