امروز شنبه ۱۵ بهمن ۱۴۰۱

ساعت ۴:۱۴ بعد از ظهر

مناسبت های هر ماه را اینجا ببینید

قبل
بعدی
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار

۲۵ شهریور

25 شهریور

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

امروز چه روزی استشنبه، ۲۵ شهریور ۱۴۰۲
تاریخ امروز به میلادیWednesday، ۱۶ September 2023
تاریخ امروز به قمریالسبت، ۳۰ صفر ١۴۴۵

روز ۲۵ شهریور ۱۴۰۲


امروز شنبه ۲۵ شهریور ۱۴۰۲ خورشیدی برابر با ۳۰ صفر ۱۴۴۵ هجری قمری سالروز شهادت امام رضا (ع) است. حضرت علی بن موسی الرضا (ع) امام هشتم شیعیان و فرزند امام موسی کاظم (ع) است. مدت امامت ایشان بیست سال بود و در زمان خلافت مأمون عباسی، مدتی ولایت عهدی را در مرو خراسان به عهده داشتند. بر اساس منابع شیعی امام رضا (ع) در سال ۲۰۳ هجری قمری به دستور مأمون با سم به شهادت رسیدند. مرقد این امام بزرگوار به مشهد الرضا معروف است و یکی از بزرگ ترین زیارتگاه های شیعیان جهان به شمار می رود.

مناسبت ها و رخدادهای روز ۲۵ شهریور


امروز ۲۵ شهریور ۱۴۰۲ خورشیدی برابر با ۳۰ صفر ۱۴۴۵ هجری قمری و ۱۶ سپتامبر ۲۰۲۳ میلادی است. در این روز امام هشتم شیعیان در سال ۲۰۳ هجری قمری به شهادت رسیدند. امام رضا (ع) پس از پدر بزرگوارشان به مدت بیست سال امامت شیعیان را به عهده داشتند. در زمان خلافت مأمون عباسی به اجبار ولایت عهدی این خلیفه را پذیرفتند و از مدینه راهی خراسان شدند. ایشان در آنجا و در شهر مرو که مرکز خلافت بود، به دستور خلیفه وقت عباسی به شهادت رسیدند. امروز در گاهشماری رسمی جمهوری اسلامی ایران تعطیل رسمی به شمار می رود.

۲۵ شهریور: روزی که مالزی به استقلال رسید !


۲۵ شهریور (۱۶ سپتامبر) ۱۹۶۳ میلادی سالروز تشکیل اتحادیه پادشاهی مالزی است. شصت سال پیش در چنین روزی ایالت های ۱۴ گانه مالزی که پیش از آن مستعمره انگلستان بودند، به استقلال رسیدند. البته در آن زمان سنگاپور نیز بخشی از این اتحادیه بود که در سال ۱۹۶۵ میلادی مستقل شد. مالزی عضو سازمان ملل و فدراسیون کشورهای همسود یا مشترک المنافع است. ماهاتیر محمد نخست وزیر سابق این کشور در استقلال این فدراسیون نقش فعالی ایفا کرد.

لطفا به این مطلب ستاره دهید، این برای ما بسیار مهم است. سپاس از محبتتون
تا کنون ۰ نفر به این مطلب رای داده اند.

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

تقویم 1402 در یک نگاه

قبل
بعدی

امروز شنبه ۱۵ بهمن ۱۴۰۱

ساعت ۴:۱۴ بعد از ظهر

والپیپر های زیبای هر فصل رو دانلود کن

دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر زمستان
دانلود والپیپر زمستان