امروز شنبه ۱۵ بهمن ۱۴۰۱

ساعت ۳:۴۴ بعد از ظهر

مناسبت های هر ماه را اینجا ببینید

قبل
بعدی
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار

۲۷ شهریور

27 شهریور

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

امروز چه روزی استدوشنبه ، ۲۷ شهریور ۱۴۰۲
تاریخ امروز به میلادیMonday، ۱۸ September 2023
تاریخ امروز به قمریالإثنین، ۲ ربیع‌الاول ۱۴۴۵

روز ۲۷ شهریور ۱۴۰۲


امروز دوشنبه است. ۲۷ شهریور ۱۴۰۲ خورشیدی. در گاهشماری رسمی امروز روز شعر و ادب پارسی و روز بزرگداشت استاد شهریار است. دوشنبه با دومین روز از ربیع الاول ۱۴۴۵ هجری قمری و هجدهم سپتامبر ۲۰۲۳ میلادی همزمان شده است.

مناسبت ها و رخدادهای روز ۲۷ شهریور


امروز ۲۷ شهریور ۱۴۰۲ خورشیدی است. روز شعر و ادبیات پارسی و همچنین روز گرامیداشت استاد شهریار. شعری و ادبیاتی که ما امروزه به عنوان میراث ادبی فارسی می شناسیم، قدمتی هزار و صد ساله دارد و به پس از اسلام مربوط می شود. گویا نخستین کسی که به فارسی شعر گفت، حنظله بادغیسی نام داشت. وی در قرن سوم هجری می زیست. با این حال دوره سامانیان بود که استخوانبندی ادبیات فارسی و به ویژه شعر را سامان داد. رودکی که به پدر شعر فارسی معروف است در همین دوره می زیست. شهید بلخی و شاعران توانمند دیگر نیز همعصر دوره سامانی بودند. در این دوره با تاثیر از عروض عربی، شعر فارسی شاهکارهای خود را یکی یکی پدید می آورد. در نثر نیز این دوره شاهد نخستین گام ها بود. گر چه نخستین رساله ها گویا در زمینه فقه حنفی نوشته شده بود.

۲۷ شهریور: آخرین شهریار!


۲۷ شهریور روز استاد شهریار نیز هست. وی متولد سال ۱۲۸۵ هجری قمری است و اصالتا تبریزی است. پدر وی حاجی میر آقا خشگنابی از سادات خشکناب و وکیل بود. نخستین تخلص سید محمد حسین، بهجت بود که از اسم خودش یعنی سید محمد حسین بهجت تبریزی گرفته شده بود. وی بعدها پس از دو رکعت نماز و تفأل به دیوان حافظ تخلص شهریار را برمی گزیند. از شهریار به عنوان آخرین غزل سرای کلاسیک بزرگ ایران یاد می کنند. البته ایشان اشعاری هم به زبان ترکی سروده اند. منظومه ترکی حیدر بابایه یکی از شناخته شده ترین چکامه های ایشان به ترکی است. این شاعر کلاسیک سرا سرانجام در ۲۷ شهریور ۱۳۶۷ شمسی جان به جان آفرین تسلیم کرد. وی در مقبره الشعرای سرخاب تبریز به خاک سپرده شده است.

لطفا به این مطلب ستاره دهید، این برای ما بسیار مهم است. سپاس از محبتتون
تا کنون ۰ نفر به این مطلب رای داده اند.

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

تقویم 1402 در یک نگاه

قبل
بعدی

امروز شنبه ۱۵ بهمن ۱۴۰۱

ساعت ۳:۴۴ بعد از ظهر

والپیپر های زیبای هر فصل رو دانلود کن

دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر زمستان
دانلود والپیپر زمستان