امروز دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳

ساعت ۶:۲۰ قبل از ظهر

مناسبت های هر ماه را اینجا ببینید

Previous slide
Next slide
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار

۱۲ شهریور

12 شهریور

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

امروز چه روزی استیکشنبه، ۱۲ شهریور ۱۴۰۲
تاریخ امروز به میلادیSunday, September ۳, ۲۰۲۳
تاریخ امروز به قمریالأحد، ١٧ صفر ١۴۴۵

روز ۱۱ شهریور ۱۴۰۳

یکشنبه ۱۲ شهریور ۱۴۰۳ خورشیدی روز مبارزه با استعمار انگلیس و سالروز شهادت رئیسعلی دلواری است. این روز با مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی روز دوازدهم شهریور را روز ملی مبارزه با استعمار انگلیس نامید و به این ترتیب این مصوبه راه خود را به گاهشماری رسمی کشور باز کرد. رئیسعلی در راه وطن و در نبرد با استعمارگران انگلیسی به شهادت رسید و دلیل این نامگذاری و تقارن این دو مناسبت نیز از همین رویکرد ضد استعماری این قهرمان جنوبی الهام گرفته شده است. رئیسعلی متولد سال ۱۲۶۱ شمسی است. پدر وی زائر محمد، کدخدایی از اهالی دلوار بود که بعدها به معین الاسلام آوازه یافت. با آغاز مشروطه خواهی ایرانیان، رئیسعلیِ ۲۴ ساله نیز به این خیزش همگانی پیوست و با مشروطه خواهان دشتی، بوشهر و تنگستان همکاری نزدیکی پیدا کرد.

۱۲ شهریور از این جهت در تاریخ معاصر ایران اهمیت دارد که شاهد گسترش استعمارگری انگلیس در آب های خلیج فارس است. رئیسعلی با قدرت فرماندهی و قریحه سازماندهی خود مشروطه خواهان تنگستانی و مخالفان استعمار انگلیس را به رغم دیدگاه های متفاوت در یک جبهه متحد ساخت. قیام وی هفت سال به درازا کشید و چون دیواری دفاعی در برابر خزش مکارانه استعمارگران به ژرفای مرکزی ایران جلوگیری نمود. وی در برابر خودکامگی های ضد مشروطه ای محمد علی شاه، بوشهر را به مدت نه ماه مستقلا اداره کرد و پایگاهی آزادیخواهانه برای استبداد ستیزان پدید آورد. رئیسعلی پیش از نبرد مشهور بوشهر انگلیسی ها را در دلوار در هم کوبید. انگلیسی ها نیز برای انتقام این شکست نیروهای خود را از هند و عراق فراخوانده و دلوار را به شدت بمباران کردند.

پس از این کار انگلیسیان به رئیسعلی ۴۰ هزار پوند رشوه پیشنهاد کند تا از مقاومت در برابر تصرف ایران دست بشوید. ولی وی با تاکید بر استقلال ایران چنین پیشنهاد بی شرمانه ای را قاطعانه رد نمود. نبردهای چریکی رئیسعلی با نیروهای انگلیسی تا سال ۱۲۹۴ شمسی ادامه یافت. در نهایت آنان با تطمیع شخصی به نام غلامحسین تنگکی در جایی به نام «تنگک صفر» وی را از پشت سر هدف گلوله ای کشنده قرار دادند. این قهرمان ملی در اثر این خیانت در سن ۳۳ سالگی جان خود را در راه دفاع از خاک و تمامیت سرزمینی کشورش فدا نمود. این دلیرمرد تنگستانی در مقبره وادی السلام در جوار ضریح حضرت علی بن ابی طالب (ع) به خاک سپرده شد. روز شهادت او در ۱۲ شهریور در سال ۱۳۸۹ شمسی به نام روز ملی مبارزه با استعمار انگلیس به گاهشماری رسمی کشور افزوده شد.

مناسبت ها و رخدادهای روز ۱۲ شهریور


روز ۱۲ شهریور ۱۴۰۳ روز ملی مبارزه با استعمار انگلیس است. این روز یادآور شهادت سرافرازانه یکی از دلیران خطه جنوب یعنی رئیسعلی دلواری است. وی تا آخرین لحظۀ عمر سی و سه سال اش با روباه پیر جنگید و به دست یکی از یاران خائن خویش به شهادت رسید. او نیز چون زاپاتا قربانی توطئه ای خودی شد. یادش گرامی!

۱۲ شهریور: وقتی انگلیسی ها، پادشاهشان را گردن می زنند !


در ۱۲ شهریور ۳۷۲ سال پیش یک رخداد عجیب تاریخ را شگفت زده ساخت. در انگلستان که سنت پادشاهی ریشه داری دارد، نیروهایی پیدا شدند که آشکارا نظام سلطنت را نمی خواستند. این نیروها به رهبری یک فرمانده دلیر و زیرک به نام الیور کرامول، پادشاه وقت انگلستان را گردن زدند. کرامول پس از این کار، خود را رئیس جمهور کشور می نامد و نظام دیرپای پادشاهی را در آن کشور لغو می سازد. اما چون با مقاومت سرسختانه اعیان مجلس وقت روبرو می شود، آن را منحل می سازد. وی دستور می دهد بر سردر آن این جمله را با حروف درشت بنویسند: این محل اجاره داده می شود! البته جمهوری وی با جمهوری شناخته شده امروزی تفاوت داشته و بیشتر به خودکامگی شباهت داشت. با این حال با همه نارسایی های خود، اولین و آخرین ریاست جمهوری تاریخ انگلستان شمرده می شود.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید
تا کنون ۰ نفر به این مطلب رای داده اند.

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

تقویم 1403 در یک نگاه

Previous slide
Next slide

امروز دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳

ساعت ۶:۲۰ قبل از ظهر

والپیپر های زیبای هر فصل رو دانلود کن

دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر زمستان
دانلود والپیپر زمستان
Scroll to Top