امروز شنبه ۱۵ بهمن ۱۴۰۱

ساعت ۳:۴۱ بعد از ظهر

مناسبت های هر ماه را اینجا ببینید

قبل
بعدی
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار

۱۴ شهریور

14 شهریور

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

امروز چه روزی استسه شنبه، ۱۴ شهریور ۱۴۰۲
تاریخ امروز به میلادیTuesday, September 5, 2023
تاریخ امروز به قمریالثلاثاء، ١٩ صفر ١۴۴۵

روز ۱۴ شهریور ۱۴۰۲


سه شنبه ۱۴ شهریور در تقویم های سی روزه کهن ایرانی، گوش نامیده می شود. در زبان اوستایی کهن این نام به صورت «گئوش اوروان» آمده است. طبق معنایی که در فرهنگ نامه ها برای این واژه آورده شده، مفهومی نزدیک به روان جهان و هستی دارد. این روز با نوزدهم صفر سال ۱۴۴۵ هجری قمری و ۱۴ سپتامبر ۲۰۲۳ میلادی مقارن شده است. در تقویم رسمی برای این روز مناسبتی ذکر نشده است. سه شنبه روز بهرام یا مریخ سیاره جنگ و خونریزی است. البته بر پایه باورهای خرافی مردم باستان و گرنه این سیاره مثل بقیه اجرام سماوی در یک چرخه بی توقف گرد خورشید می چرخد. گویا دلیل این تصورات خرافی مردن باستان، رنگ این سیاره سماوی است که به سرخی می زده است. از آنجا که سرخی با خون هم در ارتباط بوده پس ذهن اسطوره گرای مردمان باستان به این نتیجه رسیده که این سیاره در واقع همان خدای سنگدل جنگ ها است. حالا چرا این رنگ سرخ آنها را یاد لاله نینداخته معلوم نیست!

مناسبت ها و رخدادهای روز ۱۴ شهریور


۱۱۸ سال قبل در روز ۱۴ شهریور ۱۴۰۲جنگی میان دو کشور که هر دو خود را امپراتوری می نامیدند در گرفت. این جنگ چند ساعته میان امپراتوری ژاپن و امپراتوری روسیه در گرفت. میدان این جنگ یا به اصطلاح جبهه آن شبه جزیره کره بود. به عبارت دقیق تر در منچوری و دریای زرد رخ داد. البته این اولین جنگ این دو نبود. در سال ۱۸۹۵ میلادی هم به سر و کول هم پریده بودند که در نتیجه آن کشوره کره به استقلال دست یافت! به هر حال پس از کش و قوس های بسیار روسیه یکی از ناوگان های خود را به جنگ ژاپن فرستاد. هدف این ناوگان حمایت از بندر آرتور بود که روس ها قبلا از چین اجاره کرده بودند. با اینکه روس ها ۱۲ زره پوش دریایی، ۶۵ اژدر افکن و ۱۶ رزمناور داشتند، در این نبرد ۴۸ ساعته شکست خوردند. در این جنگ شش هزار ملوان روسی اسیر شدند.

۱۴ شهریور: ویدئو به بازار می آید!


در ۱۴ شهریور یک دگرگونی تکنولوژیک بزرگ در صنعت تصویر رخ داد. در این روز اولین دستگاه ضبط رنگی با ویدئو یا نوار مغناطیسی به بازار آمد. با این اختراع ویدئو کم کم جای فیلم را گرفت.  

لطفا به این مطلب ستاره دهید، این برای ما بسیار مهم است. سپاس از محبتتون
تا کنون ۱ نفر به این مطلب رای داده اند.

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

تقویم 1402 در یک نگاه

قبل
بعدی

امروز شنبه ۱۵ بهمن ۱۴۰۱

ساعت ۳:۴۱ بعد از ظهر

والپیپر های زیبای هر فصل رو دانلود کن

دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر زمستان
دانلود والپیپر زمستان