امروز چهارشنبه ۱۲ بهمن ۱۴۰۱

ساعت ۱۲:۱۹ بعد از ظهر

مناسبت های هر ماه را اینجا ببینید

قبل
بعدی
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار

۱۳ فروردین

13 فروردین

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

امروز چه روزی استیکشنبه ۱۳ فروردین ۱۴۰۲
تاریخ امروز به میلادی۲ April (2 آپریل) ۲۰۲۳ sunday
تاریخ امروز به قمری۱۱ رمضان ۱۴۴۴ هجری قمری 
سیزده فروردین – ۱۴۰۲/۱/۱۳

روز ۱۳ فروردین ۱۴۰۲ مانند همه ۱۳فروردین های سال های سپری شده، یک روز ویژه است. چرا روز سیزده فروردین هزار و چهارصد و دو و همه سیزده فروردین های پیش از آن روزهایی ویژه به شمار می روند؟ به آن خواهیم پرداخت. این روز در فرهنگ شفاهی و سینه به سینه ایرانیان یک نامگذاری دیگر هم دارد. اگر بپرسید که امروز چه روزی است؟ در جواب خواهید شنید که امروز سیزده بدر است.

سیزده بدر یا روز ۱۳ فروردین

روز ۱۳ فروردین یا سیزده بدر چه روزی است؟ پژوهشگران تاریخ باستان ایران می گویند که ایرانیان از دیرباز دوازده روز آغازین سال نو را به جشن، شادی و دید و بازدید می گذراندند. پس از سپری شدن دوازدهمین روز، همه با هم در روز سیزدهم به دشت و دمن می رفتند و این روز را در دل طبیعت به شادمانه ترین شکل ممکن می گذراندند. بر پایه گفته این تاریخ نگاران روز سیزدهم نوروز روزی فرخنده به شمار می رفت. با پایان یافتن این روز، روزهای نوروز نیز به پایان می رسیده اند. یک تفسیر دیگر نیز در میان پژوهندگان تاریخ باستانی ایران رواج دارد. طبق گفته این تاریخ نگاران در این روز ایزد باران بر دیو خشکسالی پیروز شده است. گویا سنت گرامیداشت این پیروزی از سده ها پیش از زرتشت رایج بوده است.

آیین های سیزده بدر

در روز ۱۳ فروردین ۱۴۰۲ مانند همه سیزده بدرهای پیش از آن آیین های خاصی برگزار می شود. از این آیین ها می توان به گره زدن سبزه، به رود و آب روان سپردن سبزه، پختن آش رشته و دیگر خوراکی های گیاهی، کاهو و سکنجبین خوردن و پرتاب ۱۳ قلوه سنگ با هدف راندن هر زشتی و بلا اشاره کرد. برخی با پرتاب هر سنگ یک آرزو را نیز به زبان می آورند.

گرامیداشت طبیعت در روز ۱۳ فروردین

روز ۱۳ فروردین در گاهشماری رسمی ایران روز طبیعت نامیده شده است. این روز یک تعطیل رسمی به شمار می رود. روز ۱۳فروردین ۱۴۰۲ با ۲ April 2023 و ۱۱ رمضان ۱۴۴۴ هجری قمری مقارن است.

لطفا به این مطلب ستاره دهید، این برای ما بسیار مهم است. سپاس از محبتتون
تا کنون ۰ نفر به این مطلب رای داده اند.

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

تقویم 1402 در یک نگاه

قبل
بعدی

امروز چهارشنبه ۱۲ بهمن ۱۴۰۱

ساعت ۱۲:۱۹ بعد از ظهر

والپیپر های زیبای هر فصل رو دانلود کن

دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر زمستان
دانلود والپیپر زمستان