امروز چهارشنبه ۱۲ بهمن ۱۴۰۱

ساعت ۱۲:۳۶ بعد از ظهر

مناسبت های هر ماه را اینجا ببینید

قبل
بعدی
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار

۵ شهریور

5 شهریور

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

امروز چه روزی استیکشنبه، ۵ شهریور ۱۴۰۲
تاریخ امروز به میلادیSunday, August 27, 2023
تاریخ امروز به قمریالأحد، ۱۰ صفر ١۴۴۵

روز ۵ شهریور ۱۴۰۲


امروز یکشنبه ۵ شهریور ۱۴۰۲ خورشیدی روز داروساز است. علت این نامگذاری به یک شخصیت خیلی کلیدی در تاریخ طب جهان اسلام بر می گردد و اتفاقا روز بزرگداشت وی نیز هست. نام این شخصیت محمد بن زکریای رازی است. ابوبکر محمد بن زکریای رازی شخصیتی بی بدیل در جهان اسلام است که دامنه شهرتش تا اروپای سده های میانه نیز گسترده شد. عامه مردم وی را با کشف الکل می شناسند. اما فهرست کشفیات این نابغه به الکل محدود نمانده است. وی جوهر گوگرد یا اسید سولفوریک و نفت سفید را نیز به جهانیان معرفی کرد. به گفته یکی از بزرگ ترین تاریخ نگاران علم وی بزرگ ترین پزشک ایران در سده های میانه است. برترین کتاب وی الحاوی نام دارد و ابن سینا وی را بر خود مقدم می دانست. برخی از جمله پل کراوس وی را گنوسی مذهب دانسته اند.

مناسبت ها و رخداد های روز ۵ شهریور


روز ۵ شهریور ۱۴۰۲ خورشیدی در گاهشماری رسمی جمهوری اسلامی ایران روز بزرگداشت ابوبکر محمد بن زکریای رازی  و روز داروساز است. وی پیش از پزشک شدن، عود نواز و کیمیاگر بوده است. زکریا آموزش پزشکی را در ۴۰ سالگی آغاز کرد.

۵ شهریور: لشکرکشی ناپلئون به آلمان


در ۵ شهریور ۱۲۰ سال پیش ناپلئون بناپارت ۱۳۰ هزار سرباز فرانسوی برداشت و به سوی آلمان لشکر کشید. آلمان، روسیه و اتریش که متحدین خوانده می شدند، ۲۰۰ هزار سرباز جمع کردند تا جلوی پیشرفت وی را سد کنند. اما از بد حادثه همۀ آن دویست هزار نفر در درسدن یعنی در خاک آلمان تار و مار شدند.

۵ شهریور: یک جنگ کوتاه!


۵ شهریور (۲۷ اوت ) ۱۸۹۶ میلادی رنگبار فقط با یک جنگ کوتاه مدت به دست انگلستان افتاد. در گذشته هر کس در جنگی ملتی را شکست می داد مالک آنجا می شد. انگلستان هم بنا به وظیفه شناسی مشهورش، آن جزیره را از آن پس جزئی دارایی های خود به شمار آورد.

لطفا به این مطلب ستاره دهید، این برای ما بسیار مهم است. سپاس از محبتتون
تا کنون ۰ نفر به این مطلب رای داده اند.

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

تقویم 1402 در یک نگاه

قبل
بعدی

امروز چهارشنبه ۱۲ بهمن ۱۴۰۱

ساعت ۱۲:۳۶ بعد از ظهر

والپیپر های زیبای هر فصل رو دانلود کن

دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر زمستان
دانلود والپیپر زمستان