امروز دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳

ساعت ۰:۵۳ قبل از ظهر

مناسبت های هر ماه را اینجا ببینید

Previous slide
Next slide
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار

۲ شهریور و ۳ شهریور

2 شهریور 3 شهریور

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

امروز چه روزی استپنجشنبه و جمعه، ۲ و ۳ شهریور ۱۴۰۲
تاریخ امروز به میلادیThursday, August 24, 2023 & Friday, August 25, 2023
تاریخ امروز به قمری‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫ ‫الخمیس و الجمعه، ۷ و ۸ صفر ١۴۴۵

روز ۲ شهریور و ۳ شهریور ۱۴۰۳


امروز پنجشنبه و روز بعد از آن جمعه دو روز پایانی هفته اند. این دو روز به ترتیب گاهشمارانه ۲ و ۳ شهریور ۱۴۰۳ خورشیدی برابر با ۸۷ و ۸ ماه صفر و ۲۴ و ۲۵ آگوست ۲۰۲۳ میلادی اند. روز جمعه در گاهشماری رسمی از مناسبت های مهم خالی است. اما روز پنجشنبه روز شهادت سومین امام شیعیان اثنی عشری به روایت برخی از منابع مذهب تشیع است. این روز در منابع شیعی ۵۰ هجری قید شده است. همچنین امروز سرآغاز هفته دولت در نظام جمهوری اسلامی ایران است.

مناسبت ها و رخدادهای روز ۲ شهریور و ۳ شهریور


روزهای ۲ شهریور و ۳ شهریور ۱۴۰۳ خورشیدی در گاهشماری رسمی جمهوری اسلامی ایران با دو ویژگی از بقیه روزها متمایز شده است. یکی شهادت امام سومین شیعیان امام سجاد علیه السلام است و دومی آغاز هفته دولت است. با هم مروری بر این دو رخداد دینی و سیاسی داشته باشیم.

۲ شهریور و ۳ شهریور: شهادت امام علی بن الحسین (ع) به روایتی دیگر!


بافرارسیدن ۲ شهریور و ۳ شهریور ۱۴۰۳ با یکی دیگر از تواریخی که بر اساس منابع تاریخی شیعه به شهادت امام زین العابدین تخصیص یافته است، می رسیم. البته تاریخ دقیق تر ۲ ام شهریور است. بنا به روایت شیعه همه امامان به جز امام عصر (عجل) به دست خلفای وقت به طریقی شربت شهادت نوشیدند. شهادت این حضرت در زمان ولید بن عبدالملک خلیفه اموی رخ داد. ولید یکی از نیرومندترین خلفای اموی بود که در زمان وی قلمرو امپراتوری اسلامی تا هند گسترش یافت. در آفریقا نیز فرمانده مشهور وی موسی بن نصیر سرزمین های مغرب عربی را گشود و تا اندلس یعنی جنوب اسپانیا پیشرفت کرد. از مهم ترین آثار به جا مانده از این خلیفه کشورگشا، مسجد جامع اموی است که یکی ار بزرگ ترین و زیباترین مساجد اسلامی است. بر پایه افسانه ها بر زیر مسجد خرابه هایی از معبد ژوپیتر خدای خدایان رومی پنهان گشته است. به هرحال بنا به فقهای شیعه امام سجاد (ع) در دوران این خلیفه مسموم شدند.

۲ شهریور و ۳ شهریور: آغاز هفته دولت!


۲ شهریور و ۳ شهریور آغاز هفته دولت است. دوم شهریو مبدأ این هفته است. تاریخچه این نامگذاری به یک رخداد تروریستی بر می گردد. در این روز دفتر نخست وزیری منفجر شد و رییس جمهور محمد علی رجایی و  نخست وزیر وقت حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمد جواد باهنر هر دو در این روز به شهادت رسیدند.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید
تا کنون ۰ نفر به این مطلب رای داده اند.

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

تقویم 1403 در یک نگاه

Previous slide
Next slide

امروز دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳

ساعت ۰:۵۳ قبل از ظهر

والپیپر های زیبای هر فصل رو دانلود کن

دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر زمستان
دانلود والپیپر زمستان
Scroll to Top