امروز جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳

ساعت ۱:۲۲ بعد از ظهر

مناسبت های هر ماه را اینجا ببینید

Previous slide
Next slide
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار

۶ شهریور

6 شهریور

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

امروز چه روزی استدوشنبه، ۶ شهریور ۱۴۰۲
تاریخ امروز به میلادیMonday, August 28, 2023
تاریخ امروز به قمریالاثنین، ١١ صفر ١۴۴۵

روز ۶ شهریور ۱۴۰۳


امروز دوشنبه ۶ شهریور ۱۴۰۳ خورشیدی مطابق با یازدهم صفر ۱۴۴۵ هجری و ۲۸ آگوست ۲۰۲۳ میلادی است. گاهشماری رسمی جمهوری اسلامی ایران برای این روز مناسبتی ثبت ننموده است. دوشنبه در باورهای انسان های باستان با ماه در ارتباط بوده است. این وابستگی در نظام نامگذاری میلادی به روشنی دیده می شود. Monday به معنای روز ماه است. گویا در ایران باستان نیز به روز دوشنبه مهشید یعنی ماه تابان می گفتند. در مصر باستان ماه با پرستش اوزیریس و همچنین مرگ و رستاخیز در پیوندی ناگسستنی بوده است. اوزیریس پس از اینکه به دست دشمن خود سث کشته و تکه تکه شد، در شبی مهتابی با مهارت های خدای ماه تحوت به زندگی بازگشت. در اساطیر رومی ماه ایزدبانویی است به نام آرتمیس، اما در اسطوره های سومری این خدا مذکر است و سین نامیده می شد.

در باورهای عامیانه هر چه ماه تمام تر شود، نیروی مرموز آن هم بیشتر می شود. تخیل جمعی انسانها گونه ای از افسانه را درباره مردمی پرورانده که در بدر کامل به گرگ دگرگون می شوند. همچنین در افسانه ها آمده که برخی از انسان ها در شب هایی که ماه کامل است، بی قرار می شوند.

مناسبت ها و رخدادهای روز ۶ شهریور


در روز ۶ شهریور ۵۱۲ سال پیش مالایا به دست پرتغالی ها افتاد. البته این تصرف طولی نکشید و یک استعمارگر دیگر از راه رسید و آن را از دست پرتغالی ها درآورد. نام این استعمارگر جدید انگلستان بود. این داستان تا سال ۱۹۶۳ میلادی ادامه داشت تا اینکه ایالت های پادشاهی مالزی در این سال با هم متحد شدند. نام این اتحادیه که هنوز هم پا بر جا است فدراسیون مالزی است و از ۱۳ ایالت تشکیل شده است.

۶ شهریور: جنگ نیو انگلند !


۶ شهریور ظاهرا روز استعمارگران است. در ششم شهریور ۳۸۳ سال پیش بومیان اصلی آمریکا با انگلیسی هایی مواجه شدند که با ارتشی منظم به سرزمین آنها آمده بودند. آنها به کمتر از تصرف سرزمین شان رضایت نمی دادند. به همین دلیل هم سرخپوستان بیچاره با همان سلاح های ابتدایی به جنگ این متجاوزان رفتند و همانطور که حدس زدید به سختی شکست خوردند. امروزه این سرزمین که با خون و باروت از چنگ سرخپوستان بیرون کشیده شده است، ماساچوست نام دارد.  

۶ شهریور: ما هم شهروندیم !


۶ شهریور روز بزرگ ترین راهپیمایی مدنی سیاهان آمریکا است. البته داوری درباره انسان ها بر پایه رنگ پوست شان احمقانه است. اما چه می توان کرد. انسان ها معیارهای عجیب و غریبی برای برده ساختن همدیگر دارند. در این راهپیمایی که در ۲۸ اوت ۱۹۶۳ میلادی ۲۰۰ هزار سیاهپوست آمریکایی برای به دست آوردن حقوق مدنی خود در خیابان های واشنگتن به راه افتادند.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید
تا کنون ۰ نفر به این مطلب رای داده اند.

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

تقویم 1403 در یک نگاه

Previous slide
Next slide

امروز جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳

ساعت ۱:۲۲ بعد از ظهر

والپیپر های زیبای هر فصل رو دانلود کن

دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر زمستان
دانلود والپیپر زمستان
Scroll to Top