امروز چهارشنبه ۱۲ بهمن ۱۴۰۱

ساعت ۱۲:۲۰ بعد از ظهر

مناسبت های هر ماه را اینجا ببینید

قبل
بعدی
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار

۱۹ شهریور

19 شهریور

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

امروز چه روزی استیکشنبه، ۱۹ شهریور ۱۴۰۲
تاریخ امروز به میلادیSunday، ۱۰ September 2023
تاریخ امروز به قمریالأحد، ٢۴ صفر ١۴۴۵

روز ۱۹ شهریور ۱۴۰۲


تاریخ که بر اسب راهوار زمان چهار نعل بر جاده عمرمان می تازد، اینک به روز یکشنبه ۱۹ شهریور ۱۴۰۲ خورشیدی رسیده است. البته این اسب چابک پا، بر جاده خورشید می راند. کسانی که گاهشمارشان قمری است اسب شان را بر جاده ماه می تازانند. در گاهشمار قمری امروز با ۲۴ صفر ۱۴۴۵ هجری برابر است. در تقویم میلادی نیز یکشنبه با دهم سپتامبر ۲۰۲۳ میلادی برابر می شود. در تقویم رسمی امسال، در مقابل نوزدهم شهریور هیچ مناسبتی نگاشته نشده است. گر چه گویا امروز روز جهانی پیشگیری از خودکشی نامیده شده است. بر پایه گفته برایان میشارا مدیر انجمن جهانی پیشگیری از خودکشی، آمار مرگ بر اثر خودکشی در جهان از نرخ مرگ و میر در جنگ ها بیشتر است!

مناسبت ها و رخدادهای روز ۱۹ شهریور


امروز ۱۹ شهریور ۱۴۰۲ خورشیدی سالروز درگذشت آیت الله سید محمود طالقانی نیز هست. این روحانی شیعه از حامیان نهضت ملی شدن نفت و دکتر مصدق بود. وی در ۱۳ اسفند ۱۲۸۹ در طالقان دیده به جهان گشود و در ۱۹ شهریور ۱۳۵۸ خورشیدی در ۶۸ سالگی رحلت نمود.

۱۹ شهریور: مردی که برای جاودانگی به دنیا آمد!


مردی که در ۱۹ شهریور (۱۰ سپتامبر) ۱۸۲۸ میلادی به دنیا آمد همه زمینه ها را برای جاودانگی داشت. کنت لو نیکلایویچ تولستوی از تبار قدیمی ترین خانواده های اشرافی روس بود. پدر وی کنت گراف نیکلای ایلیچ تولستوی و مادرش شاهزاده ماریا میکلایونا والکونسکایا نام داشتند. این دو به ترتیب در دو سالگی و نه سالگی این نابغه بی بدیل ادبیات از جهان رخت بربستند. پس از مرگ این دو، عمه مقتدرش، تاتیانا سرپرستی وی و برادرش را به عهده گرفت. تولستوی پس از یک زندگی بی بند و بار افسری به ناگهان همچون بودا در برابر رنج موژیک ها یا دهقانان روسی به شدت تکان خورد. وی به زادگاهش برگشت و خود را وقف آگاهی بخشیدن به کشاورزان زمخت و بیسواد ملک اش نمود. در آن دوره دهقانان به همراه زمین بخشی از دارایی اشراف روس بودند. وی بنا به اصطلاحات رایج دوره تزاری وارث ۳۵۰ دهقان یا انسان برده شد!

به هر حال مردی که در ۱۹ شهریور به جهان پا گذاشت، آنها یعنی موژیک ها را آزاد کرد اما دهقانان ترجیح دادند که همچنان موژیک بمانند! چرا؟ چون در صورت آزاد شدن باید به مالکان زمین اجاره می دادند! گذشته از تمام اینها تولستوی واقعا و از صمیم قلب با بردگی انسان ها مخالف بود و بر ساده زیستی تاکید زیادی داشت. وی مبلغ شکلی از زندگی شد که به نام وی مذهب تولستوی خوانده می شود. دو اثر جاودانه وی جنگ و صلح و آنا کارنینا نام دارند! وی در پایان زندگی و در ۸۲ سالگی از شکوه اشرافی خانه اش گریخت و دو روز بعد در ایستگاه دورافتاده آستاپوفو دیده از جهان فرو بست. خبر مرگ وی جهان آن روز را در غمی بزرگ فرو برد. تولستوی را الهام بخش گاندی در راه مبارزه منفی و بدون خشونت می دانند.

لطفا به این مطلب ستاره دهید، این برای ما بسیار مهم است. سپاس از محبتتون
تا کنون ۰ نفر به این مطلب رای داده اند.

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

تقویم 1402 در یک نگاه

قبل
بعدی

امروز چهارشنبه ۱۲ بهمن ۱۴۰۱

ساعت ۱۲:۲۰ بعد از ظهر

والپیپر های زیبای هر فصل رو دانلود کن

دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر زمستان
دانلود والپیپر زمستان