امروز شنبه ۸ بهمن ۱۴۰۱

ساعت ۳:۲۶ قبل از ظهر

مناسبت های هر ماه را اینجا ببینید

قبل
بعدی
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار

۲۶ شهریور

26 شهریور

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

امروز چه روزی استیکشنبه، ۲۶ شهریور ۱۴۰۲
تاریخ امروز به میلادیWednesday، ۱۷ September 2023
تاریخ امروز به قمریالأحد، ۱ ربیع الاول ١۴۴۵

روز ۲۶ شهریور ۱۴۰۲


امروز یکشنبه است. ۲۶ شهریور ۱۴۰۲ خورشیدی که با اول ربیع الاول سال ۱۴۴۵ هجری قمری برابر است. در گاهشماری مسیحی این روز با ۱۷ سپتامبر ۲۰۲۳ پس از میلاد مسیح مقارن است. در این روز پیامبر گرامی اسلام (ص) از مکه به مدینه هجرت فرمودند. هجرت حضرت مبدأ گاهشماری هجری قمری و شمسی در جهان اسلام است.  

مناسبت ها و رخدادهای روز ۲۶ شهریور


امروز ۲۶ شهریور ۱۴۰۲ خورشیدی برابر با اول ربیع الاول ۱۴۴۵ هجری قمری و ۱۷ سپتامبر ۲۰۲۳ میلادی است. یکم ربیع الاول در تاریخ اسلامی یک سرآغاز تقویم نگارانه خیلی مهم به شمار می رود. در واقع تاریخ نگاری جهان اسلام از این روز به عنوان مبدأ سال هجری یاد می کند. پیامبر اسلام (ص) در سال یازدهم بعثت خود با گروهی از مردم یثرب در مکه بیعت فرمودند. این بیعت در تاریخ به بیعت عقبه اول معروف شد. در سال دیگر نیز گروه بیشتری از مردم یثرب به مکه آمده و با پیامبر بیعت کردند. در این بیعت دوم (عقبه دوم) سوگند خوردند که از جان پیامبر محافظت کنند. زمانی که آزارهای مشرکان قریش در مکه بر جامعه نوبنیاد مسلمان افزون شد، حضرت محمد در سال یازدهم بعثت فرمان هجرت به یثرب را صادر فرمودند. این شهر پس از ورود ایشان به مدینه النبی تغییر نام داد. از این رخداد در جهان اسلام به عنوان سرآغاز تاریخی سال هجری در دو شکل قمری و شمسی خود یاد می شود.

۲۶ شهریور:پدر عکاسی دیده بر جهان فرو می بندد!


۲۶ شهریور (۱۷ سپتامبر) ۱۹۸۰ میلادی سالروز درگذشت پدر عکاسی است. در این روز هنری فاکس تالبوت که نخستین عکس جهان را ثبت نموده بود درگذشت. وی پیشتاز حرفه عکاسی است و نخستین عکس رسمی جهان را پس از ۱۷ ساعت نوردهی ثبت نمود. این تصویر از پنجره اتاق تالبوت برداشته شده و یک دودکش را نشان می دهد. این مخترع و هنرمند فرانسوی در تاریخ به عنوان پدر هنر عکاسی شناخته می شود.

لطفا به این مطلب ستاره دهید، این برای ما بسیار مهم است. سپاس از محبتتون
تا کنون ۰ نفر به این مطلب رای داده اند.

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

تقویم 1402 در یک نگاه

قبل
بعدی

امروز شنبه ۸ بهمن ۱۴۰۱

ساعت ۳:۲۶ قبل از ظهر

والپیپر های زیبای هر فصل رو دانلود کن

دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر زمستان
دانلود والپیپر زمستان