امروز دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳

ساعت ۰:۱۶ قبل از ظهر

مناسبت های هر ماه را اینجا ببینید

Previous slide
Next slide
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار

۱۴ شهریور

14 شهریور

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

امروز چه روزی استسه شنبه، ۱۴ شهریور ۱۴۰۲
تاریخ امروز به میلادیTuesday, September 5, 2023
تاریخ امروز به قمریالثلاثاء، ١٩ صفر ١۴۴۵

روز ۱۴ شهریور ۱۴۰۳


سه شنبه ۱۴ شهریور در تقویم های سی روزه کهن ایرانی، گوش نامیده می شود. در زبان اوستایی کهن این نام به صورت «گئوش اوروان» آمده است. طبق معنایی که در فرهنگ نامه ها برای این واژه آورده شده، مفهومی نزدیک به روان جهان و هستی دارد. این روز با نوزدهم صفر سال ۱۴۴۵ هجری قمری و ۱۴ سپتامبر ۲۰۲۳ میلادی مقارن شده است. در تقویم رسمی برای این روز مناسبتی ذکر نشده است. سه شنبه روز بهرام یا مریخ سیاره جنگ و خونریزی است. البته بر پایه باورهای خرافی مردم باستان و گرنه این سیاره مثل بقیه اجرام سماوی در یک چرخه بی توقف گرد خورشید می چرخد. گویا دلیل این تصورات خرافی مردن باستان، رنگ این سیاره سماوی است که به سرخی می زده است. از آنجا که سرخی با خون هم در ارتباط بوده پس ذهن اسطوره گرای مردمان باستان به این نتیجه رسیده که این سیاره در واقع همان خدای سنگدل جنگ ها است. حالا چرا این رنگ سرخ آنها را یاد لاله نینداخته معلوم نیست!

مناسبت ها و رخدادهای روز ۱۴ شهریور


۱۱۸ سال قبل در روز ۱۴ شهریور ۱۴۰۳جنگی میان دو کشور که هر دو خود را امپراتوری می نامیدند در گرفت. این جنگ چند ساعته میان امپراتوری ژاپن و امپراتوری روسیه در گرفت. میدان این جنگ یا به اصطلاح جبهه آن شبه جزیره کره بود. به عبارت دقیق تر در منچوری و دریای زرد رخ داد. البته این اولین جنگ این دو نبود. در سال ۱۸۹۵ میلادی هم به سر و کول هم پریده بودند که در نتیجه آن کشوره کره به استقلال دست یافت! به هر حال پس از کش و قوس های بسیار روسیه یکی از ناوگان های خود را به جنگ ژاپن فرستاد. هدف این ناوگان حمایت از بندر آرتور بود که روس ها قبلا از چین اجاره کرده بودند. با اینکه روس ها ۱۲ زره پوش دریایی، ۶۵ اژدر افکن و ۱۶ رزمناور داشتند، در این نبرد ۴۸ ساعته شکست خوردند. در این جنگ شش هزار ملوان روسی اسیر شدند.

۱۴ شهریور: ویدئو به بازار می آید!


در ۱۴ شهریور یک دگرگونی تکنولوژیک بزرگ در صنعت تصویر رخ داد. در این روز اولین دستگاه ضبط رنگی با ویدئو یا نوار مغناطیسی به بازار آمد. با این اختراع ویدئو کم کم جای فیلم را گرفت.  

لطفا به این مطلب امتیاز دهید
تا کنون ۱ نفر به این مطلب رای داده اند.

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

تقویم 1403 در یک نگاه

Previous slide
Next slide

امروز دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳

ساعت ۰:۱۶ قبل از ظهر

والپیپر های زیبای هر فصل رو دانلود کن

دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر زمستان
دانلود والپیپر زمستان
Scroll to Top