امروز چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳

ساعت ۱۱:۲۱ قبل از ظهر

مناسبت های هر ماه را اینجا ببینید

Previous slide
Next slide
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار

۱۳ شهریور

13 شهریور

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

امروز چه روزی استدوشنبه، ۱۳ شهریور ۱۴۰۲
تاریخ امروز به میلادیMonday, September 4, 2023
تاریخ امروز به قمریالاثنین، ١٨ صفر ١۴۴۵

روز ۱۳ شهریور ۱۴۰۳


دوشنبه ۱۳ شهریور ۱۴۰۳ خورشیدی روز بزرگداشت یکی از برترین مغزهای جامعه انسانی و یکی از اولین دین شناسان تطبیقی در تاریخ جهان است. امروز بزرگداشت ابوریحان بیرونی و همچنین روز تعاون است. ابوریحان محمد بن احمد بیرونی ستاره شناس، ریاضی دان و هند شناس برجسته مسلمان است. او به زبان های بسیاری به غیر از زبان علمی ان روز یعنی زبان عربی آشنایی داشت. برخی معتقدند وی علاوه بر فارسی، خوارزمی و سانسکریت به زبان های مرده ای همچون یونانی باستانی، عبری توراتی و سریانی نیز آشنایی داشت. وی از نخستین نویسندگان و پژوهشگرانی بود که اصل بی طرفی را در بررسی موضوعات پژوهشی خویش به کار بست. گفته شده که وی با کمک بلندای یک کوه به شعاع تقریبی زمین دست یافت که تنها ۱۷ کیلومتر با محاسبات دقیق ناسا اختلاف داشت و الله اعلم!

تاریخ تولد وی بر پایه تواریخ کهن ۲ ذی الحجه ۳۶۲ هـ است و چندان توافقی با ۱۳ شهریور ندارد. به هر حال وی متولد خوارزم بود و ترجیح می داد به زبان های خوارزمی و عربی بنویسد. ظاهرا دل خوشی از زبان فارسی نداشت. وی عقیده داشت هنگامی که افسون واژگانی زبان فارسی فرو نشیند؛ آنچه در متن باقی بماند یک معنای تیره و تار است. کتاب های تالیفی وی به شرح زیرند:

۱ – الآثار الباقیه عن القرون الخالیه

۲ – تحقیق ماللهند من مقوله مقبوله فی العقل أو مرذوله

۳ – القانون المسعودی

۴ – التفهیم لأوائب صناعهالتنجیم

شرق شناسان به وی بطلمیوس عرب گفته اند.

۱۳ شهریور روز تعاون


هیچ جامعه ای بدون تعاون سرپت نمی ماند. به همین دلیل هم ۱۳ شهریور در گاهشماری کشور گنجانده شده است. اصل ۴۴ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به این مهم می پردازد. در سیزدهم شهریور با اتکا بر این اصل طرحی در سال ۱۳۷۰ شمسی به تصویب مجلس رسید. این مصوبه ساختار حقوقی تشکیل وزارت تعاون را فراهم آورد. این وزارت در ۱۰ دی ۱۳۷۰ برای پشتیبانی و نظارت بر بخش تعاون راه اندازی شد.

مناسبت ها و رخدادهای روز ۱۳ شهریور


روز ۱۳ شهریور ۱۴۰۳ روز بزرگداشت نابغه بی بدیل مسلمان ابوریحان بیرونی است. وی در همه حوزه های علمی آن دوران سرآمد بود. ریاضی دانی برجسته بود که با اختلاف کمی شعاع زمین را محاسبه نمود. علاوه بر آن نخستین کتاب مهم را درباره ادیان هندی به رشته تحریر درآورد. خاورشناسان غربی به وی لقب بطلمیوس عرب را داده اند. روز دیگری که در ۱۳ شهریور پاس داشته می شود، روز تعاون است. در این روز وزارت تعاون بنیادگذاری شد.

۱۳ شهریور: بوش به چین می رود!


در ۱۳ شهریور بوش پدر نخستین ماموریت مهم سیاسی خود را دریافت کرد. وی در تاریخ ۴ سپپتامبر ۱۹۷۴ میلادی به سفارت چین گماشته شد. چین در آن روزها به تازگی به دست نیروهای کمونیست چین و پیروان مائو افتاده بود. ملی گران چین به رهبری کیان کای شک به تایوان گریخته بودند.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید
تا کنون ۰ نفر به این مطلب رای داده اند.

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

تقویم 1403 در یک نگاه

Previous slide
Next slide

امروز چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳

ساعت ۱۱:۲۱ قبل از ظهر

والپیپر های زیبای هر فصل رو دانلود کن

دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر زمستان
دانلود والپیپر زمستان
Scroll to Top