امروز دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳

ساعت ۰:۳۲ قبل از ظهر

مناسبت های هر ماه را اینجا ببینید

Previous slide
Next slide
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار

۷ شهریور

7 شهریور

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

امروز چه روزی استسه شنبه، ۷ شهریور ۱۴۰۲
تاریخ امروز به میلادیTuesday, August 29, 2023
تاریخ امروز به قمریالثلاثاء، ١٢ صفر ١۴۴۵

روز ۷ شهریور ۱۴۰۳


سه شنبه روز مریخ است. در گاهشماری رسمی امروز ۷ شهریور ۱۴۰۳ و برابر با ۱۲ صفر ۱۴۴۵ قمری است. برابرنهاد میلادی آن هم ۲۹ آگوست ۲۰۲۳ میلادی است. آگوست از نام یکی از بزرگ ترین امپراتوران روم یعنی آگوستوس گرفته شده است. در اصل آگوست یک لقب است و نه یک اسم علم. معنی آن هم همان بزرگ یا کبیر به زبان فارسی است. نام اصلی این امپراتور گایوس اکتاویوس تورینوس است. وی نخستین امپراتور روم به شمار می رود.

آگوستوس از نوادگان برادری ژولیوس سزار مشهور است. چون سزار وارثی نداشت آگوستوس را به جانشینی خود برگزید و به این ترتیب این شاهزاده جوان در ۱۸ سالگی به امپراتوری رسید. از نخستین کارهای وی این بود که ژولیوس سزار را خدا اعلام کرد و پرستش وی را اجباری ساخت. اما خود وی کمی فروتنی نشان داد و گفت که خدا نیست بلکه پسر خداست! البته رومی ها در ظاهر سری تکان دادند که بله حقیقت همان است که پادشاه می فرمایند اما در دلشان گفتند پسر خدا؟! ما که باورمان نمی شود! تو خود خدا هستی و بعد از مرگ وی، آگوست را جدی جدی پرستیدند!

همانطور که گفتیم سه شنبه ۷ شهریور روز مریخ است. یونانیان باستان به دلیل رنگ سرخ این سیاره آن را ایزد جنگ می پنداشتند. اسم این سیاره در یونانی آرس است و از آنجا که خدای جنگ بود به هیچ چیزی جز خونریزی علاقه نداشت! او در تبارشناسی خدایان یونانی فرزند زئوس و هرا است. حتی زئوس که پدر وی بود از پسرش دل خوشی نداشت و می گفت اگر پسرش نبود وی را به دوزخ یونانی ها یعنی تارتاروس می انداخت! آوازه هراس آور آرس به قدری ذهن ها را تسخیر کرده است که وقتی ستاره شناس آمریکایی آساف هال دو قمر مریخ را در سال ۱۸۷۷ میلادی کشف کرد دو اسم عجیب بر آنها گذاشت. نام یکی را فوبوس یعنی ترس و دیگری را دیموس یعنی هراس نامید!

مناسبت ها و رخداد های روز ۷ شهریور


در روز ۷ شهریور ۱۴۰۳ با مناسبت ثبت شده و رسمی شده ای مواجه نیستیم. امروز خالی از هر مناسبتی است. در گاهشماری دینی مزدیسنایی نام ششمین روز از ماه سی روزه را خرداد می نامیدند. به طوری که در منابع زبان شناسی آمده خرداد به مفهوم کمال ایزدی است. به این ترتیب باید آن را یکی از ویژگی های اهورامزدا دانست و تفسیر کرد.

۷ شهریور: وقتی مسلمانان با اتریش دیوار به دیوار می شوند!


در ۷ شهریور ۴۹۷ سال پیش ارتش عثمانی به مجارستان تاخت. در جنگی که میان این دو در گرفت، ینی چری های عثمانی ارتش مجارستان را در هم کوبیدند و به این ترتیب پادشاهی آنجا را برانداختند. با این پیروزی خلافت عثمانی با اتریش همسایه شد و تا یک قدمی وین پیش رفت.  

لطفا به این مطلب امتیاز دهید
تا کنون ۰ نفر به این مطلب رای داده اند.

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

تقویم 1403 در یک نگاه

Previous slide
Next slide

امروز دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳

ساعت ۰:۳۲ قبل از ظهر

والپیپر های زیبای هر فصل رو دانلود کن

دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر زمستان
دانلود والپیپر زمستان
Scroll to Top