امروز چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳

ساعت ۴:۲۹ قبل از ظهر

مناسبت های هر ماه را اینجا ببینید

Previous slide
Next slide
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار

۲۸ شهریور

28 شهریور

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

امروز چه روزی استسه شنبه، ۲۸ شهریور ۱۴۰۳
تاریخ امروز به میلادیTuesday، ۱۹ September 2023
تاریخ امروز به قمریالثلاثاء، ۳ ربیع‌الاول ۱۴۴۵

روز ۲۸ شهریور ۱۴۰۳


امروز سه شنبه ۲۸ شهریور ۱۴۰۳ خورشیدی است. این روز در تقویم رسمی کشور به رویداد ویژه ای اشاره نمی کند. بیست و هشتم شهریور با سوم ربیع الاول سال قمری ۱۴۴۵ و نوزدهم سپتامبر ۲۰۲۳ پس از میلاد مسیح همزمان شده است. این روز در گاهشماری های کهن مزدیسنایی به زامیاد تعلق دارد. زامیاد یا زم مینوی زمین پنداشته می شده است. گویا مینو با ایزد یا فرشته در ذهنیت اساطیری ایرانیان کهن یا دستکم ایرانیان زرتشتی و غیر پارس در بخش های مرکزی و شمالی فلات ایران با هم تفاوت داشته اند.

مینو به نوعی روان و روح و نیرو اشاره می کرده است. گر چه سر درآوردن از این تفاوت ها ساده نیست. این تفاوت ها در برخی متون مرزبندی دارند و در برخی دیگر با هم یکی انگاشته شده اند. مثلا همین زامیاد یک جا مینوی زمین است و سپندارمذ، ایزد آن است. اما در جایی دیگر زامیاد و سپندارمذ یکی هستند و هر دو در قالب یک شخصیت، ایزد زمین اند. این ایزد در باورهای زرتشتی ها به همراه ایزد دیگر از داوران پل چینود یا صراط مستقیم زرتشتی ها روان مردگان را داوری می کنند.

مناسبت ها و رخدادهای روز ۲۸ شهریور


امروز ۲۸ شهریور ۱۴۰۳ خورشیدی روز بی مناسبتی است. البته منظور در گاهشماری رسمی جمهوری اسلامی است وگرنه در این روز زنان نیوزیلند به حق رأی دست یافتند. صد و سی سال پیش در چنین روزی و در سال ۱۸۹۳ میلادی زنان نیوزیلند همپای مردان پای صندوق های رأی رفتند.

۲۸ شهریور: چهره تاریک علم !


۲۸ شهریور روزی است که علم، آن چهره دیگر خود را نشان داد. البته این اتفاق در ۶۶ سال پیش و در آمریکا رخ داد. در سال ۱۹۵۷ میلادی و در ۱۹ سپتامبر آن سال نخستین بمب اتمی آمریکا به شکلی زیرزمینی در صحرای نوادا آزمایش شد. با این کار وجدان عمومی جهان تکان خورد. علم یک چهره دیگر هم دارد که می تواند اهریمنی باشد. پس از این کار بود که جهان فهمید علم فقط لوکوموتیو و هواپیما و پنی سیلین نیست و می تواند بمبی بسازد که در یک چشم به هم زدن یک کلان شهر را به مشتی خاکستر تبدیل کند.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید
تا کنون ۰ نفر به این مطلب رای داده اند.

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

تقویم 1403 در یک نگاه

Previous slide
Next slide

امروز چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳

ساعت ۴:۲۹ قبل از ظهر

والپیپر های زیبای هر فصل رو دانلود کن

دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر زمستان
دانلود والپیپر زمستان
Scroll to Top