امروز جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳

ساعت ۱۲:۱۳ بعد از ظهر

مناسبت های هر ماه را اینجا ببینید

Previous slide
Next slide
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار

۸ شهریور

8 شهریور

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

امروز چه روزی استچهارشنبه، ۸ شهریور ۱۴۰۲
تاریخ امروز به میلادیWednesday, August 30, 2023
تاریخ امروز به قمریالأربعاء، ١٣ صفر ١۴۴۵

روز ۸ شهریور ۱۴۰۳


امروز چهارشنبه ۸ شهریور ۱۴۰۳ برابر با سیزدهم ماه صفر ۱۴۴۵ و سی ام آگوست سال ۲۰۲۳ میلادی است. هشتم شهریور با یک رخداد تروریستی مقرون شده است. در این روز دفتر نخست وزیری جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۶۰ شمسی منفجر شد. این انفجار در ساعت ۳ عصر رخ داد. در اثر این عمل تروریستی رییس جمهور کشور شهید محمد علی رجایی و نخست وزیر دکتر محمد جواد باهنر به شهادت رسیدند. مدیر کل مالی اداری نخست وزیری آقای عبدالحسین دفتریان نیز در آسانسور نخست وزیری در اثر خفگی جان باختند. از کشته شدگان این روز نیز می توان به یک عابر پیاده که در آن لحظه از آن محل می گذشت اشاره نمود. رئیس وقت شهربانی ایران نیز که بر اثر انفجار دچار سوختگی شدید شده بود، شش روز پس از حادثه درگذشت.

۸ شهریور و نمادهای هرمس


امروز ۸ شهریور با روز چهارشنبه مصادف شده است. چهارشنبه نیز بر اساس گاهشماری های کهن نجومی، روز عطارد است. سیاره چابک پایی که به همین خاطر در فارسی تیر نامیده شده، چرا که همچون تیری که از چله کمان رها شده، به دور خورشید می چرخد. عطارد سیاره نامه رسان و پیام بر است. در اسطوره شناسی یونان و روم باستان عطارد یکی از خدایان دربار خدای پدر است. این خدای پدر را در یونان باستان زئوس و در روم باستان ژوپیتر می نامیدند. عطارد هم در یونانی هرمس نام داشت و در رومی باستان یا همان زبان لاتین مرکوری نامیده می شد. به دلیل تیزپایی و چابکی، پیک خدایان و به ویژه نامه رسان خدای خدایان یا همان خدای پدر بود. وی را سازنده چنگ می دانند. او خدای عجیبی است که هم حامی بازرگانان و هم حامی دزدان است. در ضمن الهام بخش نویسندگان و شاعران و خدای رازوران نیز به شمار می رود.

در نوشته های کیمیاگران مسلمان از او به نیکی یاد شده است. او را در این نوشته ها هرمس مثلث العظمه، هرمس الهرامسه یا هرمس تریس مجیستوس می نامند. گویا وی در این نوشته ها ترکیبی از چندین شخصیت است و هر فرهنگی وی را به نامی می شناسد. با این حال هسته اولیه شخصیت وی از درآمیختن هرمس یونانی و تحوت مصری پدید آمده است. وی خدای پدید آورنده نوشتار، جادو، کیمیا و حکمت باطنی است. از وی به عنوان راهنمای روان درگذشتگان یاد می شود. تحوت مصری خدایی است که پیکره انسانی و سری لک لک وار دارد. البته نه لک لک عادی بلکه به شکل زیر شاخه ای از گونه لک لک ها به نام اکراس مقدس آفریقایی تصویرپردازی می شود. وی ایزد خردمندی است که با ماه، رازوری، ادبیات، جادوگری و اختراعات در پیوند دانسته می شد.

در یزدان شناسی مصری تحوت سخنگوی خدایان بود. بر پایه افسانه ها وی در سرزمین افسانه ای آتلانتیس به دنیا آمد و همان جا هم زیست. پدر او ثوث رابط فرزندان نور جزیره آتلانتیس و انسان های عادی بود. ثوث یا توت را با انگاره یک بابون ترسیم می کردند.

مناسبت ها و رخدادهای روز ۸ شهریور


در روز ۸ شهریور ۱۴۰۳ یک انفجار ساختمان نخست وزیری را لرزاند. در اثر این رخداد رئیس جمهور وقت شهید محمد علی رجایی و نخست وزیر آن زمان شهید باهنر در دم به شهادت رسیدند. این رخداد جان های دیگری را هم ستاند. به همین دلیل هم این روز را در گاهشماری رسمی جمهوری اسلامی ایران، روز مبارزه با تروریسم نامگذاری کرده اند.

۸ شهریور: محاصره لنینگراد !


در ۸ شهریور ۸۲ سال پیش ارتش هیتلر به سوی لنینگراد که در زمان تزارهای روسیه سن پترزبورگ نامیده می شد، لشکر کشید. با این کار یکی از مشهورترین محاصره ها و جنگ های تاریخ آغاز شد. در واقع محاصره و جنگ لنینگراد نقطه عطفی در جنگ دوم جهانی به شمار می رود. ماشین نظامی هیتلر با این اشتباه مرگبار در زمستان کشنده روسیه از حرکت باز ایستاد. این اتفاق پیش تر برای ارتش ناپلئون و در جنگ واترلو اتفاق افتاده بود. شکست های زنجیره وار ناپلئون هم از آنجا آغاز شده بود.  

لطفا به این مطلب امتیاز دهید
تا کنون ۰ نفر به این مطلب رای داده اند.

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

تقویم 1403 در یک نگاه

Previous slide
Next slide

امروز جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳

ساعت ۱۲:۱۳ بعد از ظهر

والپیپر های زیبای هر فصل رو دانلود کن

دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر زمستان
دانلود والپیپر زمستان
Scroll to Top