امروز دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳

ساعت ۵:۲۸ قبل از ظهر

مناسبت های هر ماه را اینجا ببینید

Previous slide
Next slide
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار

۱۵ شهریور

15 شهریور

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

امروز چه روزی استچهارشنبه، ۱۵ شهریور ۱۴۰۲
تاریخ امروز به میلادیWednesday, September ۶, ۲۰۲۳
تاریخ امروز به قمریالأربعاء، ٢٠ صفر ١۴۴۵

روز ۱۵ شهریور ۱۴۰۳


چهارشنبه ۱۵ شهریور ۱۴۰۳ خورشیدی برابر با اربعین حسینی است. این روز در گاهشماری رسمی جمهوری اسلامی ایران تعطیل رسمی اعلام شده است. با امروز که با بیستم صفر ۱۴۴۵ هجری قمری مصادف است چهل روز از شهادت جانگداز سالار شهیدان گذشته است. در برخی از منابع شیعه آمده است که اسیران کربلا پس از بازگشت از شام در این روز به زیارت قبر ایشان رفتند. برخی دیگر همچون علامه مفید و شیخ طوسی بر چنین نظری نیستند. آنان عقیده دارند که اسیران کربلا پس از بازگشت از شام به مدینه رفتند. بر اساس چنین نظری نخستین زائر کربلا جابر بن عبدالله انصاری است. وی در اربعین حسینی بر سر مزار امام حسین (ع) حاضر شدند. منابع مشهور شیعه تصریح دارند که سر مبارک حضرت در این روز به همراه بدن پاکشان در کربلا به خاک سپرده شد.

در ۱۵ شهریور و در روز اربعین حسینی یکی از بزرگ ترین راهپیمایی های مذهبی جهان به وقوع می پیوندد. در این روز شیعیان پای پیاده به سوی سرزمین کربلا رهسپار می شوند. در کتاب تحقیق درباره اولین اربعین شهدا نوشته قاضی طباطبایی آمده که راهپیمایی اربعین از زمان امامان معصوم (ع) رایج بوده است.

مناسبت ها و رخدادهای روز ۱۵ شهریور


امروز ۱۵ شهریور ۱۴۰۳ خورشیدی و مصادف با اربعین حسینی است. شیعیان در این روز به صورت فردی و گروهی با پای پیاده به سوی مرقد مطهر امام حسین (ع) در کربلا رهسپار می شوند. ریشه این راهپیمایی دینی به تصریح تواریخ شیعه به امامان معصوم (ع) بر می گردد. این راهپیمایی را یکی از بزرگ ترین آیین های دینی در جهان می شمارند.

۱۵ شهریور: آفریقای جنوبی هم اعلان جنگ می دهد!


در پی حمله آلمان در ۱۵ شهریور (۶ سپتامبر) ۱۹۳۹ میلادی به لهستان، انگلستان به آلمان اعلان جنگ می دهد. از آنجا که اداره روابط خارجی همه مستعمرات انگلستان به عهده این کشور است، آفریقای جنوبی هم به آلمان اعلان جنگ می دهد. بقیه مستعمرات هم به ناچار چنین رویه ای را در پیش می گیرند.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید
تا کنون ۰ نفر به این مطلب رای داده اند.

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

تقویم 1403 در یک نگاه

Previous slide
Next slide

امروز دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳

ساعت ۵:۲۸ قبل از ظهر

والپیپر های زیبای هر فصل رو دانلود کن

دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر زمستان
دانلود والپیپر زمستان
Scroll to Top