امروز چهارشنبه ۱۲ بهمن ۱۴۰۱

ساعت ۱۲:۲۸ بعد از ظهر

مناسبت های هر ماه را اینجا ببینید

قبل
بعدی
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار

۲۰ شهریور

20 شهریور

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

امروز چه روزی استدوشنبه ، ۲۰ شهریور ۱۴۰۲
تاریخ امروز به میلادیMonday، ۱۱ September 2023
تاریخ امروز به قمریالأثنین، ٢۵ صفر ١۴۴۵

روز ۲۰ شهریور ۱۴۰۲


امروز دوشنبه ۲۰ شهریور ۱۴۰۲ برابر با ۲۵ صفر ۱۴۴۵ هجری و یازده سپتامبر ۲۰۲۳ میلادی است. امروز در تقویم کشور مناسبتی رسمی ندارد. با این حال ۱۱ سپتامبر ما را به یاد یکی از تکان دهنده ترین رخدادهای تروریستی جهان می اندازد. در یازده سپتامبر ۲۰۰۱ میلادی برج های دو قلوی پرآوازه تجارت جهانی فرو ریختند. این دو نه بر اثر زمین لرزه یا آتش سوزی ویران شدند بلکه در اثر برخورد هواپیماهای مسافربری بر آنها به یکباره نیست و نابود شدند. این رخداد که بیشتر شبیه فیلم های هالیوودی بود به دست نیروهای انتحاری القاعده عملی شد. نوزده نفر از نیروهای القاعده چهار هواپیمای مسافربری را دزدیدند و دو فروند از آنها را به برج های دو قلو کوبیدند. هواپیمای سوم به ضلعی از ساختمان پنج ضلعی پنتاگون اصابت کرد. هواپیمای چهارم در ایالت پنسیلوانیا سرنگون شد.

در مجموع در ۲۰ شهریور (۱۱ سپتامبر) ۲۹۷۴ نفر از مسافران عادی چهار هواپیما در اثر این عمل وحشیانه جان سپردند. نوزده عنصر داعش نیز در این میان کشته شدند. کشته شدگان از نود ملیت مختلف بودند. بعدها رویترز در گزارش ۲۰۱۹ خود شمار آسیب دیدگان و زخمیان را ۲۵ هزار نفر گزارش کرد.

مناسبت ها و رخدادهای روز ۲۰ شهریور


امروز ۲۰ شهریور ۱۴۰۲ خورشیدی سالروز تولد یکی از جنجالی ترین نویسندگان انگلستان است. دیوید هربرت لارنس در ۱۱ سپتامبر ۱۸۸۵ میلادی چشم به جهان گشود و چهل و پنج سال بیشتر عمر کرد. وی در این عمر کوتاه آثاری مانند عاشق مادام چترلی را آفرید. این کتاب نام نویسنده را در جامعه محافظه کار انگلستان لکه دار کرد.

۲۰ شهریور: فلسطین، کشوری که به یغما رفت !


فلسطین در ۲۰ شهریور ۱۰۱ سال پیش با تصویب جامعه ملل آن روز به تحت الحمایگی انگلستان درآمد. تا آن روز این سرزمین بخشی از خلافت عثمانی به شمار می رفت. با سقوط و تجزیه این امپراتوری، فلسطین نیز به دست غربی ها افتاد. آنها پس از تقسیم غنایم یعنی سرزمین های امپراتوری عثمانی، فلسطین را به انگلستان دادند. درست مانند آن است که گوسفندی را برای حمایت از کشته شدن به گرگی بسپارند. خود انگلستان در زمان نخست وزیرش بالفور اعلامیه ای را منتشر کرده بود که فلسطین را وطن ملی یهود معرفی نموده بود! این سند در تاریخ به اعلامیه بالفور مشهور شد و زمینه را برای تشکیل کشور اسرائیل فراهم ساخت.

لطفا به این مطلب ستاره دهید، این برای ما بسیار مهم است. سپاس از محبتتون
تا کنون ۰ نفر به این مطلب رای داده اند.

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

تقویم 1402 در یک نگاه

قبل
بعدی

امروز چهارشنبه ۱۲ بهمن ۱۴۰۱

ساعت ۱۲:۲۸ بعد از ظهر

والپیپر های زیبای هر فصل رو دانلود کن

دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر زمستان
دانلود والپیپر زمستان